Noizy: Ne dashuri s’marr kurre vendime
Me veshjen tipike prej rapper-i, tatuazhet e shumta në trup, tekstet e këngëve provokuese dhe lajmet e diskutueshme që mbërrijnë nëpër gazeta, në dukje ngjan agresiv, por kur e njeh nga afër ai është mjaft “cool”. Rapper-i i shfrenuar, Noizy është bërë një mysafir i qëndrueshëm në ngjarjet muzikore dhe playlistat e çdo programi muzikor. Por a janë fama dhe fati, ëndrrat e tij që u bënë realitet? Nga Neritana Kraja Si të gjithë rapper-it e tjerë ai ka zgjedhur një emër arti, Noizy, ndërsa për familjarët... Vazhdo

March 23, 2011  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (2)
Tags:

Çiljeta Xhilaga, bën operacion plastik në vithe
Kanë munguar tullumbacet, torta, miqtë e shumtë dhe i dashuri, Aleksi, në 26-vjetorin e këngëtares, Çiljeta Xhilaga. Ndryshe nga një vit më parë, ku përvjetori i saj mori përmasat e një show mediatik, 5 shkurti i këtij viti nuk ka qenë aspak i tillë. Çili e ka pritur ditëlindjen e saj në punë e sipër, ndërsa ishte e ftuar në Miss Universi Shqiptar, në Zyrih. Dhurata e vetme për të atë natë, ka qenë një tufë me lule nga organizatori i spektaklit, Ardi Plaku, më tej urimet nga kolegët e saj dhe sigurisht,... Vazhdo

February 17, 2011  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off
Tags: , ,

Cafo Boga: Rrugëdalja nga kjo dramë e stërzgjatur politike në Shqipëri
Dhuna e 21 janarit duhet të shërbejë për të zgjuar nga gjumi politikën dhe shoqërinë shqiptare – këshilla se çfarë duhet bërë e si duhet vepruar Nga Cafo Boga NEW YORK, 24 janar, 2011 – “Lonely Planet” (Planeti i vetmuar), një udhëzues turistik me famë, kohët e fundit e numëronte Shqipërinë si një nga dhjetë vendet e para në botë që ia vlente të vizitoje në vitin 2011. Edicioni i fundit i “Best in Travel” thoshte, jo shumë kohë më parë, se ndërsa Ballkani konsiderohej një destinacion udhëtimi... Vazhdo

February 1, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Situata paradoksale e mediave në gjuhën shqipe në Malin e Zi
Sasia dhe cilësia e mediave në gjuhën shqipe në Malin e Zi që në fillim duhet thënë se është e kufizuar. Kjo nuk nënkupton detyrimisht edhe mungesën e gazetarëve cilësorë, apo të profesionalizimit në këto medie, aq sa ekzistojnë. Mediet elektronike në shqip në Malin e Zi kanë fillin në formimin e Redaksisë në kuadër të Radio Titogradit të atëhershëm (sot Radio e Malit të Zi), pastaj në hapjen e Radio Ulqinit, Redaksisë shqipe në Televizionit të Titogradit (aktualisht Televizionit të Malit të... Vazhdo

November 6, 2010  :: Opinione :: Comments Off
Tags: , , , ,

Sinan Hoxha: E verteta e fotove me Seldin
Sinan Hoxha, këngëtari më i përfolur sot në gjithë median për një “lidhje rozë” me Seldin e Big Brother 3, nuk duket shumë i shqetësuar për debatet më të fundit. Por, veç gjithë kësaj që ai e konsideron spekulim, është më i mërzitur, me disa foto që janë publikuar ditën e djeshme në një nga të përjavshmet rozë në treg, “Game Over”, ku shfaqet, ashtu sikurse ne do ti riprodhojmë, foto në plazh të të dy miqve, Seldit dhe Sinanit. “Kjo është e turpshme. Madje, e paimagjinueshme. Mund të trillojnë,... Vazhdo

