Add new tag

Diskursi politik: Zgjedhjet dhe deformimi i votës
Përvoja e deritashme dëshmon se në sistemet dhe shoqëritë pa traditë demokratike dhe ku është e pranishme struktura e pavolitshme sociale jo rrallë herë vota është bërë mjet i manipulimit nga subjekte të ndryshme politike të cilët nuk zgjedhin mjete për të arritur qëllimin e tyre, ku shembull tipik në këtë aspekt është Komuna e Ulqinit, dukuri kjo që është manifestuar si asnjëherë deri më tash në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Mal të Zi të cilat janë mbajtur më 29 mars të këtij viti. Paradigma... Vazhdo

June 1, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Diskursi politik: Zgjedhjet dhe deformimi i votës
Tags: , , , , , ,

Svatek i Valdanos
Stav To je Valdanos, dolina oraha, dolina koja bi mogla biti ukras ili barem okvir za neku predivnu bajku. To je uvala o kojoj su i naši pjesnici, koji su ovamo dolazili, spjevali ode“, zapisao je prije sto godina znameniti ?eški pisac i novinar, doktor pravnih i filozofskih nauka Jozef Jan Svatek. Konstatuju?i da stabla maslina u Valdanosu sli?e onima u Palestini i da stoga ?itav ovaj predio ostavlja na ?ovjeka biblijski dojam, taj strastveni putnik u jednom dahu zaklju?uje: „Uvjeren sam da ne?e pro?i mnogo vremena da i dovde stigne... Vazhdo
Big Brother Albania 2: Bjordi Mezini eliminohet
  Big Brother ka kominikuar se publiku ka vendosur qe (me ..% te votave) banori qe duhet te le menjehere shtepine, duke humbur perfundimisht mundesine per te fituar 70,000 euro eshte Bjordi Mezini!  Vazhdo
Këngëtarët kosovarë të kënaqur me vlerësimet nga “Top Fest 6”
KTë freskët dhe me emocione të “Top Fest”-it, shumë prej këngëtarëve që fituan në këtë festival, ishin të pranishëm të martën mbrëma në ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve videomuzikore “Videofesti muzikor 2009”. Këngëtarët kosovarë këtë vit dominuan me shpërblime në “Top Fest”. Madje, edhe çmimin kryesor e fitoi këngëtarja e re nga Kosova, Linda, me këngën “Ëndërroj”. Këngëtarët janë shprehur të kënaqur me vlerësimin që u është bërë. Gili dhe Enis Potoku, të cilët me këngën... Vazhdo
Big Brother Albania 2, Dita 87, Permbledhje
Big Brother Albania 2, Dita 87, Permbledhje Pjesa 1 http://www.dailymotion.com/video/x9722m Pjesa 2 http://www.dailymotion.com/video/x9726j  Vazhdo
Nëna e Bjordit: Po pres të takohem me nënën e Adelës
Nëna e Bjordit: Po pres të takohem me nënën e Adelës “Mesazhi im jo vetëm për familjen e Adelës, por edhe për të gjithë opinionin” Antoneta, si t’u duk surpriza që t’u bë të shtunën falë ditarit të Bjordit, a e prisje? Jo, nuk e prisja, por Bjordi gjithmonë më ka befasuar, sa më shumë rri atje brenda, aq më shumë më befason. Më vuri para përgjegjësisë dhe rriti besimin që ai ka tek unë. A ke diçka që nuk e the atë natë dhe që do ta thuash tani? Në të vërtetë isha e papërgatitur... Vazhdo
Adelajda : Do ta publikoj një këngë
21/04/09 15:45 Moza dhe Adela këndojnë nëpër shtëpi. Ato të dyja kanë shprehur dëshirën që të merren me muzikë. Eltoni mendon se Mozës mund t’i përshtatet edhe moda apo fotografia. Adela thotë se ka një dëshirë shumë të madhe për të kënduar dhe të paktën do përpiqet që të realizojë vetëm një këngë. Eltoni dhe Aroni japin asaj informacione lidhur me realizimin e klipeve te nje kënge, sponsorizimit, publicitetit dhe investimit në para.  Vazhdo
Juna, vajza e Virgjil Kules banorja më e re e Big Brother Albania 2
Flasin miqtë: “Një tip pa komplekse si Juna i duhej asaj shtëpie”.   Meqë ka shumë vite në Gjermani menduam që të pyesim miqtë e saj për të mësuar më shumë për Junën, banoren e re të “Big Brother”. Ja çfarë na tregojnë Jonida, Ermiri dhe Gloria… Si mendoni. a ishte një ide e mirë pjesmarrja e mikes tuaj, Junës në “Big Brother”? Sigurisht që u gëzuam për lajmin dhe e mbështesim pjesmarrjen e saj në “Big Brother” , normalisht dhe një rezultat pozitiv do të na... Vazhdo
NagradA Vestern uniona:Dobila filijala Prve banke u Ulcinju
Najbolje poslovnice banaka Godišnju nagradu Vestern juniona dobile su filijala Prve banke u Ulcinju, filijala Hipo Alpe Adria banke u Herceg Novom, kao i beranska filijala Atlasmont banke. Nagradu je u ime Prve banke primio direktor ulcinjske filijale Huseini Begu. Eki Transfers, agent Vestern juniona, nagra?uje najbolje lokacije u okviru svake banke prema broju ispla?enih transakcija, izgled lokacije, reklamni materijal, kao i ljubaznosti i profesionalizma u obavljanju posla. Iz Atlasmont banke je saopšteno da uslugu Vestern juniona,... Vazhdo

April 6, 2009  :: news :: Comments Off on NagradA Vestern uniona:Dobila filijala Prve banke u Ulcinju
Tags: , , ,

Qetsori : Më pëlqen si luan Anjeza
31/03/09 01:50 “Më pëlqen si luan Anjeza!”- i ka thënë Qetsori asaj dhe Arjonit. Për Mesidën ai tha se dështoi, ngaqë u lexua menjëherë se cfarë loje bënte. “Mesi u lëshua, jo u lexua!” –e ka korrigjuar Arjoni. “Po u lëshove, u lexove!”- ia ka kthyer Qetsori. Sipas tij, Anjeza është më intrigante, më e përmbajtur, më interante, më mister. Arjoni ka pohuar të njëjtën gjë. “Dhe nuk është e thjesht t’i përmbahesh kësaj linje!” – ka shtuar Qetsori. “Shumë e vështirë është!”- ka pohuar... Vazhdo

Page 1 of 212