AMERIKA

Tre kongresmenë amerikan letër Podgoricës për shqiptarët
Tre kongresmenĂ« amerikan pĂ«rmes njĂ« letre drejtuar autoriteteve qeveritare tĂ« PodgoricĂ«s kĂ«rkojnĂ« qĂ« shqiptarĂ«t tĂ« fitojnĂ« tĂ« drejtĂ«n e themelimit tĂ« komunĂ«s sĂ« Tuzit, si komunĂ« e plotĂ« e pavarur. Letra Ă«shtĂ« firmosur nga kongresmenĂ«t Gary Peters nga radhĂ«t e demokratĂ«ve, si njĂ« anĂ«tar aktiv i Komitetit tĂ« Çështjeve Shqiptare tĂ« Kongresit, si dhe kongresistĂ«t Eliot Engel dhe Jean Schmid. “Mali i Zi duhet tĂ« pĂ«rmbush tĂ« paktĂ«n ashtu si edhe ka premtuar, deri mĂ« tani, kĂ«rkesat e qytetarĂ«ve tĂ« saj,... Vazhdo
Partia Demokratike & RROSH dhe diaspora Shqiptaro-Amerikane përkrahin protestën në Tuz
NĂ« Tuz me 28 dhjetor, nĂ« ora 14, nĂ«n organizimin e Forumit Demokratik pĂ«r Integrim do tĂ« organizohet  njĂ« protestĂ« pĂ«r shkak tĂ« pakĂ«naqĂ«sisĂ« me gjendjen politike, ekonomike dhe sociale tĂ« shqiptareve nĂ« Mal tĂ« Zi. Nga faktorĂ«t politik shqiptarĂ« qĂ« veprojnĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi shumica mbĂ«shtesin arsyet e protestĂ«s dhe vet protestĂ«n. KĂ«shtu, deputetet Mehmet Bardhi dhe Genci Nimanbegu mbĂ«shtesin arsyet e protestĂ«s kurse aktivistĂ«t politik nga MalĂ«sia NikollĂ« Camaj dhe Smail Çunmulaj do tĂ« jenĂ« prezent edhe vetĂ«... Vazhdo

December 28, 2011  :: Rajoni / Region :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

MalĂ«sia proteston pĂ«r flamur – ProtestĂ«n e pĂ«rkrahin faktorĂ«t politik
Forumi Demokratik pĂ«r Integrim i shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi ka paralajmĂ«rur njĂ« protestĂ« paqĂ«sore me 28 dhjetor nĂ« ora 14 nĂ« qendĂ«r tĂ« Tuzit, pĂ«r shkak tĂ« pakĂ«naqĂ«sisĂ« me gjendjen politike, ekonomike dhe sociale tĂ« shqiptareve nĂ« Mal tĂ« Zi. “Ftoj tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t, pa dallim feje, krahine, bindjesh politike, qĂ« tĂ« ngrisim zĂ«rin tĂ« gjithĂ« sĂ« bashku nĂ« datĂ«n 28 dhjetor, qĂ« tĂ« marrim atĂ« çfarĂ« na takon; tĂ« fitojmĂ« tĂ« drejtĂ«n nĂ« vetĂ«qeverisje lokale – KomunĂ«n e PlotĂ« tĂ« MalĂ«sisĂ«, tĂ« vendosim... Vazhdo

December 22, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on MalĂ«sia proteston pĂ«r flamur – ProtestĂ«n e pĂ«rkrahin faktorĂ«t politik
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Video – Karate Team “Ulqini” i pathyeshĂ«m nĂ« PodgoricĂ«
KARATE TEAM “ULQINI” MORI PJESË NË DY TURNE NDËRKOMBËTARE TË KARATESË: KUPËN “OMLADINAC 2009″ NË PODGORICË DHE TURNEUN “ZAHIR PAJAZITI “ NË KOSOVË Karate Team “Ulqini” i pĂ«rbĂ«rĂ« nga karateistĂ«t e klubeve “Ulqini” dhe “Albulena”, mori pjesĂ« mĂ« 30 maj 2009 nĂ« dy turne ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« karatesĂ«: nĂ« Turneun e I ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« karatesĂ« “Omlladinac 2009” nĂ« PodgoricĂ« dhe nĂ« Turneun e IV pĂ«rkujtimor tĂ« karatesĂ« “Zahir Pajaziti” nĂ« Orllan... Vazhdo

June 3, 2009  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Video – Karate Team “Ulqini” i pathyeshĂ«m nĂ« PodgoricĂ«
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Univerzalnost ljudskih prava
Autorski tekst ameri?kog ambasadora u podgorici Roderika Mura Svi ljudi ro?enjem sti?u ljudska prava i osnovne slobode zajam?ene Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima. Tokom nedjelje ljudskih prava (10-15. decembar), narod Sjedinjenih DrĆŸava ?e se u obiljeĆŸavanju Univerzalne deklaracije pridruĆŸiti muĆĄkarcima i ĆŸenama svih kultura i uvjerenja, svih rasa i religija, u velikim i malim, razvijenim i drĆŸavama u razvoju. Tokom ĆĄezdeset godina od usvajanja Deklaracije 10. 12. 1948. godine prava u njoj nabrojana zna?ajno su unaprije?ena... Vazhdo

December 10, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Univerzalnost ljudskih prava
Tags: , ,

