Shtypi / Mediji

Abazoviq: Shqiptarët në Mal të Zi të diskriminuar!
Ish- deputeti shqiptar në  parlamentin e Malit tĂ« Zi, Dritan Abazoviqi nĂ« njĂ« prononcim dhĂ«nĂ« gazetĂ«s ‘Zeri‘, ka thĂ«nĂ« se shqiptarĂ«t e Malit tĂ« Zi nuk shohin progres nĂ« kĂ«tĂ« vend. Ish-deputeti thotĂ« se tĂ« rinjĂ«t shqiptarĂ« po braktisin vendin pĂ«r njĂ« jetĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« vendet e tjera tĂ« botĂ«s. Abazoviq tutje thotĂ« se vetĂ«m nĂ« 15 vitet e fundit  numri i shqiprave ka rĂ«nĂ« prej 7% nĂ« 4,9% pra kumulativisht 27%. ” Gjendja nĂ« pĂ«rgjithĂ«si nĂ« Malin e Zi Ă«shtĂ« pĂ«r tu dĂ«shiruar, e sidomos... Vazhdo

November 28, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Abazoviq: ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi tĂ« diskriminuar!
Tags:

Shqiptarët përfshihen në qeverinë e re të Malit të Zi
Koalicioni “ShqiptarĂ«t tĂ« vendosur”, i cili nĂ« zgjedhjet e 16 tetorit mori njĂ« vend nĂ« Parlamentin e Malit tĂ« Zi, arriti sot marrĂ«veshje me PartinĂ« Demokratike Socialiste tĂ« kryeministrit malazez Milo Gjukanoviq pĂ«r bashkĂ«qeverisje nĂ« Malin e Zi. MarrĂ«veshja u arrit pasi koalicioni shqiptar dhe Partia Demokratike Socialiste, qĂ« fitoi mĂ« shumĂ« vota nĂ« kĂ«to zgjedhje, vendosĂ«n qĂ« qyteti i Tuzit me shumicĂ« shqiptare nĂ« MalĂ«si, tĂ« shpallet komunĂ« e plotĂ« dhe e pavarur deri nĂ« pranverĂ« tĂ« vitit tĂ« ardhshĂ«m. Po... Vazhdo

November 25, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on ShqiptarĂ«t pĂ«rfshihen nĂ« qeverinĂ« e re tĂ« Malit tĂ« Zi
Tags:

Shqiptarët në Mal të Zi, një ministri dhe nënkryetarin e Kuvendit
Lideri i SocialdemokratĂ«ve Ivan Brajoviq do tĂ« zgjidhet nesĂ«r kryetar i Kuvendit tĂ« Malit tĂ« Zi, ndĂ«rsa nĂ«nkryetar Genci Nimanbegu nga koalicioni “ShqiptarĂ«t e vendosur”, shkruajnĂ« mediat malazeze Siç bĂ«het e ditur, kĂ«tij koalicioni shqiptar do t’i takojĂ« edhe Ministria pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut dhe Pakicave. “ShqiptarĂ«t kanĂ« kĂ«rkuar funksionin e nĂ«nkryetarit tĂ« QeverisĂ«, por fati i kĂ«saj kĂ«rkese Ă«shtĂ« i pasigurt”, shkruan ‘Pobjeda’, transmeton ul-info.  Vazhdo

November 23, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi, njĂ« ministri dhe nĂ«nkryetarin e Kuvendit
Tags:

