Turizmi / Turizam

Resorti në Mal të Zi rrezikon Shkodrën, Pala shqiptare hesht – Video
Projekti turistik “Porto Liqeni i Shkodres”  që pret miratimin e Qeverisë së Malit te Zi, ka nxitur protesta të organizatave mjedisore në Podgoricë. Gjithashtu shqetësimi për eko-resortin që përfshin një hotel, 30 vila luksoze me pishina, restorante, porte dhe një qendër tregtare, ka mbërritur deri në Parlamentin Europian, ku theksohet dëmi i rëndë që u shkakton vlerave eko-turistike të Parkut të Liqenit të Shkodrës. Ndërkohë nga pala shqiptare deri tani është përcjellë me heshtje kjo situatë, për të... Vazhdo

March 22, 2017  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Resorti në Mal të Zi rrezikon Shkodrën, Pala shqiptare hesht – Video
Tags:

OT e Ulqinit në panairin ndërkombëtar të Moskvës “MITT 2017”
MITT Moska 2017 Organizata Turistike e Ulqinit në bashkëpunim me Organizatën Nacionale, Organizatat lokale si dhe me afaristët tanë, është duke marrë pjesë në panairin ndërkombëtar të turizmit Mitt 2017 që po mbahet në Moskë prej 14 deri 17 mars, dhe në këtë mënyrë po prezantohet  oferta turistike e Malit të Zi. Mitt është panairi më i madh në Rusi dhe njëri ndër më të rëndësishmit sa i përket panaireve të turizmit botëror. Me rreth 2000 ekspozues prej 200 vendeve të ndryshme botërore, Mitt është... Vazhdo

March 15, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on OT e Ulqinit në panairin ndërkombëtar të Moskvës “MITT 2017”
Tags:

OT e Ulqinit prezantohet në Panairin e Berlinit
OT e Ulqinit në panairin e Berlinit 08-12.03.2017 Në panairin ndërkombëtar të Berlinit ITB 2017 që po mbahet prej 8 deri me 12 mars, Organizata Turistike e Ulqinit , është duke marrë pjesë në stendën e Organizatës Nacionale të MZ. Këtë panair e vizitojnë rreth 180.000 vizitues, prej të cilëve 120.000 janë profesional nga dega e turizmit, si dhe rreth 11.000 kompani dhe firma prej 180 vendeve, kështu që me plot bindje mund të themi që ky është njëri ndër panairet më të fortë në botë. Në stendën e organizuar... Vazhdo

March 9, 2017  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on OT e Ulqinit prezantohet në Panairin e Berlinit
Tags:

Hapet edicioni i 39-të i Panairi ndërkombëtar IFT në “Beograd 2017”
Panairi Beograd 23-26.02.2017  (Mali i Zi – Partner i panairit, Mali i Zi – gjithmonë ndryshe)   Në panairin e 39 ndërkombëtar IFT në Beograd që mbahet prej 23 deri me 26.02.2017 marrin pjesë rreth 1200 ekspozues nga 55 shtete të ndryshme. Organizata Turistike e Ulqinit merr pjesë në bashkëpunim me Organizaten Nacionale, Ministrinë e turizmit si dhe Organizatat lokale në një stendë të përbashkët. Mali i Zi kët vit është edhe partner i panairit ku i gjithë prezantimi do të jetë në një nivel shume më... Vazhdo

February 24, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Hapet edicioni i 39-të i Panairi ndërkombëtar IFT në “Beograd 2017”
Tags:

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit “Prag Holiday World 2017  ”, promovohet turizmi i Ulqinit
Panairi ndërkombëtar i turizmit në Prag Holiday World 2017  (16-19.02.2017) Panairi ndërkombëtar i turizmit në Prag është një manifestim tradicional në të cilën Organizata Turistike e Ulqinit prezanton ofertën e vet për tregun e Çekisë, prej të cilit kemi një numër të konsiderueshëm të turistëve. Bashkëpunimi i mirë me organizatat tjera lokale ka rezultuar me pjesëmarrjen e përbashkët ne këtë panair ku Organizata e Ulqinit po merr pjesë me OT të Budvës, Tivarit, Tivatit, Herceg Novit, Podgoricës  dhe... Vazhdo