Obama: Zbatim planit ne infrastrukture – Video
Njoftime te rendesishme vijne nga presidenti i ri i Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ne fjalimin e perjavshem radiofonik te Partise Demokratike, Obama ka premtuar se do te zbatoje planin me te rendesishem te investimeve ne infrastrukture qe prej vitit 1950. Plani parashikon qe SHBA do te humbin financimet nese nuk do te veprojne me shpejtesi nese nuk do te rregullojne rruget dhe portet. “Do te vendosim nje rregull te thjeshte: Perdori parate, ndryshe ato humbasin!” tha Obama. Objektivi i presidentit te ri eshte qe te krijoje... Vazhdo

December 6, 2008  :: Bota :: Comments Off on Obama: Zbatim planit ne infrastrukture – Video
Tags: ,

Përse janë SHBA boshti i botës
A mund tĂ« imagjinojmĂ« qĂ« nĂ« ndonjĂ« vend tjetĂ«r tĂ« botĂ«s tĂ« zgjedhet president njeriu i cili i takon pakicĂ«s, çfarĂ«do qoftĂ« ajo: nacionale, fetare, gjinore ose racore. VĂ«shtirĂ«. VĂ«shtirĂ« mund tĂ« ndodhĂ« edhe nĂ« botĂ«n e demokracisĂ« qytetare e tĂ« mos flasim pĂ«r Ballkanin. TĂ« mĂ«rkurĂ«n qĂ« shkoi, amerikanĂ«t e zgjodhĂ«n presidentin e ri. Barack Hussein Obama, me njĂ« emĂ«r jotipik, u bĂ« kryetar i njĂ« shteti tĂ« cilin e themeluan dhe i dhanĂ« imazh anglosaksonĂ«t. Obama nuk Ă«shtĂ« afroamerikani i parĂ« i cili pretendoi... Vazhdo

November 23, 2008  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on PĂ«rse janĂ« SHBA boshti i botĂ«s
Tags: ,

Bellushi: ‘Gjenet e mia janĂ« shqiptare, nĂ« damarĂ«t e mi rrjedh gjak shqiptari’
Presidenti shqiptar, Bamir Topi, ia ka dorĂ«zuar atij dekoratĂ«n “Nderi i Kombit”, gjatĂ« njĂ« ceremonie zyrtare tĂ« zhvilluar nĂ« TiranĂ« Aktori i famshĂ«m amerikan Xhim Bellushi, 54-vjeç, ka marrĂ« njĂ«rĂ«n nga dekoratat mĂ« tĂ« larta shqiptare. ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« krenare me Bellushin dhe me dashurinĂ« e tij ndaj vendit tĂ« paraardhĂ«sve tĂ« tij. Presidenti shqiptar, Bamir Topi, ia ka dorĂ«zuar atij dekoratĂ«n “Nderi i Kombit”, gjatĂ« njĂ« ceremonie zyrtare tĂ« zhvilluar nĂ« TiranĂ«. PrindĂ«rit e aktorit tĂ« njohur janĂ« emigrantĂ«... Vazhdo

November 13, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Bellushi: ‘Gjenet e mia janĂ« shqiptare, nĂ« damarĂ«t e mi rrjedh gjak shqiptari’
Tags: , , ,

Zgjedhjet presidenciale nĂ« SHBA – LIVE TV
NĂ« AmerikĂ« zgjedhĂ«sit po hedhin sot votat pĂ«r kandidatĂ«t Barak Obama dhe Xhon Mekein, njeri prej tĂ« cilĂ«ve do tĂ« pasojĂ« presidentin Bush nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ«. Qendrat e votimit janĂ« hapur nĂ« tĂ« gjitha shtetet dhe radhĂ«t e njerĂ«zve janĂ« tĂ« gjatĂ«, nĂ« pĂ«rputhje me parashikimin e kĂ«tyre ditĂ«ve qĂ« pjesĂ«marrja kĂ«tĂ« herĂ« pritet tĂ« arrijĂ« nĂ« nivele rekord. NĂ« se Barak Obama zgjidhet ai do tĂ« ishte presidenti i parĂ« afrikano-amerikan  i AmerikĂ«s. Obama kryeson nĂ«pĂ«r anketa me rreth 8 pikĂ«, sipas njĂ« mesatarje... Vazhdo

November 4, 2008  :: Politika :: Comments Off on Zgjedhjet presidenciale nĂ« SHBA – LIVE TV
Tags: , ,

Kush vendos për presidentin?
AmerikanĂ«t i drejtohen kutive tĂ« votimit mĂ« 4 NĂ«ntor pĂ«r zgjedhjet presidenciale qĂ« po cilĂ«sohen si mĂ« tĂ« rendĂ«sishmet nĂ« historinĂ« e SHBA-ve. NĂ« Shtetet e Bashkuara mund tĂ« votohet dhe disa ditĂ« para ditĂ«s sĂ« zgjedhjeve. PjesĂ«marrja e deritanishme e votuesve tĂ« hershĂ«m Ă«shtĂ« shumĂ« e madhe krahasuar me zgjedhjet e mĂ«parshme. Pritet qĂ« njĂ« e treta e zgjedhĂ«sve tĂ« votojnĂ« para 4 NĂ«ntorit. Presidenti aktual amerikan, republikani George Bush, nuk ka tĂ« drejtĂ« tĂ« kandidojĂ« pĂ«r njĂ« mandat tĂ« tretĂ«, pasi... Vazhdo

November 3, 2008  :: Bota :: Comments Off on Kush vendos pĂ«r presidentin?
Tags: , , , ,

Page 1 of 212