amerikan

Gëzim i mbytur në Malin e Zi
Shqiptarët fshehin flamujt kombëtarë. Festa, vetëm në ambiente të mbyllura Shqiptarët në Mal të Zi e kanë festuar të mbyllur në lokale e diskoteka festën e pavarësisë së Kosovës. Kjo, sipas liderëve politikë shqiptarë të Malit të Zi, është kërkuar nga Ministria e Brendshme, diplomacia ndërkombëtare dhe në veçanti nga Ambasada Amerikane në Podgoricë, për të mos provokuar dhe shmangur incidentet me serbët që përbëjnë 32 për qind të popullsisë së shtetit të vogël. Ndërkohë, në zonën në kufi... Vazhdo

February 20, 2008  :: Politika :: Comments Off on Gëzim i mbytur në Malin e Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kush ishte çifuti mistik ? Shabatai Zevi…
Në vitin 1666 Shabatai do të shpallte se gjykimi hyjnor dhe Mbretëria e Zotit do jenë në duart e tij. Kaq ishte historia e së përpjetës së këtij njeriu. Pastaj fillon rrokullima. Factum: Në Enciklopedinë trevëllimëshe të shekullit XVIII dhe XIX, gjejmë se për çudi, në Perandorinë Osmane, vetëm një vend shiqptar/arnaut, veçohet ndër të tjerë dhe ai është Dulcigno apo Ulcini që do të thotë Ulqini/Ulcinj i sotëm. E habitshme. Vetëm e përmendin emrin e Ulqinit sepse që në shekullin XVII ai ishte vendi i... Vazhdo

February 19, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Kush ishte çifuti mistik ? Shabatai Zevi…
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Intervistë me Osman Subashiqin, ndihmësministër i punve të brendshme dhe i administratës publike
MPB-ja ka pësuar transformim pozitiv Koha javore: Z. Subashiq, Parlamenti i Malit të Zi ka miratuar para do kohe Ligjin mbi letërnjoftimin, ndërkohë që në hartim e sipër janë edhe disa projektligje të tjera që rregullojnë lëndën që ka të bëjë me dokumentet personale. Si e vlerësoni Ju Ligjin mbi letërnjoftimin dhe cilat janë risitë e tij? O. Subashiq: Brenda këtij viti dhe deri në pjesën e parë të vitit të ardhshëm do të hartohen të gjitha ligjet në mënyrë që të harmonizohen me standardet europiane.... Vazhdo

February 19, 2008  :: Politika :: Comments Off on Intervistë me Osman Subashiqin, ndihmësministër i punve të brendshme dhe i administratës publike
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Autoritetet nderkombetare kane nisur dje ne menyre te menjehershme levizjet e para ne mbeshtetje te pavaresise se Kosoves. Ne kryeqytetin e Irlandes, Dublin, Ministria e Puneve te Jashtme deklaroi dje pasdite zyrtarisht se “Irlanda do te njohe pavaresine e Kosoves, qe u shpall nga Parlamenti i Prishtines. TIRANA Shqiperia e pershendeti shpalljen e Kosoves shtet i pavarur. Kryeministri Sali Berisha tha se 17 shkurti “eshte dite e rilindjes se Kosoves, pas kaq shume sakrificash prej atyre qe luftuan per te mbrojtur nderin e tyre... Vazhdo

February 18, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Kosova shpall pavaresine. parlamenti miraton simbolet e shtetit
Fillon seanca e jashtezakonshme e Kuvendit te KosovesOra 15:10 Ka nisur seanca e Kuvendit te Kosoves ku ne rend te dites jane shpallja e deklarates se pavaresise dhe miratimi i simboleve shteterore. Kuvendi eshte hapur me fjalen e kreut te tij Jakup Krisniqi i cili e quajti kete dite historike per kombin. Ai beri nje pershendetje te vecante per perfaqesuesin e familjes Jashari si perfaqesues te te gjitha flijimeve te familjeve te popullit shqiptar. “Zotimi im solemn per Kosoven shtet demokratik eshte premtimi per vlera me te perparuara... Vazhdo
Vdes në moshën 80 vjeçare anëtari i kongresit amerikan, Tom Lantosh
Zëri i Amerikës 11-02-2008   Anëtari i njohur i Kongresit amerikan, Tom Lantosh, i vetmi i mbijetuar i Holokaustit i zgjedhur në kongresin amerikan, vdiq në moshën 80 vjeçare. Zëdhënësi i tij e bëri njoftimin sot në mëngjes.Para një muaji ai njoftoi se nuk do të kandidonte për një mandat tjetër pasi ishte diagnostikuar me kancer në ezofag.Demokrati Lantosh nga Kalifornia u zgjodh anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të kongresit amerikan në vitin 1980 dhe po shërbente mandatin e 14-të. Ai ishte kryetar i Komisionit... Vazhdo

February 11, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Vdes në moshën 80 vjeçare anëtari i kongresit amerikan, Tom Lantosh
Tags: , , , , , , , , , , , , ,