Art Club

Art Club – Aksioni i dhurimit te librave per Biblioteken ne Junik
Përfaqësues nga Ulqini dhurojnë libra bibliotekës së Junikut – 24 maj 2012 Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi priti sot përfaqësues të artistëve dhe intelektualëve shqiptar nga Ulqini. Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve shqiptar në Mal të Zi ka sjellur një numër simbolik të librave, për të pasuruar bibliotekën junikasve në këtë 100 vjetor të Kuvendit të Junikut. Kryetari Kuçi, falënderoi Shoqatën e Artistëve dhe Intelektualëve nga Ulqini për librat e dhuruar, ai po ashtu, falënderoj shqiptarët... Vazhdo

May 25, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Art Club – Aksioni i dhurimit te librave per Biblioteken ne Junik
Tags: , , ,

“Art Club” bën përurimin e librit “Vrasja e frikës” të Hajredin Kovaçit
Njoftim për media “Art Club” bën përurimin e librit “Vrasja e frikës” të Hajredin Kovaçit Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e librit “Vrasja e frikës” të poetit Hajredin Kovaçi. Libri është botuar ditë më parë në kuadër të edicionit botues të kësaj shoqate. Kjo është përmbledhja e tretë e këtij autori i cili më parë ka botuar vëllimet me poezi “Ecje pa mbarim” dhe “Fundi është larg”. Për librin “Vrasja e frikës” do të flasin studiuesit... Vazhdo

May 13, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Art Club” bën përurimin e librit “Vrasja e frikës” të Hajredin Kovaçit
Tags: , , , ,

Calimera mbledh në Ulqin emra të shquar të letërsisë – Video
Ulqin, 7 qershor – Të organizuar nga Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, manifestimi tradicional “Calimera” /Ish-Kalimerja poetike/, sjell në Ulqin këtë fundjavë emra të mirënjohur jo vetëm të letërsisë shqipe. Kryetari i kësaj shoqate të mirënjohur të zhvillimit dhe promovimit të kulturës shqiptare në Mal të Zi, Mr. Haxhi Shabani tha ditën e martë për KosovaLive se edicioni i sivjetmë i këtij manifestimi letrar, këtë javë Ulqinit do t’i sjellë personalitete të shquara të... Vazhdo

June 7, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Calimera mbledh në Ulqin emra të shquar të letërsisë – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Pesë autorë shqiptarë prezantohen para publikut malazias
Ulqin, 11 prill – Në botimin e Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” të Ulqinit,doli nga shtypi përzjedhja e përkthyer në gjuhën malazeze të pesë autorëve të cilët jetojnë dhe krijojnë në Malin e Zi – Asllan Bisha, Ibrahim Berjashi, Fran Camaj, Anton Gojçaj dhe Haxhi Shabani, të cilët, në fakt, vlerësohen si shkrimtarët që ia kanë vënë themelet letërsisë shqiptare në Malin e Zi. Kjo është hera e parë që opinioni kulturor malazias ka rastin të njihet me autorëve shqiptarë... Vazhdo
Art Club Ulcinj: Podsjećanje na dvije decenije rada
U Ulcinju obilježen jubilej „Art Cluba” Ulcinj – “Art Club” koji osnovan prije 20 godina od strane istaknutih stvaralaca i intelektualaca uglavnom iz Ulcinja, obilježio je svoj jubilej dvodnevnim kulturnim programima u Gradskoj biblioteci Ulcinja. Prvog dana manifestacije pod nazivom “Kultura Albanaca u Crnoj Gori-2010”, promovisane su knjige književnika: Hadži Šabanija, Antona Gojčaja i naučnika Nailja Drage. O knjizi Hadži Šabanija “Jam ai që nuk jam” (Jesam onaj koji nijesam) govorio je književni kritičar... Vazhdo

December 31, 2010  :: news :: Comments Off on Art Club Ulcinj: Podsjećanje na dvije decenije rada
Tags: ,