Pozita e mjeteve të informimit në gjuhën shqipe dhe procesi i integrimeve evropiane të Malit të Zi
NĂ« kĂ«tĂ« fazĂ«, pĂ«rfaqĂ«suesit e subjekteve politike tĂ« shqiptarĂ«ve dhe shoqatat civile duhet ta njoftojnĂ« KĂ«shillin Evropian dhe faktorĂ«t tjerĂ« ndĂ«rkombĂ«tarĂ« pĂ«r gjendjen e krijuar nĂ« mediat e pakicave dhe t’i imponojnĂ« pushtetit tĂ« Malit tĂ« Zi kriteret e qarta dhe tĂ« vazhdueshme pĂ«r mbrojtjen dhe zhvillimin e mediave nĂ« gjuhĂ«n shqipe. Ata duhet tĂ« kĂ«rkojnĂ« subvencione tĂ« sigurta pĂ«r mediat nĂ« gjuhĂ«n shqipe, pa rrezikuar pavarĂ«sinĂ« e tyre nga ndĂ«rhyrjet e mundshme tĂ« shtetit.   Ali Salaj   KĂ«shilli... Vazhdo

November 22, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pozita e mjeteve tĂ« informimit nĂ« gjuhĂ«n shqipe dhe procesi i integrimeve evropiane tĂ« Malit tĂ« Zi
Tags:

Mark Gjonaj dhe kontributi me veprimtari atdhetare
Samiti i DiasporĂ«s ka mbledhur nĂ« TiranĂ«, rreth 1000 anĂ«tarë tĂ« diasporĂ«s shqiptare nga 40 vende tĂ« botĂ«s. NĂ«n sloganin “TĂ« pandarĂ« pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«â€, ditĂ«n e sotme janĂ« zhvilluar disa takime. NjĂ« prej tyre ishte dhe takimi i zhvilluar nĂ« ambjentet e MinistrisĂ« sĂ« Jashtme me temĂ«n: “Organizimi i DiasporĂ«s dhe roli i saj nĂ« zhvillimin e Atdheut: Eksperienca nga bota.” NĂ« panelin e tĂ« ftuarve ishte edhe, anĂ«tari i AsamblesĂ« sĂ« Shtetit tĂ« Nju Jorkut, Mark Gjonaj. Gjonaj Ă«shtĂ« shprehur pĂ«r dritare.net se... Vazhdo

November 20, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mark Gjonaj dhe kontributi me veprimtari atdhetare
Tags:

Mbahet mbledhja komemorative për Riza Rexhën
Sot, nĂ« SallĂ«n e madhe tĂ« KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, nĂ« organizimin e ShoqatĂ«s sĂ« artistĂ«ve dhe intelektualĂ«ve “Art club”, u mbajt mbledhja komemorative nĂ« nder tĂ« Mr. Riza Rexhes, i cili ndĂ«rroi jetĂ« tĂ« shtunĂ«n nĂ« Ulqin, raporton portali Ul.info. NĂ« fjalĂ«n e rastit, Dr. Nail Draga foli hollĂ«sisht pĂ«r biografinĂ« e profesor Riza RexhĂ«s, duke theksuar kontributin e tij tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m nĂ« fushĂ«n e arsimit, hulumtimit dhe botimeve shkencore nga historia kombĂ«tare shqiptare. “Me vdekjen e tij, familja humbi personin... Vazhdo

November 13, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mbahet mbledhja komemorative pĂ«r Riza RexhĂ«n
Tags:

Hajredin Kovaçi – MĂ«rgim, lamtumirĂ«!
MĂ«rgim, lamtumirĂ«! MĂ«rgimi s’Ă«shtĂ« veç njĂ« fjalĂ« ËshtĂ« diçka mĂ« shumĂ« Zot, mos e provofsha unĂ«! MĂ«rgimi Ă«shtĂ« mall, zjarr e plagĂ« ËshtĂ« guxim, trishtim e dhimbje Etje pĂ«r vendlindje! MĂ«rgimi Ă«shtĂ« luftĂ« me vetveten MĂ«rgimi tĂ« ndryshon jetĂȘn! MĂ«rgimi tĂ« bĂ«n tĂ« jesh ai qĂ« s’je TĂ« humbasĂ«sh atĂ« qĂ« ke! MĂ«rgimi tĂ« tret, tĂ« ndan mĂ«dysh TĂ« pĂ«rvĂ«lon, tĂ« djeg, tĂ« qorron sysh! MĂ«rgimi Ă«shtĂ« hije nĂ« dritĂ« tĂ« hĂ«nĂ«s LotĂ« qĂ« rrjedhin nĂ« sytĂ« e nĂ«nĂ«s! MĂ«rgimi Ă«shtĂ« buzĂ«qeshje... Vazhdo

