Shtypi / Mediji

Vazhdon shpërngulja e shqiptarëve nga Mali i Zi – Video
Procesi i vazhdueshëm i shpërnguljes së shqiptarëve nga Mali i Zi ka zbrazur tërësisht me dhjetëra vendbanime që nga Plava e Gucia, Malësia, Kraja dhe Ulqini. Analistët vlerësojnë se shkaqet e këtij emigrimi janë gjendja e rëndë ekonomike, papunësia dhe mungesa e perspektivës zhvillimore. Analistët vënë në dukje se shpërngulja kaq e madhe ka arritur pikën kritike që rrezikon qenien kombëtare të shqiptarëve në Malin e Zi. Kjo dukuri është më e theksuar edhe më heret, ku disa fshatra janë boshatisur plotësisht. Rënia... Vazhdo

March 19, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vazhdon shpërngulja e shqiptarëve nga Mali i Zi – Video
Tags:

Parkun e fëmijëve në Ulqin nuk e mirëmban askush
Shilarësi i prishur në parkun pran Qendrës për kultur Ulqin Këndi i lodrave për fëmijë para Qendrës për kultur që u bë inaugurimi në vitin 2014, sot nuk mirëmbahet nga askush. Disa lodra shihen në gjende të mirë e disa nga to mund të rrezikojnë jetën e fëmijëve. Milena Lekovic nëpërmjet rrjetit social Facebook ka dërguar mesazhë në Forumin e Ulqinit, UL Forum: “Igraliste je SVACIJE!!!! Svi imamo obavezu da ga cuvamo ali i ODRZAVAMO!!! Majke su napravile ovo igraliste a sada nam treba pomoc tata, striceva,... Vazhdo

March 16, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Parkun e fëmijëve në Ulqin nuk e mirëmban askush
Tags:

Canka: Pa media të lira, lulëzon korrupsioni
M.Canka: PA MEDIE TË LIRA NUK KA SUKSES NË LUFTË KUNDËR KORRUPSIONIT Në vendet në të cilët nuk punojnë institucionet ose ato janë shumë të dobëta, ku patriotizmi pasqyrohet me heshtje për korrupsion në vend që ai problem të zgjidhet, ku korrupsioni është fenomen i familjarizuar, mediet e lira dhe gazetaria hulumtuese janë mbrojtja e fundit e demokracisë. Prandaj në shoqëritë demokratike hapur flitet për korrupsion, ndërsa mediet janë aleatë të fuqishëm të shtetit në luftë kundër tij. Pa ato as shoqëria... Vazhdo

March 14, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Canka: Pa media të lira, lulëzon korrupsioni
Tags:

U shkëput meteori i arsimit i Anës së Malit dhe Ulqinit, Rrukije Shaba
NGA JETA U NDA MËSUESJA E PARË E KËSAJ TREVE, KOLEGJA RRUKIJE SHABA   Shkruan: Rexhep Lleshi Rrukija u lind në Brajshë, në familjen e varfër, por e ndershëme e bujare, e qetë dhe shumë përparimtare, LIKA. Mësimin fillestar e kreu në Shkollën fillore në Katërkollë. Ishte vajza – nxënësja e parë e cila rregullisht e vijoi shkollën, mësonte mësimet dhe me sukses e kryen shkollën tetëklasëshe. Me ato parime rregullësie, e nxituar nga drejtori i shkollës Junuz Divanoviqi dhe përkrahje të plotë të prindërve,... Vazhdo

March 9, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on U shkëput meteori i arsimit i Anës së Malit dhe Ulqinit, Rrukije Shaba
Tags:

Vildana Dibra Zhubi ka nje mesazh per ty File Shurdha Dibra
 Ëndërr të shoh,duart t’i ledhatoj File Shurdha Dibra, e lindur me 1923,një ndër vajzat e para shqiptare në Mal të Zi që jep mësim dhe lexim shumë grave Ulqinake .Mësohej nëpër shtëpi atëherë ,sepse ende nuk lejohej që varzat të shkollohen.Shkollë shqipe as nuk kishte fare bile. Qirilicën e kishte në shkollë,por Filja,nana jeme e mëson me shumë vullnet shkrimin dhe leximin në gjuhë shqipe. Sa herë tregonte që I vinte vështirë dhe nuk ndjehej mirë si vajza e vetme në mesin e malazezeve,por gjyshi... Vazhdo

