Shtypi / Mediji

Gjonaj: Viti 2016 pa ndonjëm ndryshim pozitiv për shqiptarët në Mal të Zi
 Gjekë Gjonaj Edhe tri ditë kanë mbetur deri në ndërrimin e moteve. Atmosfera  e Vitit të Ri vërehet  në  sheshet e  qyteteve, që  janë zbukuruar me pemë të larta, ndriçime shumëngjyrëshe  e  elemente të tjera  dekorative që u përshtaten festave të fundvitit. Populli shqiptar, që jeton në trojet e tij autoktone shekullore në Mal te Zi, si në Ulqin, Tivar, Podgoricë, Tuz (Malesi), Plavë, Guci e  Rozhajë e  po lënë pas  një vit  regresi. Mali i Zi  vijon të mbetet një vend i pazhvilluar, me borxh... Vazhdo

December 29, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gjonaj: Viti 2016 pa ndonjëm ndryshim pozitiv për shqiptarët në Mal të Zi
Tags:

Berjashi: Mos na diskreditoni ekonomikisht e moralisht!
Ish-punëtorët e ndërmarrjeve të Kosovës, shtetas të Malit të Zi e qytetarë të Ulqinit, kërkojnë pensionet për vitet e dekadat e punës, atje në Kosovë. Shumica janë të moshuar, jetojnë në varfëri ekstreme edhe gjendje të rëndë shëndetësore, disa edhe kanë vdekur të zhgenjyer që s’kanë arritur të jetësojnë këtë të drejtë njerëzore. Ç`ka është edhe më keq, kemi të bëjmë me emra dhe personalitete të spikatura të kulturës, shkencës, arsimit, gjyqit, administratës në Kosovë edhe te shqiptarët... Vazhdo

December 22, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Berjashi: Mos na diskreditoni ekonomikisht e moralisht!
Tags:

Komuna Ulqinit planifikon Rrethrrotullimin në hyrje të qytetit
Pas insistimit të organeve komunale, dhe sipas  projektit të buxhetit për vitin 2017, Komuna e Ulqinit planifikon që në vend të udhëkryqit me semaforë që është aktualisht në qendër të qytetit të ndërtojë rrethrrotullim modern, për të cilin janë planifikuar mjetet në masën prej 250.000 eurove, raporton portali TV Teuta. Ndërtimi i një rrethrrotullimi të tillë ashtë nevojë e kahmotshme për shkak të numrit të madh të aksidenteve që kanë ndodhur në atë vend, ndaj komuna ka kërkuar vazhdimisht që kjo... Vazhdo

December 17, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Komuna Ulqinit planifikon Rrethrrotullimin në hyrje të qytetit
Tags:

Dritan Abazoviq: Nuk ka kthim në parlament!
Abazoviq – çdo thirrje nga subjektet opozitare në çfarë do mënyre të involvohet në Qeveri Nënkryetari i Lëvizjes qytetare URA, Dritan Abazoviq ka deklaruar se çdo thirrje që cilido nga subjektet opozitare në çfarë do mënyre të involvohet në Qeveri e cila është zgjedhur në Kuvendin jo legjitim dhe jolegal paraqet apel të pavlerë. Duke komentuar deklaratën e ministrit të punëve të jashtme Sërgjan Darmanoviq që ftesa e kryeministrit opozitës e cila përkrahë Bashkimin Evropian dhe NATO-n, të hyjë në... Vazhdo

December 14, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dritan Abazoviq: Nuk ka kthim në parlament!
Tags:

Fakulteti Bioteknik i Universitetit të Malit të Zi do të përgatisë studimin për revitalizimin e ullishtës në Valdanos
Kryetari i komunës Nazif Cungu me bashkëpunëtorë  priti sot një grup ekspertësh të Fakultetit  bioteknik , përfaqësuesit  e Shoqatës  për kthimin e pronës në Valdanos dhe këshilltarin për bujqësi pranë Komunës së Ulqinit. Temë diskutimi ishte ullishta  në Valdanos U la që Fakulteti bioteknik  në një kohë  optimale të hartojë një studim ku detalisht  do të  analizohet gjëndja  e ullishtës në Valdanos , masat dhe kosto që kërkon  revitalizimi i këtij kompleksi të rëndësishëm. Ky do të jetë... Vazhdo