November 10, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Hajredin Kovaçi – MĂ«rgim, lamtumirĂ«!
Tags:

Hapet tenderi për qiradhënien e shtëpizave ne brigjet e Lumit Buna
  PĂ«r çeljen e katalogut kliko nĂ« fotografi Me iniciative te Kryetarit te Bordit drejtues te Mirave detare te MZ, z. Xhaudet Cakuli , ne Mbledhjen e Bordit drejtuaes te te Mirave detare te mbajtur te merkuren, me 2 Nentor u aprovua Perfundimi qe lokacionet dhe objektet e  e peshkatareve, gjegjesisht te pronareve te objekteve te cilet ne vitin 2015 kishin lejen per peshkim afarist apo sportiv, te mos perfshihen ne thirrjet vijuese publike (Tendera), por te lihen per fundin e ketije procesi, deri sa te kryhet procedura e perfshirjes... Vazhdo

November 7, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Hapet tenderi pĂ«r qiradhĂ«nien e shtĂ«pizave ne brigjet e Lumit Buna
Tags:

Rusët, bjellorusët e serbët stërvitje të përbashkët në kufi me Malin e Zi
Trupat ruse dhe bjelloruse janĂ« angazhuar nĂ« stĂ«rvitje tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta ushtarake nĂ« Serbi. StĂ«rvitjet me emrin “VĂ«llazĂ«rimi sllav 2016”, filluan dje, me pjesĂ«marrjen e 150 parashutistĂ«ve rusĂ« dhe tĂ« njĂ« numri tĂ« panjohur trupash nga Serbia dhe Bjellorusia. Manovrat nĂ« Serbi zhvillohen nĂ« njĂ« kohĂ« kur NATO-ja ka ndĂ«rmarrĂ« njĂ« stĂ«rvitje emergjente nĂ« Mal tĂ« Zi. Mali i Zi Ă«shtĂ« ftuar pĂ«r t’ju bashkuar NATO-s megjithĂ« kundĂ«rshtimin e fortĂ« tĂ« RusisĂ«. Serbia dhe Mali i Zi janĂ« aleatĂ« tradicionalĂ«... Vazhdo

November 4, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on RusĂ«t, bjellorusĂ«t e serbĂ«t stĂ«rvitje tĂ« pĂ«rbashkĂ«t nĂ« kufi me Malin e Zi
Tags:

Mali i Zi, 55 sulme ndaj gazetarëve dhe mediave nga viti 2004
Prej periudhes tĂ« vitit 2004 janĂ« raportuar dhe ndjekur penalisht 55 raste, nga tĂ« cilat 18 janĂ« zgjidhur, tre vetĂ«m pjesĂ«risht, ndĂ«rsa 34 rast nuk janĂ« zgjidhur PĂ«rfaqĂ«suesja e OSBE-sĂ« pĂ«r liritĂ« e mediave, Dunja Mijatoviq i ftoi sot tĂ« gjitha shtetet anĂ«tare tĂ« kĂ«saj organizate, tĂ« zbulojnĂ« dhe dĂ«nojnĂ« tĂ« gjithĂ« ata tĂ« cilĂ«t kanĂ« kryer krime ndaj gazetarĂ«ve, duke theksuar se â€œĂ«shtĂ« pĂ«r tu  shqetĂ«suar fakti se nĂ«ntĂ« nga dhjetĂ« rastet e vrasjes sĂ« gazetarĂ«ve nuk janĂ« tĂ« zgjidhura”. NĂ« Mal tĂ«... Vazhdo

November 3, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi, 55 sulme ndaj gazetarĂ«ve dhe mediave nga viti 2004
Tags:

Page 9 of 183« First...7891011...203040...Last »