August 15, 2010  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (3)
Tags: ,

M.Gjukanoviq: Mali i Zi e respekton Serbinë si faktor të rëndësishëm në rajon – Video
Kryeministri malazez Milo Gjukanovic ka deklaruar se me vendimin per te vendosur marredhenie diplomatike me Kosoven, Mali i Zi ka pranuar realitetin e ri. “Ky veprim eshte respektim i nje realiteti politik, i cili eshte i pamundur te ndryshohet”, ka pohuar Gjukanovic ne nje interviste per nje te perditshme serbe “DAN”.Kreu i qeverise se Podgorices ka mohuar lajmet e publikuara ne media te ndryshme, se vizita e tij e fundit ne SHBA kishte te bente me kete vendim. Gjukanovic eshte shprehur se Mali i Zi kishte planifikuar... Vazhdo

January 26, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off
Tags: ,

Millo Gjukanoviq: Mesazh inkurajues nga SHBA – Video
Në kuadër të vizitës zyrtare në SHBA kryeministri i Malit Te Zi Millo Gjukanoviq mbajti një ligjëratë në Qendrën për marrëdhëniet transatlantike në Universitetin Xhon Hopkinsk lidhur me integrimet evro-atlantike të Malit të Zi. Gjukanoviq theksoi se gjatë takimeve të djeshme me nënpresidentin e SHBA Xhozef Bajden dhe sekretaren e shtetit Hillari Klinton ka marr mesazhe shumë inkurajuese për Malin e Zi. Mesazhi i Administratës amerikane për kryeministrin Gjukanoviq ishte unik – Mali i Zi mund të llogarisë... Vazhdo

January 24, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off
Tags: , ,

“Të mirat detare” vetëm premtojnë e pak realizojnë
Përfaqësuesit e partisë opozitare ne komunën e Ulqinit, Forca e Re Demokratike, Forca, e ftoi sot ndërmarrjen “Të Mirat Detare” nga Budva, që të mos i dezinformojë banorët e Ulqinit me premtimet për investime të cilat shpesh janë shumë të vonuara ose nuk realizohen fare, gjë që shpesh herë qytetarët e kësaj komune i bën ti injorojnë ato. ” Territori i cili u siguron më shumë se 50 përqind të veprimtarisë suaj, ju i kushtoni vetëm vëmendje për media dhe këtë vetë një herë në vit”,... Vazhdo
Pakicat të pakënaqur me kualitetin e përmbajtjeve programore në gjuhën e tyre
Në Mal të Zi ekziston suazë relativisht e mirë normative për respektimin e standardeve evropiane nga lëmi i informimit të popujve pakicë në gjuhën e tyre amtare, mirëpo problem paraqet zbatimi i dispozitave , thuhet në raportin mbi informimin në gjuhët e pakicave në serviset publike të cilin në bashkëpunim me institutin për shoqërinë e hapur e hartoi iniciativa e të rinjve për të drejtat e njeriut. Raportimi ka treguar se pjesëtarët e popujve pakicë janë të pa kënaqur me kualitetin e përmbajtjeve programore... Vazhdo

November 25, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off
Tags: , ,

Manjina je premalo na malim ekranima
Istraživanje inicijative mladih za ljudska prava pokazuje da RTCG ne poštuje ustav i medijske zakone Podgorica – Dnevne vijesti na albanskom jeziku “Lajmet” i nedjeljni magazin “Mozaiku” ne zadovoljavaju albanske gledaoce Televizije Crne Gore, pokazalo je istraživanje Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR). Istraživa?i su zaklju?ili da svi manjinski narodi više vjeruju lokalnim javnim servisima nego RTCG, koja ne potencira dovoljno kulturu i probleme razli?itih nacija. Albanci, koji su uz Rome jedina jezi?ka manjina... Vazhdo

Page 3 of 612345...Last »