Genci Nimanbegu: Ministria diskriminon Gjuhën Shqipe
Ministria për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave në Malin e Zi, para disa ditësh ka nisur fushatën mediatike për Ligjin për ndalimin e diskriminimit, me moton “ Respektoj, mbështes, mbroj, përfaqësoj njëriun” Në kuadër të këtij projekti mu në qënder të Tuzit, në billbordet (panot) promovuese janë vendosur sloganet e lartëpërmendura në gjuhën zyrtare. Ministria e cila ka për mision të mbrojë qytetarët nga diskriminimi, me vendosjen e billbordeve (pano) promovuese, me përmbajtje vetëm në gjuhën zyrtare,... Vazhdo

December 5, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Genci Nimanbegu: Ministria diskriminon Gjuhën Shqipe
Tags:

Reagimi per opinion nga Keshilli Kombetar i Shqiptareve ne Malin e Zi
KËSHILLI KOMBËTAR I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr.155/14 Ulqin, me 05.12.2014 Të nderuar, Ministria për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave në Malin e Zi, para disa ditësh ka nisur fushatën mediatike për Ligjin për ndalimin e diskriminimit, me moton “ Respektoj, mbështes, mbroj, përfaqësoj njëriun” Në kuadër të këtij projekti mu në qënder të Tuzit, në billbordet (panot) promovuese janë vendosur sloganet e lartëpërmendura në gjuhën... Vazhdo

December 5, 2014  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Reagimi per opinion nga Keshilli Kombetar i Shqiptareve ne Malin e Zi
Tags:

Prokuroria e Malit të Zi padit gazetën që ofendoi shqiptarët
Prokuroria e Malit të Zi padit ‘Informer’: Tituj poshtërues ndaj shqiptarëve Prokuroria malazeze ngre padi ndaj gazetës “Informer” për botimin e komenteve raciste ndaj shqiptarëve në artikujt për ndeshjen e futbollit mes Serbisë dhe Shqipërisë, shkruan Birn. Aktakuza i është bërë e ditur botuesit të versionit malazez të gazetës me seli në Beograd, Novak Uskokovic, për shkeljen penale të dhunimit të reputacionit të minoritarëve. “I pandehuri (Ushkokoviç) akuzohet se ka ofenduar publikisht pakicat që jetojnë... Vazhdo

December 4, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Prokuroria e Malit të Zi padit gazetën që ofendoi shqiptarët
Tags:

Teuta Nunaj: Ne, si e keqja e vetes sonë – rasti i Ulqinit
Teuta Nunaj Ka qenë viti 1999, kur me dëshirën e sinqertë për të mirën e vendit tim, parashtrova pyetjen se kur do të bashkohej kombi shqiptar dhe përgjigjja që mora, ishte vështirësisht e konceptueshme para 15 vjetësh, por e pranueshme dhe lehtësisht e kuptueshme sot: “Bashkimi do të ndodhë në BE”, atje ku kufijtë humbasin vlerën, që perceptojmë ne sot. Përpos të gjitha gjërave pozitive, që ne shqiptarët bëjmë për vendin tonë, të cilat merren edhe me rezerva, përpos të gjithë patriotizmit që shfaqëm... Vazhdo

December 2, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Teuta Nunaj: Ne, si e keqja e vetes sonë – rasti i Ulqinit
Tags:

Nishani dekoron Mujo Ulqinakun me “Dekorata e Arte e Shqiponjës” – Video
28 Nëntori edhe këtë vit kremtohet nga presidenti i Republikës me një ceremoni në Pallatin e Brigadave, ku kryetari i shtetit shfrytëzon të drejten e dhënies së dekoratave një sërë personaliteteve. Mujo Ulqinaku ishte njëri ndër luftëtarët e parë më të shquar, i cili me 9 prill të vitit 1939 organizoi qëndresë të armatosur kundër pushtimit fashist italian. Hero i Popullit, Mujo Ulqinaku lindi në Ulqin në familjen e një detari të varfër, në vitin 1896. Që në moshë të vogël hyri ishte ndihmës detar he... Vazhdo

November 29, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Nishani dekoron Mujo Ulqinakun me “Dekorata e Arte e Shqiponjës” – Video
Tags:

Esat Mehmeti: 28 Nëntori- Dita e Flamurit, datë që lidhet me identitetin tonë
Esat Mehmeti, gazetar i Radio Ulqinit 28 Nëntori- Dita e Flamurit është datë historike, datë e përpjekjeve të pandërprera të popullit tonë për liri e pavarësi dhe si e tillë, Dita e Flamurit është festë e të gjithë shqiptarëve. Shqiptarët, si në trojet e tyre etnike, ashtu edhe jashtë saj, me respekt e nderim të thellë i kujtojnë të gjithë ata që luftuan me pushkë e pendë për liri dhe çlirim kombëtar. Dita e Flamurit është datë që lidhet me identitetin tonë kombëtar. Kjo datë historike na shpie në... Vazhdo

November 29, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Esat Mehmeti: 28 Nëntori- Dita e Flamurit, datë që lidhet me identitetin tonë
Tags:

Shoqata “Ana e Malit” feston 28 Nëntorin – në Hotelin Hilton Graden Staten Island – Nju Jork – Foto
Foto + Text: Beqir Sina Facebook Një ndër shoqatat më aktive të diasporës sonë, shoqata Ana e Malit, në Staten Island – Nju Jork, e cila për çdo vit organizon manifestime të rregullta për datat e rëndësishme kombëtare të kombit tonë, edhe këtë vitë organizojë mbrëmjen festive kushtuar Ditës së Flamurit – 28 Nëntorit 1912 Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, e moton “Kuq e zi” Ana e Malit feston 28 Nëntorin – në Hotelin Hilton Graden Staten Island – Nju Jork. Një festë e bukur kjo – ku ju... Vazhdo

November 25, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Shoqata “Ana e Malit” feston 28 Nëntorin – në Hotelin Hilton Graden Staten Island – Nju Jork – Foto
Tags:

Karamanaga: Ndërtimi i murit nenë “Palatin Venecija” është përfunduar më suksesë
Ndërtimi i murit nenë “Palatin Venecija” është përfunduar më suksesë,. Dua ta përsërisë përsëri, me ndihmën e Kryetarit të Komunës z. Fatmir Gjekës, pasi që ai ka qenë ajo karika kryesore në finansimin e këtij Projekti. Mirëpo, ndërtimi i këtij muri, ka qenë shkaku që të ndërmarim masa, edhe për ta pastruar dhe regulluar, edhe pjesën pas murit. Në këtë pjesë nuk ka shkel këmba e njeriut, çë nga vitet e 70 të, të shekullit të kaluar. Me ndihmën e drejtorit të ” Organizatës komunalijeve... Vazhdo

November 25, 2014  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Karamanaga: Ndërtimi i murit nenë “Palatin Venecija” është përfunduar më suksesë
Tags:

Draga: Diskriminimi malazez! Shqiptarët po humbin territoret
Dr.Nail Draga:” Diaspora shqiptare, ka dhënë kontribut më vlerë gjatë gjithë kohës për çështjen kombëtare shqiptare” Intervistë për “Bota sot” me Dr.Nail Dragën, drejtor i Qendrës Kulturore në Ulqin Intervistoi: Beqir Sina NEW YORK : I ndodhur në SHBA- javën e kaluar, Dr. Nail Draga, drejtor i Qendrës Kulturore në Ulqin, si i ftuar në Konferencën e dytë ndërkombëtare, kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi, e cila është mbajtur në Universitetin Oakland – Michiganit – mbajti kumtesë “Shqiptarët... Vazhdo

November 21, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Draga: Diskriminimi malazez! Shqiptarët po humbin territoret
Tags:

Nika: Njeti dhe marifeti i i  protestës në Ulqin – Kundër diskriminimit në arsim (1)
Shkruan Muhamet Nika Në vend të hyrjes Ndoqa për së afërmi , protestën kundër diskriminimit që u bë para Komunës së Ulqinit të Premtën dhe them të drejtën , pashë që mend e dije kishim mjaftë…., se letra e shkresa ishin dërguar gjithkujt prej politikës, siç e pohoi Nimanbegu e Bardhi, por me gjithë atë rezultatet nuk kënaqin. Në se pyesim , ku rri çështja e dështimit, unë mendoj te mungesa e sinqeritetit të ndërsjellë dhe te ajo që çdo njëri dëshiron t’ia lërë vetes “namin për merita”.... Vazhdo

November 17, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Njeti dhe marifeti i i protestës në Ulqin – Kundër diskriminimit në arsim (1)
Tags:

Page 37 of 139« First...102030...3536373839...506070...Last »