March 8, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vildana Dibra Zhubi ka nje mesazh per ty File Shurdha Dibra
Tags:

Vritet Beqir Likaj me armë zjarri në Ulqin
Sonte një ngjarje e rëndë ka ndodhur  në ora 19: 30 në lagjen e Pinjeshit në Ulqin, vritet me armë zjarri Beqir Likaj. I dyshuari per vrasje eshte Savo Gjurishiq i cili eshte arrestuar. Hetimet jane ne vazhdimesi e siper, raporton gazeta Vijesti. Vritet një kosovar në Ulqin Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në orët e mbrëmjes në lagjen e Pinjeshit në Ulqin, ku një person ka vrarë shtetasin nga Zvicra me prejardhje nga Kosova, B.L (53). Policia ka arrestuar shtetasin Savo Gjurishiq, si autor të vrasjes së 53-vjeçarit... Vazhdo

March 2, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vritet Beqir Likaj me armë zjarri në Ulqin
Tags:

Reagim i fuqishëm nga I. Berjashi, për rritjen e çmimit të ujit
(Reagim mbi paralajmërimin e ngritjes  së çmimit të ujit) Një lajm, që këto ditë erdh nga NP „Ujësjellësi dhe kanalizimi Ulqin“, me shumë arsye ka befasuar, zhgënjyer dhe habitur banorët e  Komunës së Ulqinit, sidomos ata që kanë kushte të vështira ekonomike, duke përfshirë edhe mbipopullimin e të punësuarve në këtë ndërmarrje publike, raporton portali Ul.info. Kërkesa për të rritur çmimin e ujit dhe të shërbimeve për shfrytëzimin e kanalizimit, se … është kërkesë e „këshilluesve ... Vazhdo

February 27, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Reagim i fuqishëm nga I. Berjashi, për rritjen e çmimit të ujit
Tags:

Pritet rritja e çmimit të ujit dhe kanalizimit për komunën e Ulqinit
Rritja e çmimit të ujit për pije dhe për shfrytezimin e kanalizimit paraqet një goditje të rëndë për standardin dhe xhepat e varfëruar të qytetarëve të Ulqinit në kohen kur shumica e tyre janë papunë dhe në gjendje të veshtirë ekonomike dhe sociale. Në mbledhjen e ardhshme të Kuvendit komunal të Ulqinit, e cila do të mbahet të mërkurën, me 1 mars, në rend të ditës do të jetë “Propozim vendimi për dhënien e pëlqimit në Vendimin për korrektimin e çmimit të ujit dhe shërbimeve për shfrytëzimin e... Vazhdo

February 24, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pritet rritja e çmimit të ujit dhe kanalizimit për komunën e Ulqinit
Tags:

Reagon redaksia e TV Teuta, ja e vërteta e akuzave – Video
Të nderuar shikues të TV Teuta, dëgjues të Radio Teutës dhe lexues të  Portalit dygjuhësor të Radio Televizionit Teuta, Duke respektuar në pafundësi lojalitetin tuaj ndaj mediumit tonë, për hir të  vërrtetës dhe për hir të punës tonë të përditshme të cilën ne e bëjmë në mënyrë  profesionale për të ofruar informacionet më të sakta dhe objektive në kohë reale, e shohim të arsyeshme që të sjellim një reagim ndaj disa shkresave të cilat këto ditë po paraqiten nëpër kvazi portale dhe rrjete sociale,... Vazhdo

February 23, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Reagon redaksia e TV Teuta, ja e vërteta e akuzave – Video
Tags:

Deputeti shqiptar në Mal të Zi Luigj Shkreli, tregon si e sulmuan serbët
Deputeti shqiptar në Mal të Zi, Luigj Shkrela ka folur rreth sulmit që i është bërë nga ana e deputetëve serbë të Frontit Demokratik, njofton Klan Kosova. “Pa marrë parasysh që kanë qenë sulme të ashpra të rënda për mua nuk është diçka e re kjo punë pasi kam qenë disa herë i sulmuar nga shumë subjekte”. “Kësaj here kam qenë i sulmuar si kryetar i Këshillit Administrativ që i kam propozuar kuvendit në bazë të kërkesës të organeve të jurispodencës të Malit të Zi që dy deputetëve të listës... Vazhdo

February 21, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Deputeti shqiptar në Mal të Zi Luigj Shkreli, tregon si e sulmuan serbët
Tags:

Page 5 of 183« First...34567...102030...Last »