Cilėt studentė pėrkrahė Forca e Re e Malit tė Zi?!
Njė prej titujve qė dje ka mbushur faqet e portaleve malazeze ėshtė edhe ai i formimit tė partisė mė tė re politike nė Kosovė, Forcės sė Re tė Malit tė Zi. Lindi forca e re pa e ditur se kush ishte e vjetra, lindi partia tek e cila numri i anėtarėve pritet tė tejkalojė numrin e votuesve. Gjithsesi, ajo ēka mund tė nxirret nga lajmet e publikuara nė portale jep tė kuptohet qė kjo parti merret me problemet e komunitetit malazez nė Kosovė. Nė kėtė mėnyrė kjo parti eleminon shqiptarėt e Malit tė Zi nga pjesėmarrja... Vazhdo

September 3, 2013  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Cilėt studentė pėrkrahė Forca e Re e Malit tė Zi?!
Tags:

Programi në gjuhën shqipe në Mal të Zi në prag të shuarjes
Gazetari i redaksisë në gjuhën shqipe në Televizionin e Malit të Zi Musa Gjokaj tha që programi në gjuhën shqipe në televizionin publik është para shuarjes . Ai në tekstin autorial për të përjavshmen në gjuhën shqipe “Koha javore” shkroi që vitet e kaluara është zvogëluar kohë zgjatja e emisioneve dhe është ndërpre kontrata me bashkëpunëtorët me honorar dhe me ato që kishin kontratë në bazë të punës. “Për shef të redaksisë është vendosur pjesëtar i popullit shumicë, me çka është tregu mosbesim... Vazhdo

June 20, 2013  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Programi në gjuhën shqipe në Mal të Zi në prag të shuarjes
Tags:

Koha Javore mbush sot 11 vjet!
Sot mbushen 11 vjet që kur doli numri i parë i gazetës “Koha javore”. Dalja e saj u cilësua si lajm i mirë dhe plotësim i të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi. Ajo plotësoi boshllëkun informativ në sferën e informimit në gjuhën shqipe në Mal të Zi, sidomos sa i përket atij të shkruar. Gjatë këtyre 11 viteve, “Koha javore” është munduar të trajtojë problemet që preokupojnë shqiptarët në Mal të Zi. Ajo është bërë tribunë e hapur për shprehjen e mendimit të lirë. Në të kanë shkruar shumë... Vazhdo

February 26, 2013  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Koha Javore mbush sot 11 vjet!
Tags:

Bilanc negative per Linda Halimin. Tre mije “dislike”…Video + 18
Por siç duket ky projekt i kengetares se njohur nuk eshte mirepritur nga fansat dhe publiku shqiptar. ”I just wanna” titullohet kenga dhe klipi me i ri i kengetares Linda Halimi, i cili ka kohe qe po promovohet nga vete kengetarja permes rrjeteve sociale. Por siç duket ky projekt i kengetares se njohur nuk eshte mirepritur nga fansat dhe publiku shqiptar. Edhe pse gjithmone eshte pelqyer per vokalin e saj perkunder sensualitetit te cilin nuk e ka pasur ne fillim, kete radhe ky projekt i saj nuk eshte pritur mire, madje ka filluar... Vazhdo

September 19, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Bilanc negative per Linda Halimin. Tre mije “dislike”…Video + 18
Tags: ,

Botuesit kosovarë, të painteresuar për Panairin e Ulqinit
Në agjendën për edicionin e ri, organizatorët e ekspozitës së librit në qytetin bregdetar, kanë lënë vend për 25 shtëpi botuese. Mes tyre, ata thonë se do të ketë edhe botues nga Kosova. Por Shoqata e Botuesve të Kosovës nuk e ka ndërmend t’i përgjigjet ftesës për t’u bërë pjesë e Panairit të Librit në Ulqin. Evenimenti pesëditor i librit do të nisë në ditën e tetë të muajit gusht. Panairi i Librit në Ulqin, sivjet organizohet nga Qendra Kulturore në Ulqin, në bashkëpunim me komunën. Vitin e kaluar... Vazhdo

