?????

Ulqini nikoqir i Sonica festival në Plazhin Copacabana
Ulqin, 11 gusht –  Që nga dita e premte e katër ditë radhazi më pas, Ulqini do të jetë nikoqir i Festivalit internacional “Sonica” që zhvillohet në ambientin më të bukur të bregdetit të këtij qyteti, në plazhin “Copacabana” që ka pronar biznesmenin e njohur, Prelë Shkreli. Festivali modern ekologjik, muzikor dhe kulturor “Sonica”, katër edicionet e para i ka mbajtur në Itali, por kësaj radhe ai zhvendoset në plazhin e bukur “Copacabana” në Shtoj, mes qytetit të Ulqinit dhe ishullit ekzotik Ada... Vazhdo
Rruga Ulqin – Sukubin premtim i Gëzim Hajdinagës
Kryetari i komunës së Ulqinit para kryeministrit të Malit të Zi,z.Igor Lukshiq vlerësoi shumë të rëndësishme lidhjen e  segmentit rrugor Ulqin – Sukubin me rrugën e kufirit me Shqipërin,Muriqan  për zhvillimin e kësaj zone, duke theksuar se ndërtimi i këtij segmenti është një premtim i mbajtur i qeverisë. Kryetari Hajdinaga u shpreh se rruga Ulqin – Sukubin – Muriqan shumëfishon marrëdhëniet tregtare,turistike dhe marrëdhëniet e gjithanshme me Shqiperin,Kosovën dhe Maqedoninë.“Rruga Ulqin... Vazhdo
Gjuha shqipe në Ulqin – Detyrimi ynë historik dhe ardhmëria jonë
Administratori venedikas për Dallmacinë Gjanbatista Gjustiniani, në vitin 1553 i cilëson ulqinakët shprehimisht si shqiptarë (Albanesi), “Parlano lingua albanese, tutta differente della dalmatina”, (flasin gjuhën shqipe, që ndryshon krejtësisht nga ajo dalmatino). Njohësi më i mirë i kësaj treve, historiani kroat me origjinë hebraike, Milan Shuflaj, thekson se në Ulqin shqipja ka qenë gjuhë amtare e të gjithë qytetarëve në shekullin XVI. Një konstatim të ngjashëm në vitin 1610 e jep kleriku katolik Marin Bici.... Vazhdo

April 4, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Gjuha shqipe në Ulqin – Detyrimi ynë historik dhe ardhmëria jonë
Tags: , , , , , , , , ,

Ana Malit pret Leopold Mauer ne vizite zyrtare me Levizjen qytetare Perspektiva
Te merkuren, me datë 16.02.2010 Shefi i delegacionit të Unionit Europian, ambasadori Leopold Maurer ,ishte në vizitë zyrt…are në Ulqin dhe Ane te Malit ku u takua me subjektet politike opozitare shqiptare qe veprojn ne keto treva. Ne Katerkolle u takua me Deputetin e Koalicionit shqiptare Perspektiva z.Amir Hollaj si dhe me nje numer te aktivisteve te Levizjes Qytetare Perspektiva- Ana e Malit, takimi u zhvillua ne lokalet e LQ Perpsktiva ne Katerkolle. Se bashku me ambasadorin Maurer ishin edhe shefi i sektorit politik, integrime... Vazhdo
Si të vihet në Ulqin me çmim të vogel
Si të vihet në Ulqin me kosto të vogel Arsyeja e udhëtimeve drejt Ulqinit nga turistët e huaj ka qenë para së gjithash turizmi kulturor. Edhe reklamat mbi turizmin të financuar nga qeveria janë përqendruar te pasuritë kulturore të vendit të Malit të Zi. Por këtë vit, edhe pushimet në bregdet kanë hyrë në listën e ofertave, pavarësisht se sistemi i transportit publik apo vetë bregdeti nuk ofron ndonjë gjë të madhe përveç bukurisë natyrore. Për këtë arsye, kompanitë turistike në Europ ofrojnë vetëm udhëtime... Vazhdo
Besnik Adoviqi nga KK Albulena nga Ulqini fitoi medaljen e bronzit – Foto
Sukses i Besnik Adoviqit nga KK Albulena ne kampionatin europian të karatesë Besnik Adoviqi nga KK Albulena nga Ulqini fitoi medaljen e bronzit në kategorinë e rëndë ne kampionatin europian te karatesë për kadetë, junior dhe senior te rinj të mbajtur në Novi Sad, njofton Vijesti. ‘’Kam pritur më shumë edhe pse nuk mund të jem i pakënaqur pasi konkurenca ka qenë jashtëzkonisht e fortë . Më vjen pak keq që kam humbur në gjysëmfinale pasi garuesin nga Spanja e kam pas mundur vitin e kaluar në Izmir, kur edhe kam... Vazhdo
Ulcinjská riviéra láká sportovce
Ulcinj, nejjižnější letovisko Černé Hory, je proslulé svými nádhernými písečnými plážemi, mezi nimiž vyniká zejména tzv. Velká pláž (Velika plaža), která se táhne jihovýchodním směrem až k ústí pohraniční řeky Bojany. Je dlouhá 13 km a dosahuje šířky až 100 metrů. Hotelový komplex se nachází v její severní části a je zajímavé, že ani v zimních měsících se brány některých hotelů nezavírají. Právě naopak – mívají v zimě své stálé klienty – sportovce. Tříhvězdičkový... Vazhdo

February 15, 2011  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Ulcinjská riviéra láká sportovce
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

NJOFTIM: Vazhdon nënshkrimi i PETICIONIT kundër Raportit të Dick Marty-t
NJOFTIM Vazhdon nënshkrimi i PETICIONIT kundër Raportit të Dick Marty-t në komunën e Tivarit dhe të  Ulqinit Lidhja Demokratike në Mal të Zi njofton qytetarët se, vazhdojmë aktivitetin për nënshkrimin e Peticionit kundër Raportit të DIK MARTIT, eurodeputetit dhe raportuesit të Komisionit Evropian,  Raport ky spekulativ dhe manipulues, dashakeqës dhe i mbushur   me gënjeshtra politike e  shpifje të papara, me qëllim të diskreditimit të popullit shqiptar në përgjithësi. Meqenëse Peticioni, me nënshkrime të... Vazhdo
Ulcinj is a coastal town and municipality in Montenegro
Ulcinj is a coastal town and municipality in Montenegro. The town of Ulcinj has a population of 10,828 (2003 census), and it is the centre of Ulcinj municipality. This southernmost municipality of Montenegro has a population of 20,290. The wider area of Ulcinj has been inhabited since the Bronze Age. Illyrian tombs (tumuli), found in the village of Zogaj, in the vicinity of Ulcinj, date back to the Bronze Age. The town is believed to be founded in the 5th century BC by Greek colonists from Colchis. The Colchian colonization is mentioned... Vazhdo