ali podrimja

Propozim i Art Klubit për emërtimin e një rruge “Ali Podrimja” ne Ulqin
Njoftim për media   “Art Club” propozon që një rruge apo sheshi në Ulqin t’i jepet emri i poetit Ali Podrimja   Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” nga Ulqini i ka propozuar Komisionit për Emërtimin e Rrugëve dhe Shesheve të Kuvendit të Komunës së Ulqinit që një rrugë apo shesh në këtë qytet të mbajë emrin e poetit të njohur shqiptar me renome ndërkombëtare, Ali Podrimja. Në arsyetimin e këtij propozimi thuhet se Ali Podrimja ishte shumë i lidhur me Ulqinin, të cilin e donte dhe... Vazhdo

February 14, 2013  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Propozim i Art Klubit për emërtimin e një rruge “Ali Podrimja” ne Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gjendet i pajetë në Francë poeti Ali Podrimja
PRISHTINE – Është gjetur në Francë trupi i pajetë i poetit të mirënjohur kosovar, Ali Podrimja, i cili konsiderohej i humbur prej 18 korrikut. Lajmi është bërë i ditur nga autoritetet franceze, të cilat kanë komunikuar me ministrin e Jashtëm kosovar Enver Hoxhaj. Mediat franceze bëjnë të ditur se trupi i pajetë i poetit është gjetur sot në orën 14:30, pa shenja dhune, në një zonë malore, 4 kilometra larg qytetit Lodeve, ku zhvillohej festivali i poezisë. “Organizatorët e festivalit “Voice of the Mediterranean”... Vazhdo

July 22, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gjendet i pajetë në Francë poeti Ali Podrimja
Tags:

Panairi i librit në Ulqin – nga 28 korrik deri më 4 gusht
TIRANE-Mbi 60 botues nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnje- Hercegovina do të marrin pjesë në Panairin tradicional të Librit “Ulqini 2010”, që do të zhvillohet në Ulqin (Mali i Zi) nga 28 korrik- 4 gusht, të organizuar nga Bashkia e këtij qyteti dhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë. Mbështetur këtë vit nga Komuna e Ulqinit, nën kujdesin e kryetarit të saj, Gëzim Hajdinaga, panairi i sivjetshëm është i pari që çel veprimtaritë me librin në stinën verore, për t’i hapur rrugë më pas... Vazhdo
Poezia e Ali Podrimjes
Udhëtimi ekzistencial i njeriut dhe i kombit Poezia rimerr figura të letërsisë botërore, të mitologjisë ose të botës shqiptare për tzi rivendosur në rrethana shpesh të largëta, ironike e madje të befta, në kohët moderne. Këtë fat e kanë Hamleti, Robinsoni, Gjergj Elez Alia, Sizifi etj, dhe po ashtu ndodh edhe e kundërta, ku njerëz me drama të gjalla, të prekshme në të tashmen tonë, trajtësohen si pika orientuese dhe përgjithësuese të mendimit të poezisë sikurse ndodh veçanërisht me Lumin, vëllimi për... Vazhdo