July 30, 2012  :: Rajoni / Region :: Komente (1)
Tags: , ,

Sinan Hoxha: Seç kam një energji të paparë…
Takimi me Sinan Hoxhën është i vështirë deri në momentin që përballesh me të. Të duhet të bësh një telefonatë, e ke në Kosovë. Më pas një tjetër telefonatë, sërish në Kosovë. Në fund, kur vijon të këmbëngulësh, merr një përgjigje gjithë buzëqeshje: “Akoma s’u dorëzove?”. Në momentin e takimit mund të ndihesh e qetë, pasi e qeshura e tij është ngjitëse. “Se mos m’i transformon fjalët që them e na dalin pastaj lloj-lloj iderash”, shprehet buzagaz, duke thumbuar kështu lajmet që bënë... Vazhdo

February 1, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Sinan Hoxha: Seç kam një energji të paparë…
Tags: , , , , , , ,

Adelina Ismajli: Eksplozivin në koncert ma vuri këngëtarja e lidhur me politikën – Video
Ka preferuar që të flasë hapur dhe pa asnjë ekuivok në një program televiziv në Kosovë, duke pohuar me gojën e saj disa të vërteta tronditëse. Adelina Ismajli është këngëtarja për të cilën flitet gjithmonë, edhe kur nuk sjell diçka të re në muzikë. Madje, lajmet jashtë muzikës mbi të shpesh kanë qenë edhe më atraktive. Ja çfarë deklaron ajo në këtë emision. Ti je një rugoviste e deklaruar, pse ke qenë kaq e zjarrtë në këtë aspekt? Kam mësuar shumë nga Ibrahim Rugova, por vetëm diçka nuk e mësova... Vazhdo

January 28, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Adelina Ismajli: Eksplozivin në koncert ma vuri këngëtarja e lidhur me politikën – Video
Tags: , , , , , , ,

Sinan Hoxha dëshiron të martohet këtë vit
Sinan Hoxha  ka treguar se viti që lamë pas ka qenë pak i ekzagjeruar me lajmet rozë për të, ndërsa ai nuk ka dashur të flasë për ngjarjen që i ka ndodhur në Preshevë, që u fol që ai u arrestua nga policia serbe, pasi këngëtari ia ka lënë këtë proces vetëm gjykatës e nuk ka të drejtë të flasë. Por, edhe thashethemet se ai tashmë nuk bashkëpunon me Seldin i ka hedhur poshtë, duke thënë se nuk është gjithmonë që ata duhet të jenë bashkë nëpër koncerte. Por, në rrëfimin e tij ne programin “Pro... Vazhdo

January 13, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Sinan Hoxha dëshiron të martohet këtë vit
Tags: , , , , , , , , ,

Beatrix Ramosaj bashkëpunim me Anxhelinën dhe Argjentinën
Beatrix Ramosaj rrëfen për klipin e ri, një bashkëpunim me kushërirat e saj, detaje të tjera rreth produksionit dhe planet e ardhme për një koncert…përsëri tresh. Megjithatë bukuroshja e fisit Ramosaj ka ndarë edhe shumë detaje të tjera në këtë prag festash… Qarkullon në formë thashethemi lajmi për një bashkëpunim mes tre kushërirash. Do të publikosh vërtet një këngë me Anxhelinën dhe Argjentinën? Po është e vërtetë që së shpejti ne të treja do të dalim me një këngë të re. Prej kohësh kishim... Vazhdo

January 4, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Beatrix Ramosaj bashkëpunim me Anxhelinën dhe Argjentinën
Tags: , , , , , , ,

Emision javor në gjuhën shqipe ”Mozaiku 60” reduktohet nga 40 në 25 minuta – Video
Sipas Skemës s re Programore RTV-së së Malit të Zi,Emision Javor në Gjuhën Shqipe ”Mozaiku 60” Reduktohet nga 40 në 25 minuta !!!! Tkurrje në vend të zgjerimit Emisioni shqip në TV-në e Malit të Zi, dikur “Kronika javore”, themeluar në vitin 1992, ishte emision mjaft i shikuar nga shqiptarët e Malit të Zi dhe zgjaste 30 minuta. Veprimtaria e kësaj redaksie zgjati deri në vitin 1998, që kontribuoi mjaft për afirmimin e vlerave tona. Me kompletimin e redaksisë, po këtë vit, “Kronika javore” u shndërrua... Vazhdo

Page 3 of 712345...Last »