Shtypi / Mediji

Kthimi i pronave në Ulqin, për Zuberët është ligj, kurse për shqiptarët është Maliq
DitĂ«t e fundit nĂ« media Ă«shtĂ« shkruar shumĂ« nĂ« lidhje me vendimin e gjykatĂ«s i cili familjes Zuber i kthen pronĂ«n e dikurshme nĂ« Plazh tĂ« VogĂ«l. Kjo pronĂ«, e njohur nĂ« popull si Kino Bahçja (Kino Basta), ishte nacionalizuar nga sistemi i mĂ«parshĂ«m komunist dhe ishte shĂ«ndrruar nĂ« kinema pĂ«r banorĂ«t e Ulqinit, raporton Portali Lajm.me. Kthimi ose kompensimi i pronĂ«s sĂ« tjetĂ«rsuar nga shteti nuk pĂ«rbĂ«n asgjĂ« tĂ« cuditshme, bile respektimi i tĂ« drejtĂ«s mbi prona Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r kushtet kryesore pĂ«r hyrjen nĂ«... Vazhdo

January 17, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kthimi i pronave nĂ« Ulqin, pĂ«r ZuberĂ«t Ă«shtĂ« ligj, kurse pĂ«r shqiptarĂ«t Ă«shtĂ« Maliq
Tags:

Prokuroria nis hetimin ndaj shoqatës Auto-moto (AMD) Ulqin
Prokuroria speciale po heton pronĂ«n e Auto-moto shoqatĂ«s (AMD) sĂ« dikurshme nĂ« Ulqin, me vlerĂ« dy milion euro, shkruajnĂ« “Dnevne novine”, raporton Portali Ul.info. Siç theksohet, rreth kĂ«saj prone, e cila ndodhet nĂ« hyrje tĂ« Ulqinit, po gjykohen dy trashĂ«gues ligjor tĂ« kĂ«saj ndĂ«rmarrje tĂ« dikurshme shtetĂ«rore: sh.p.k. AMD nga Ulqini dhe sh.p.k. Novi AMD nga Ulqinit. TĂ« dy kĂ«to shoqĂ«ri pohojnĂ« se janĂ« trashĂ«gues ligjor tĂ« ish AMD-sĂ« dhe njĂ«ra tjetrĂ«n akuzojnĂ« pĂ«r prezantim tĂ« rrejshĂ«m. PĂ«r kĂ«tĂ« arsye... Vazhdo

January 15, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Prokuroria nis hetimin ndaj shoqatĂ«s Auto-moto (AMD) Ulqin
Tags:

Komplot i serbëve për atentat ndaj Hashim Thaçit?
ShĂ«rbimet inteligjente tĂ« Malit tĂ« Zi si dhe Forcat e SigurisĂ« janĂ« vĂ«nĂ« nĂ« gjendje te gatishmĂ«risĂ« sĂ« lartĂ« me rastin e vizitĂ«s sĂ« zĂ«vendĂ«skryeministrit tĂ« KosovĂ«s, Hashim Thaçi, pĂ«r shkak tĂ« informacioneve qĂ« Thaçi mund tĂ« jetĂ« objekt i njĂ« atentati nga qarqet nacionaliste serbe, konfirmojnĂ« burime tĂ« IndeksOnline. Kjo ka ndikuar edhe nĂ« ndryshimin e agjendĂ«s dhe shtim tĂ« personelit tĂ« sigurisĂ« gjatĂ« vizitĂ«s. Shoqatat serbe si dhe ato pro- ruse kundĂ«r NATO-s, ndihmuar nga Kisha Ortodokse serbe, kanĂ«... Vazhdo

January 14, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Komplot i serbĂ«ve pĂ«r atentat ndaj Hashim Thaçit?
Tags:

Ftesa e Gjekës: Gjeloshaj jep dorëheqje
Partia Demokratike, si partia kryesore e „Koalicionit shqiptar“ eshte e vendosur  qe te rrespektohet me perpikmeri mareveshtja e nenshkruar ndermjet ketij subjekti, Lidhjes Demokrtike ne Mal te Zi dhe Alternatives Shqiptare, raporton Portali Ul.info. Mendojme qe vetem ne kete menyre mund te forcohet koalicioni yne, besimi ndaj nesh dhe atyre qe na kane dhene votebesimin. Mirepo, deklaratat e diteve te fundit dhene nga ana e z. NikĂ« Gjeloshaj –Alternatives shqiptare, nuk jane ne harmoni te rrespektimit te mareveshtjes tone politike. Njoftojme... Vazhdo

January 12, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ftesa e GjekĂ«s: Gjeloshaj jep dorĂ«heqje
Tags:

Protesta serbe kundër vizitës së Hashim Thaçit në Malit të Zi
Vizita e paralajmĂ«ruar e Ministrit tĂ« JashtĂ«m tĂ« KosovĂ«s Hashim Thaçit, nĂ« Mal tĂ« Zi, ka prekur telat e nacionalistĂ«ve serbe qĂ« paralajmĂ«rojnĂ« dhunĂ« kundĂ«r vizitĂ«s sĂ« tij nĂ« PodgoricĂ«. Shoqatat e serbĂ«ve nĂ« Malin e Zi si dhe gazetat pro-serbe paralajmĂ«rojnĂ« protesta tĂ« mĂ«dha dhe parandalim “me çdo kusht” tĂ« kĂ«saj vizite. Ata akuzojnĂ« Milo Djukanovicin pĂ«r ftesĂ«n qĂ« ia ka bĂ«rĂ« Thaçit. Shoqatat e serbĂ«ve nacionalistĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi, si dhe organizatat qĂ« mbledhin refugjatĂ«t serbĂ« qĂ« kanĂ« ikur... Vazhdo

January 10, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Protesta serbe kundĂ«r vizitĂ«s sĂ« Hashim Thaçit nĂ« Malit tĂ« Zi
Tags:

Shkrihet krimi ekonomik i KosovĂ«s edhe nĂ« Ulqin – Video
Lufta kundĂ«r krimit ekonomik i lĂ« milionerĂ«t e paligjshĂ«m pa asgjĂ« Fusha e krimeve ekonomike Ă«shtĂ« fushĂ« e vĂ«shtirĂ« dhe shumĂ« e komplikuar, ngase veprat penale kryhen nga njerĂ«z intelektual tĂ« cilĂ«t i dinĂ« veprimet e tyre dhe i fshehin ato,prandaj edhe luftimi i kĂ«tyre krimeve Ă«shtĂ« mĂ« i vĂ«shtirĂ« nĂ« krahasim me krimet tjera. KĂ«shtu vlerĂ«son nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r KosovaPress, Koordinatori pĂ«r Luftimin e Krimit Ekonomik, Shqipdon Fazliu, i cili thotĂ« se shumĂ« zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« qĂ« janĂ« bĂ«rĂ« milionerĂ«... Vazhdo

January 6, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Shkrihet krimi ekonomik i KosovĂ«s edhe nĂ« Ulqin – Video
Tags:

Hashim Thaçi do pritet në villen e Titos në Podgoricë
Mediat malazeze tashmĂ« po shkruajnĂ« pĂ«r vizitĂ«n zyrtare tĂ« zĂ«vendĂ«skryeministrit dhe ministrit tĂ« jashtĂ«m Hashim Thaçi kĂ«saj republike. DitĂ« mĂ« herĂ«t Vijesti ka zbuluar se vizita nĂ« Mal tĂ« Zi do tĂ« jetĂ« e karakterit zyrtar dhe se pĂ«r kĂ«tĂ« rast Thaçin do ta presin lidershipi mĂ« i lartĂ« i Malit tĂ« Zi, pĂ«rfshi Presidentin Vujanoviq, kryeministrin Gjukanoviq dhe Kryetarin e Kuvendit Krivokapiq, ndĂ«rsa Thaçi do tĂ« viziton edhe Ulqinin duke u takuar me tĂ« gjithĂ« krerĂ«t shqiptarĂ« si dhe deputetĂ« tĂ« Kuvendit... Vazhdo