December 13, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Fakulteti Bioteknik i Universitetit të Malit të Zi do të përgatisë studimin për revitalizimin e ullishtës në Valdanos
Tags:

Zhdukja e 4 mijë eurove është “E Vertet apo Jo”
Një hap spekulativ në drejtim të së ardhmes në financimin e komunës së Ulqinit po tenton të bëjë gazeta “Dan”. Pse!? Përputhshmërisë dhe Administrimit të Fondeve nga Komuna Ulqinit jo vetëm që nuk ekziston por ekzistenca e ture është fshehur nga arsye të paqarta nga disa institucione. Nga intervista e drejtorit të Qendrës për Kulturë Astrit Salaj japur portalit TV TEUTA, thuhet se spekullimet e gazetarit “Dan” jan të pasakta.   Në lajmin e djeshëm nga gazeta “Dan” e transmetuar... Vazhdo

December 10, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Zhdukja e 4 mijë eurove është “E Vertet apo Jo”
Tags:

Cafo Boga: Trashëgimia historike dhe kulturore e Ulqinit
Nga Cafo Boga Preambula Dallga e globalizimit është duke e ndryshuar me shpejtësi botën. Kultura që u mbijetuan kohërave historike po shuhen e po zëvendësohen nga të tjera, më mbizotëruese. Rritjet në turizimin ndërkombëtar, përhapja e hoteleve të luksit, restoranteve zinxhir, dhe përdorimi i Internetit e medias shoqërore po e homogjenizojnë botën dhe bashkë me këtë po degradojnë larminë kulturore. Me fjalë të tjera, disa aspekte të trashëgimisë sonë lokale, historike, dhe kulturore po humbasin dhe po harrohen... Vazhdo

December 5, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Cafo Boga: Trashëgimia historike dhe kulturore e Ulqinit
Tags:

Per Ulqinin eshte momenti i se vertetes: Flet Canka dhe Peroviqi
Marrëveshja “Shqiptarët të vendosur” – PDS: Shpejtë po afrohet momenti i të vërtetës Gazetari Mustafa Canka ka deklaruar se vendet në të cilët jetojnë Shqiptarët janë më të pazhvilluarat, ndërsa nuk ka as paralajmërime që do të fillojë ndërtimi i të paktën një hoteli cilësor edhe pse rregullisht janë nënshkruar njëfarë aneksesh të kontratave privatizuese nga të cilët asnjëri nuk është respektuar, raporton portali Ul.info. “Njëjtë sikur edhe i ashtuquajturi Aneksi 2, në korrik të vitit 2015,... Vazhdo

December 4, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Per Ulqinin eshte momenti i se vertetes: Flet Canka dhe Peroviqi
Tags:

Themelohet Teatri “Teuta” në qytetin e Ulqinit
Sot, në galerinë e Qendrës për Kulturë teatri “Teuta” mbajti konferencën e parë për media ku për opinionin shpalosi qëllimet e veta. Si qëllim primarë kanë cekur ringjalljen e jetës teatrale dhe kulturore të qytetit. Drejtori i teatrit, Munib Abazoviq tha se ky teatër është themeluar më tepër për brezat e rinj, për ato të cilët duhet të rriten në frymën artistike. Në kuadër të teatrit do të punojë staf profesionist i përbërë nga regjisorë, skenografë dhe kostumografë, si dhe aktorë të diplomuar,... Vazhdo

December 1, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Themelohet Teatri “Teuta” në qytetin e Ulqinit
Tags:

Dritan Abazoviq: Ftesa e Dushko Markoviqit e pritshme
Funksionari i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq deklaroi se ftesa e Dushko Markoviqit dërguar partive opozitare që të jenë pjesë e Qeverisë është e pritshme sepse kryeministri është i vetëdijshëm se Qeveria nuk është legjitime sepse nuk është zgjedhur nga vullneti i lirë i qytetarëve. Këto komente ai i bëri pasi Markoviq ka theksuar se dyert e Qeverisë mbetën të hapura për përfaqësuesit e opozitës, e në veçanti të atyre nga Partitë që kanë marrë pjesë në punën e Qeverisë së besimit zgjedhor. Abazoviq... Vazhdo

November 29, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dritan Abazoviq: Ftesa e Dushko Markoviqit e pritshme
Tags:

Page 8 of 183« First...678910...203040...Last »