Agim ?eku

Intervistë Agim Çeku – TV Vijesti: Nuk ka ide për Shqipërinë e Madhe – Video
Podgoricë, 3 qershor  –  Agim Çeku, në intervistën TV “Vijesti” të Podgoricës, të cilën e transmeton QIK-u, ka kritikuar efektin e EULEX-it, duke i bërë thirrje që të angazhohet më shumë në veri të Kosovës, siç tha, “në tokën e askujt, ku lulëzon krimi i organizuar”. Sipas Çekut, misioni BE-së “nuk ka dhënë rezultate të pritura”, sepse për tri vjet “askush nuk është arrestuar” për krim të organizuar dhe korrupsion. Gjithashtu Çeku ka thënë se Serbia... Vazhdo

June 4, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Intervistë Agim Çeku – TV Vijesti: Nuk ka ide për Shqipërinë e Madhe – Video
Tags: , , , ,

Lirohet Agim Çeku
(Update) Gjykata bullgare e qarkut në Kyustendil e ka liruar ish`kryeministrin e Kosovës Agim Ceku. Kjo është bërë e ditur nga Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme Albana Beqiri. “Agim Çeku është liruar nga paraburgimi dhe shumë shpejt pritet të kthehet në Kosovë”, ka thënë Beqiri për Express. S’ka vendim për Çekun Gjykata bullgare e qarkut në Kyustendil ka ndërprerë për herë të dytë të enjten seancën gjyqësore lidhur me shqyrtimin e rastit ndaj Agim Çekut, ish-Kryeministër i Kosovës,... Vazhdo

June 25, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Lirohet Agim Çeku
Tags: , , , , ,

Mediat e Beogradit: Ceku mund te lirohet
Shtypi i sotem i Beogradit pohon se per shkak te presioneve politike nga SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca mbi qeverine bullgare ka shume mundesi qe ish-kryeministri Agim Ceku te lirohet. Keshtu jane te pakta zerat se Ceku do t’i dorezohet autoriteteve serbe. Nderkaq gazeta britanike “Financial Times” ne numrin e sotem shkruan se arrestimi i Agim Cekut ka shkaktuar tensione ne rajon dhe e ka vene ne shqetesim Sofjen. Top Channel http://shqiphost2.top-channel.tv/18754796/flv/kronika/ceku-serbi.flv  Vazhdo

June 25, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mediat e Beogradit: Ceku mund te lirohet
Tags: , , , , ,

Agim Çeku: Beteje humbur e Serbise
Fale miqve te shumte nderkombetare dhe angazhimit te institucioneve te Kosoves, ish-kryeministri kosovar  Agim Çeku i shpetoi arrestimit nga organizata nderkombetare e policise INTERPOL.  (UPDATE) Pengimin e punes se tij ne Kolumbi, per te cilen ishte thirrur nga vete qeveria e ketij shteti, Çeku e quajti tendence te Serbise per te demtuar imazhin e Kosoves para opinionit nderkombetar. “Keto flete-arreste qe jane per mua dhe shume qytetare te tjere jane invalide. Serbia nuk ka autoritet mbi qytetaret e Kosoves”, ka deklaruar Çeku. Vet... Vazhdo

May 9, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Agim Çeku: Beteje humbur e Serbise
Tags: , , , ,

Agim Çeku, vazhdon të qëndrojë në një hotel në Kolumbi – Serbia kërkon arrestimin e tij
Serbia vazhdon ta ndjekë ish-shefin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Agim Çeku. Në përfundim të qëndrimit të tij në Kartahena të Kolumbisë, autoritetet e Beogradit kanë kërkuar nga ato kolumbiane që ta arrestojnë Çekun, në bazë të një fletarrestimi të lëshuar nga ta në 2002-ën. Burime diplomatike në Kosovë i kanë thënë Kohavisionit paradite se Çeku është ndaluar në shtetin kolumbian dhe po qëndron në hotel. Por, Partia Social Demokrate të cilën e udhëheq Çeku thotë se Policia e Kolumbisë... Vazhdo

May 6, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Agim Çeku, vazhdon të qëndrojë në një hotel në Kolumbi – Serbia kërkon arrestimin e tij
Tags: , , , , , , ,

Çeku: Kosova, Mali i Zi vendosin marrëdhënie diplomatike
Ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, deklaroi se Prishtina dhe Podgorica do të vendosin marrëdhënie diplomatike, pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi. Zoti Çeku u tha mediave në Podgoricë se “ekziston vullneti i dyanshëm politik, interesi dhe nevoja”, për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike. Aui mëtutje u shpeh se “datën e saktë nuk mund ta thotë”, por, sipas tij, kjo ishte vërtetuar para më tepër se një muaji, kur ai privatisht ishte takuar me kryeministrin e Malit të Zi, Millo Gjukanoviq. Bota... Vazhdo
?ukanovi? denies Kosovo comments
Milo ?ukanovi? says he did not announce that Podgorica will recognize Kosovo’s independence. Several agencies today carried an interview ?ukanovi? gave to the Sarajevo-based Hajat television, but the chairman of the ruling Democratic Party of Socialists (DPS) and Montenegro’s former president and prime minister this afternoon said that his comments were misinterpreted, and that he advocates steps that would lead to the region’s stability. Vazhdo  Vazhdo