Turizmi / Turizam

Ulqini merr pjesë në Panairin e Turizmit në Vjenë
Ferien Messe 2017 – Panairi ne Vjene Organizata Nacionale turistike e Malit te Zi edhe kete vit eshte duke marre pjese dhe duke prezentuar oferten e vet turistike ne bashkepunim me organizatat lokale dhe afaristet ne panairin e Vjenes Ferien messe Wien 2017 qe po mbahet prej 12 deri me 15 janar.   Organizata Turistike e Ulqinit per here te trete sipas Plan programit per vitin 2017 merre pjese ne kete panair me te cilin filloi edhe prezantimi dhe kampanja e ofertes turistike neper panaire gjate ketij viti. Ferien Messe eshte nje... Vazhdo

January 13, 2017  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Ulqini merr pjesë në Panairin e Turizmit në Vjenë
Tags:

Gjendje e rëndë në fshatin Rashtish te eperme
Në Ulqin dhe fshatrat të kësaj komune, reshjet e mëdha të borës, që tre ditë, kanë vazhduar bllokimin e shumë fshatrave në Anë të Malit. Në Komunën e Ulqinit, vazhdimisht po thuhet se gjendja e rrugëve është normale, mirëpo një gjë e tillë nuk po shihet, shkruan lexuesi i cili ka kontaktuar Lajme nga Ulqini. Kjo po dëshmohet më së miri, në fotografitë, që kanë dërguar lexuesit e Lajme nga Ulqini. Qytetarët vet po mundohen që të gjejnë zgjidhje për zhbllokimin e rrugëve. Një pjesë e madhe e fshatrave... Vazhdo

January 8, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Gjendje e rëndë në fshatin Rashtish te eperme
Tags:

Socialdemokratët: Rritja e taksave turistike, vendim i gabuar
Struktura qeverisёse, nga e cila pritej shumё, pёrseri ka dёshpёruar qytetarёt e Ulqinit, e sidomos ata qё merren me turizёm, veprimtari nga e cila shumica e ulqinakёve jetojnё.  Propozuesi pёrseri ka treguar marrёdhenie‘’si njerkё’’ndaj shumicёs sё qytetarёve tё vet, duke propozuar qё taksa e banimit tё rritet nga 0.50 euro nё 0.70 euro, ose per 40%. Prandaj ibёjmё thirje kёshilltarёve ta refuzojnё kёtё propozim. Kjo gjё ka ndikim tё drejtpёrdrejtё nё konkurencёn e sektorit tё turizmit nё mes... Vazhdo

December 27, 2016  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Socialdemokratët: Rritja e taksave turistike, vendim i gabuar
Tags:

EasyJet, fillon fluturimet nga Gjeneva në Tivat
Kompania më e madhe në botë e fluturimeve të lira (low-cost) EasyJet, ka konfirmuar fillimin e fluturimeve nga Gjeneva për në Tivat dhe njëkohësisht ka hedhur në shitje biletat për kët destinacion, e cila pritet të startojnë me 1 korrik deri më 2 shtator të këtij viti. EasyJet, fillimisht do të startojë me një fluturim në javë, ndërsa çmimet fillestare që ka publikuar kompania në wuebsajtin e sajë zyrtarë janë 49.95 franka zviceriane për një drejtim apo 85.90 franka për një biletë dydrejtimshe. EasyJet... Vazhdo

December 18, 2016  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on EasyJet, fillon fluturimet nga Gjeneva në Tivat
Tags:

70 cent: Taksat e larta turistike, do ta frenojnë zhvillimin e turizmit në Ulqin
Në Ulqin turizmi  është një nga degët më të rëndësishme të ekonomisë vendase. Pas shumë vitesh sektori i turizmit do të përballet për herë të parë më rënie të fortë turistësh, që sipas operatorëve ajo është e paraparë. Në faqen e komunës së Ulqinit u publikua propozim vendimi i cili do jet në rendin e ditës në seancën e radhës të kuvendit komunal, ku taksë banimi të jetë 70 cent për musafirët që qendrojn në rivierën e Ulqinit. Jemi duke publikuar Shqyrtimin publik për Vendimin për taks banimin... Vazhdo

December 14, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on 70 cent: Taksat e larta turistike, do ta frenojnë zhvillimin e turizmit në Ulqin
Tags:

TUI i interesuar për investime në objektet e Rivierës së Ulqinit
Në Ulqin po qëndron një delegacion i Agjencisë Turistike TUI nga Republika Federale  e Gjermanisë Ata u takuan  me Kryetarin e Ulqinit Nazif Cungu dhe bashkëpunëtorët  e tij. Në takim  ku ishin të pranishëm dhe zyrtarë të organizates turistike nacionale dhe NP,,Të mirat detare,, u trajtuan  disa ceshtje me interes te vecantë për Ulqinin. Përfaqësuesit e TUI-t janë të interesuar  për investime  në objektet e ,,Rivierës së Ulqinit,,në Plazhin  e madh por edhe në mbushjen e kapaciteteve  të këtyre objekteve.... Vazhdo

December 7, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on TUI i interesuar për investime në objektet e Rivierës së Ulqinit
Tags:

Ulqini ofron Wi-Fi falas për të gjithë turistët në shetitoren e plazhit te vogel
Në kuader të projektit Wireless Montenegro, Ministria për shoqëri informative në bashkpunim me Qendrën për sistem të informacionit të Komunës së Ulqinit realizoi instalimin e dy zonave Free Wifi në Ulqin. Paisjet janë montuar në dy pika në shetitoren e Ranës dhe do të mundësojnë qasjen në internet falas për të gjithë vizitorët e asaj zone. Pra, në momentin kur me paisjet e juaja detektoni sinjalin wifi me emërtimin free.montenegro, mund të konektoheni dhe të përdorni internetin falas. Kemi përzgjedhur shetitoren... Vazhdo

December 3, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Ulqini ofron Wi-Fi falas për të gjithë turistët në shetitoren e plazhit te vogel
Tags:

Mali i Zi sjell ofertën turistike dimërore dhe të Vitit të Ri në Tiranë
Organizata turistike kombëtare malazeze, në bashkëpunim me Ambasadën e Malit të Zi organizuan të hënën në Tiranë një takim promocional të ofertës turistike dimërore nën moton “Dielli, dëbora dhe deti”. Ambasadori i Malit të Zi në Tiranë, Dusan Mrdovic u shpreh se Mali i Zi do të ofrojë paketa të lira turistike për qytetarët shqiptarë. Ai vlerësoi se marrëdhëniet e mira që ekzistojnë mes dy vendeve tona janë një shtysë më tej për tërheqjen e qytetarëve shqiptarë drejt bjeshkëve malazeze   Tregu... Vazhdo

December 1, 2016  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Mali i Zi sjell ofertën turistike dimërore dhe të Vitit të Ri në Tiranë
Tags:

OT e Ulqinit merr pjesë në Panairin e Turizmit në Varshavë
Panairi në Varshavë   Me 24 nentor në Varshavë është bërë hapja e një ndër panaireve turistike më të rëndësishme në Poloni. Panairi ka rreth 500 ekspozues nga 60 vende të ndryshme dhe do të zgjasë deri me 26 nentor. Ndër ekspozuesit vendin e vet e ka edhe Mali i ZI. Së bashku me Organizatën Nacionale të Malit të Zi si destinacion turistik, ofertën turistike janë duke e prezantuar edhe organizatat lokale të Ulqinit, Tivarit, Budvës, Kotorrit, Tivatit, Podgorices, Montenegro Stars, Riviera e Budvës, Trend... Vazhdo

November 26, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on OT e Ulqinit merr pjesë në Panairin e Turizmit në Varshavë
Tags:

Gjendja vazhdon të jetë shqetësuese nga mjetet shpërthyese ne bregdetin e Ulqinit
Situata në terren, vazhdon të jetë shqetësuese! Dje, në sallën e vogël të Kabinetit, brenda ndërtesës së Komunës së Ulqinit, u mbajt takimi i 4-t i i grupit monitorues i cili u themelua si pjesë përbërëse e Projektit për Zhvillimin e qendrueshëm të ekosistemit detar dhe bregdetar nëpërmes ruajtjes s faunës detare. Përpos ekipit i cili implementon projektin në fjalë, në takim morën pjesë edhe përfaqësuesja e Drejtorisë së inspekcionit Lilana Bubonja, përfaqësuesi i Drejtorisë së Policisë në kontrollin... Vazhdo

October 27, 2016  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Gjendja vazhdon të jetë shqetësuese nga mjetet shpërthyese ne bregdetin e Ulqinit
Tags:

Page 5 of 86« First...34567...102030...Last »