February 17, 2017  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Panairi Ndërkombëtar i Turizmit “Prag Holiday World 2017 ”, promovohet turizmi i Ulqinit
Tags:

Sot ditë pranvere në Ulqin, temperatura të larta 15°C – Video
Sot pas dite në Ranë. Në përgjithësi sot ka qenë një ditë e bukur me diell. Rana, shetitorja  jonë e bukur është magjepse dhe tërheqëse për shumë të rinjë, sidomos pas një kohe të ftoftë i cila ende sundon tek ne, temperatura  arriti deri në 15 gradë Celsius. Sot në Ulqin moti do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare dhe me erë të dobët me drejtimi veriperëndimor. Temperatura do të arrijë deri në 15 gradë Celsius. Veçanërisht ngrohtë pritet të martën dhe të mërkurën dhe të... Vazhdo

February 11, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Sot ditë pranvere në Ulqin, temperatura të larta 15°C – Video
Tags:

Cungu: Merruni me probleme reale të qytetarëve
Në hotel “Dolcino” sot u mbajt mbledhja e trupit koordinues për përgatitjen e sezonit turistik, në të cilën morën pjesë përfaqësues të institucioneve publike lokale dhe qendrore, si dhe ato të bizneseve vendas, raporton portali TV Teuta. Në mbledhje u parashtruan problemet me të cilat përballet Ulqini gjatë sezonit turistik, si dhe u diskutuan mënyrat për tejkalimin e tyre. Disa nga çështjet më problematike kanë vite që përsërititen, tha kryetari  i Komunës Nazif Cungu, edhe pse disa prej tyre në... Vazhdo

February 1, 2017  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Cungu: Merruni me probleme reale të qytetarëve
Tags:

URA: Kontrolle të “heshtura” në porten e Valdanosit
Qytetarët e Ulqinit dhe mysafirët e paktë të cilët këto ditë dëshirojnë të hynë në Valdanos prapë kontrollohen në portën e cila qëndron në hyrje të këtij gji, njoftohet nga Këshilli komunal i Lëvizjes qytetare URA në Ulqin, raporton portali Ul.info. “Nga qytetarët në portë kërkohet që të tregojnë dokumentin identifikues dhe të hapin bagazhin e makinës, që është e palejueshme dhe hap pas nga të drejtat e realizuara në prill të vitit 2012”, thanë nga kjo parti. Siç shtohet, me këtë sjellje e cila... Vazhdo

January 28, 2017  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on URA: Kontrolle të “heshtura” në porten e Valdanosit
Tags:

Edhe pse në dimër, sot si ditë pranvere në Ulqin
Ismet Karamanaga iu sjell disa fotografi nga moti me diell nga qyteti i Ulqinit, dhe ku shprehet ai me këto fjal: 28.01.2017 Sot pas dite në Ranë. Në përgjithësi sot ka qenë një ditë e bukur me diell. Rana, shetitorja e jonë e bukur është magjepse dhe tërheqëse për shumë të rinjë, sidomos pas një kohe të ftoftë i cila ende sundon tek ne Derisa para dy javësh shumë pjesë të Malit të Zi u vërshuan nga bora e pandërprerë që ra, kurse sot në përgjithësi po mbizotëron mot i ngrohtë dhe me diell, sikur të... Vazhdo

January 28, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Edhe pse në dimër, sot si ditë pranvere në Ulqin
Tags:

Prezantimi i faqes së re Sasko.me në tri gjuhë
OJQ “Green Home” prezantohet sot me faqen e saj të re “Sasko.me” . Kjo faqe ka për synim përmirësimin e kësaj hapësire virtuale, zgjerimin e informacionit me qëllim të promovimit dhe afirmimit të formave të qëndrueshme të turizmit në liqenin e Shasit, dhe produkteve e shërbimeve që ato ofrojnë. Përmbajtja dhe prezantimi i faqes është konceptuar plotësisht nga fillimi dhe është organizuar në një mënyrë që besojmë do përmbushë më mirë nevojat tuaja për informim. Faqja do të ofrojë gjithashtu... Vazhdo

January 20, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Prezantimi i faqes së re Sasko.me në tri gjuhë
Tags:

Page 4 of 86« First...23456...102030...Last »