January 3, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Hashim Thaçi do pritet nĂ« villen e Titos nĂ« PodgoricĂ«
Tags:

Me 15 dhe 16 janari diplomatik i Thaçit në Mal të Zi
ZĂ«vendĂ«skryeministri i parĂ« dhe ministri i JashtĂ«m i KosovĂ«s, Hashim Thaçi, si duket nuk e ka nĂ« plan tĂ« pushoj nĂ« kĂ«tĂ« fillimvit, para se tĂ« ndĂ«rmerr vizitat e para bilaterale. Sipas mediave malaziase, zĂ«vendĂ«skryeministri tashmĂ« e ka tĂ« konfirmuar vizitĂ«n zyrtare nĂ« Mal tĂ« Zi me 15 dhe 16 janar. Sipas gazetĂ«s Vijesti, Thaçi do ta ketĂ« nderin qĂ« nĂ« PodgoricĂ« ta presin i gjithĂ« lidershipi shtetĂ«ror, prej homologut tĂ« tij Igor Luksiç, i cili Ă«shtĂ« njĂ«herĂ«sh edhe zĂ«vendĂ«skryeministĂ«r edhe ministĂ«r i... Vazhdo

January 2, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Me 15 dhe 16 janari diplomatik i Thaçit nĂ« Mal tĂ« Zi
Tags:

Kuvendi i MZ miraton buxhetin për vitin 2015, 200 mije euro për kala, 100 mije për Kohën Javore
Pas seancĂ«s maratonĂ« tĂ« Kuvendit tĂ« Malit tĂ« Zi, mbrĂ«mĂ« u miratua buxheti pĂ«r vitin 2015, raporton Portali Lajm.me Amandamenti i deputetit tĂ« Forces se Re Demokratike Genci Nimanbegut, pĂ«r ndarjen e 200 mije eurove pĂ«r rikonstruktimin dhe kalldremimin e kalasĂ«, Ă«shtĂ« pranuar.NĂ«nshkrues tĂ« amandamentit ishin edhe deputetet Nik Gjeloshaj dhe Andrija Popoviq, Amandamenti tjetĂ«r pĂ«r rritjen e buxhetit vjetor tĂ« KĂ«shillit tĂ« Pakicave pĂ«r 150 mije euro, nuk u pranua. Moment i ri nĂ« Kuvendin e Malit te Zi ishte edhe PĂ«rfundimi... Vazhdo

December 28, 2014  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kuvendi i MZ miraton buxhetin pĂ«r vitin 2015, 200 mije euro pĂ«r kala, 100 mije pĂ«r KohĂ«n Javore
Tags:

Edhe në Ulqin, nafta me përqindje të lartë si ne Kuvajt
Sic shkruan gazeta Novosti, qeveria e Malit tĂ« Zi, ka miratuar platformĂ«n e marrveshjes me subjektet qĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« ofertat pĂ«r ndarjen e koncesioneve nĂ« nĂ«ndetin e Ulqinit.Keto koncesione do tĂ« ndahen pĂ«r prodhimin e gazit,raporton Portali Lajme.me. Interesim kanĂ« paraqitur 6 kompani, te cilat kanĂ« bĂ«rĂ« 3 oferta: Maraton Oil (SHBA) dhe OMV (Austria), Eni (Italia) dhe Novatek (Rusia), Energin (Greqia) dhe Mediteran Oil (Britania e Madhe). Te ghitha keto kompani kanĂ« profit vjetor mbi 10 miliardĂ« dollarĂ«. Tenderi Ă«shtĂ«... Vazhdo

December 24, 2014  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Edhe nĂ« Ulqin, nafta me pĂ«rqindje tĂ« lartĂ« si ne Kuvajt
Tags:

Page 30 of 183« First...1020...2829303132...405060...Last »