Agron Ujkashi

U hap ekspozita kolektive në Galerinë e Arteve të Qendrës Kulturore në Ulqin
Artistët figurative qytetit të vet Me moton “Artistët figurativë qytetit të vet”, piktorët dhe skulptorët e Ulqinit kanë hapur ekspozitën kolektive në Galerinë e Arteve të Qendrës Kulturore në Ulqin. Me punimet e tyre në këtë ekspozitë janë prezantuar 13 piktorë të brezave të ndryshëm, që nga më të moshuarit e deri te më të rinjtë, si Gjergj Noc Martini, Mehmet Aloja, Rudi Goga, Qazim Muja, Naser Hasa, Bilal Nikeziqi, Vahida Nimanbegu, Jozo Koçoviqi, Edin Kapllani, Renata Mashanoviq – Rijavec, Mersiha... Vazhdo
Ekspozitë e Agron Ujkashit në Kalanë e Shasit – Video
Art me vlera estetike universale Interesimi i Agron Ujkashit për botën materiale, për natyrën dhe njëkohësisht për figurën njerëzore, si shfaqje tematike e një kërkimi vizual në artin e tij, është përshkuar nga përjetime suptile figurative të cilat, të modeluara në mënyrë stilistike të figurshme dhe me atritube lirike, nga njëra anë synojnë të bëhen temë kryesore e preokupimit të tij dhe nga anën tjetër lëndë e përjetimit artistik si frymëzim i përhershëm dhe i pashtershëm. Rruga e tij drejt... Vazhdo

June 8, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Ekspozitë e Agron Ujkashit në Kalanë e Shasit – Video
Tags: , ,

Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Pavarsisht se botën njerzore e ka pushtuar fenomeni ekonomik dhe pozitiviteti apo negativiteti i teknologjive te ndryshme varësisht se per cka i marrim edhe pse ne jemi direkt apo indirekt të varur nga e gjithë kjo, kurr nuk mund të themi se te ne prodhojnë të njëjtat emocione sikurse lindja e një realiteti të harruar të një qyteti të pakrahasueshëm me të gjitha vecantit e tija nga qytetet e tjera të vjetra në ballkanin tonë problematik, por edhe me gjërë. Mënjeherë si ta hedhësh hapin e parë në brendësi te atyre... Vazhdo

June 1, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Tags: , , , , , , , , , ,

Tre karateistë të KK“Albulena” morën pjesë në kampionatin botëror për kadetë dhe juniorë në Maroko
Adoviqit i “shpëton” medalja nga duart Ulqin – Karateisti i Klubit të Karatesë “Albulena”, Besnik Adoviq, nuk ka pasur fat dhe për pak i ka “shpëtuar” medalja nga duart duke u renditur i katërti në botë, në kategorinë e rëndë për juniorë, në Kampionatin Botëror në Karate për Kadetë dhe Juniorë që u mbajt nga data 12-15 nëntor në Maroko. Ai ka humbur në gjysmëfinale nga garuesi i Iranit, kurse në repesazh për vendin e tretë ka humbur nga përfaqësuesi i Egjiptit. Më parë për të arritur në... Vazhdo

November 25, 2009  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Tre karateistë të KK“Albulena” morën pjesë në kampionatin botëror për kadetë dhe juniorë në Maroko
Tags: , , , , ,

Medalje të bronzta për Artan Zenunin dhe Arben Kollarin
Turneu ndërkombëtar “Olympic Open Sarajevo” ishte i një niveli tepër të lartë dhe konkurrenca ishte tejet e fortë. Në të morën pjesë mbi 600 garues të 70 klubeve nga 17 vende të ndryshme, në mesin e të cilëve edhe nga Irani, Turqia, Egjipti, Spanja, Kroacia, etj. që njihen si vende në të cilat është i zhvilluar sporti olimpik i taekwondosë. Garuesit e Klubit të Taekwondo-së “Ulqini”, Artan Zenuni dhe Arben Kollari fituan medalje të bronzta në Turneun ndërkombëtar “Olympic Open Sarajevo” që u mbajt... Vazhdo
Video – Karate Team “Ulqini” më i miri në Gostivar
Karate team “Ulqini” mori pjesë në turneun ndërkombëtar të karatesë “Kupa e Gostivarit 2009” Karate Team “Ulqini” i përbërë nga karateistët e klubeve “Ulqini” dhe “Albulena”, mori pjesë më 18 prill 2009 në Turneun e 8-të Ndërkombëtar në Karate “Kupa e Gostivarit 2009”. Karate Team “Ulqini” shkëlqeu duke fituar 58 medalje në disciplinat individuale dhe në ato ekipore: 19 të arta, 25 të argjendta, 14 të bronzta dhe 12 kupa. Nga Karate... Vazhdo
Në Ulqin u mbajt edicioni i katërt i festivalit të këngës për fëmijë
Çmimi i Parë shkoi në Kosovë Këngëtarja e re nga Gjakova, Rina Bardoniqi, është fituese e Çmimit të Parë të edicionit IV të Festivalit të Këngës për Fëmijë në Ulqin. Juria e vlerësoi këngën e saj “Më ka nana çikë për qefi”, me tekst të Yllka Kuqit, ndërsa me muzikë dhe orkestrim të Butrint Bicurrit, më të mirën e Festivalit. Ulqin – Pas Diana Toskës nga Gjilani e cila fitoi Çmimin e Parë në edicionin e parë të Festivalit të Këngës për Fëmijë në Ulqin, një tjetër vogëlushe... Vazhdo

January 9, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Në Ulqin u mbajt edicioni i katërt i festivalit të këngës për fëmijë
Tags: , , , , , , , , , , ,

Garuesit e KK”Albulena” vazhdojnë me paraqitje të mirë në garat e këtij sezoni
Ekipi i shpresave dëshmon kualitetin Medalje të artë për KK “Albulena” fitoi ekipi i shpresave në lufta, në përbërje Ardit Astafa, Driton Bajrami dhe Emir Mustafiq. Medalje të arta në disiplinën individuale në lufta fituan edhe Nikolla Hot në kategorinë -57kg dhe Besnik Adoviq në kategorinë +75 kg. Garuesit e Klubit të Karatesë “Albulena” vazhduan me paraqitje të mirë edhe në Turneun “Kollashinski Pobjednik 2008” i cili u mbajt të shtunën në Kollashin në organizim të klubit... Vazhdo
“Albulena” e para në renditjen e përgjithshme në Turnirin e mbajtur në Zagreb në Kroaci
Albulena – ndër klubet më të suksesshme Garuesi më i mirë i Kupës u shpall ulqinaku Besnik Adoviq 15 vjeçar deri 69 kg,, i cili fitoi medaljen e artë në turnirin që u mbajt vikendin që shkoi në Zagreb të Kroacis.Ulqin – Klubi i Karatesë “Albulena” mori pjesë të dielën e kalume në Kupën e Rregullt nderkomtare të Kroacis në Karate për kadetë, juniorë dhe seniorë që u mbajt në Zagreb. Në këtë garë “Albulena” mori pjesë me shtatë garues dhe doli e para në renditjen e përgjithshme... Vazhdo

January 25, 2008  :: Sporti / Sport :: Comments Off on “Albulena” e para në renditjen e përgjithshme në Turnirin e mbajtur në Zagreb në Kroaci
Tags: , , , , , , , , , , ,