asllan bisha

“Art Club” boton librin “Dashuri nĂ« stinĂ«n e qershive” tĂ« autorit Asllan Bisha
Njoftim pĂ«r media Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” ka botuar kĂ«to ditĂ« librin “Dashuri nĂ« stinĂ«n e qershive” tĂ« autorit Asllan Bisha. NĂ« libĂ«r janĂ« pĂ«rfshirĂ« 29 tregime humoristike dhe 9 anekdota. Shkrimtari Asllan Bisha ka botuar deri tani disa romane, libra me tregime dhe novela pĂ«r fĂ«mijĂ« dhe tĂ« rritur. Ky libĂ«r pĂ«rbĂ«n njĂ« sprovĂ« tĂ« tij nĂ« njĂ« fushĂ« tĂ« re tĂ« krijimtarisĂ« letrare dhe Ă«shtĂ« vijimĂ«si e librit tĂ« mĂ«parshĂ«m “Grimca jete dhe anekdota”. NĂ« parathĂ«nien e librit,... Vazhdo

February 4, 2013  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on “Art Club” boton librin “Dashuri nĂ« stinĂ«n e qershive” tĂ« autorit Asllan Bisha
Tags: , , ,

Calimera mbledh nĂ« Ulqin emra tĂ« shquar tĂ« letĂ«rsisĂ« – Video
Ulqin, 7 qershor – TĂ« organizuar nga Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club”, manifestimi tradicional “Calimera” /Ish-Kalimerja poetike/, sjell nĂ« Ulqin kĂ«tĂ« fundjavĂ« emra tĂ« mirĂ«njohur jo vetĂ«m tĂ« letĂ«rsisĂ« shqipe. Kryetari i kĂ«saj shoqate tĂ« mirĂ«njohur tĂ« zhvillimit dhe promovimit tĂ« kulturĂ«s shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi, Mr. Haxhi Shabani tha ditĂ«n e martĂ« pĂ«r KosovaLive se edicioni i sivjetmĂ« i kĂ«tij manifestimi letrar, kĂ«tĂ« javĂ« Ulqinit do t’i sjellĂ« personalitete tĂ« shquara tĂ«... Vazhdo

June 7, 2011  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Calimera mbledh nĂ« Ulqin emra tĂ« shquar tĂ« letĂ«rsisĂ« – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Pavarsisht se botĂ«n njerzore e ka pushtuar fenomeni ekonomik dhe pozitiviteti apo negativiteti i teknologjive te ndryshme varĂ«sisht se per cka i marrim edhe pse ne jemi direkt apo indirekt tĂ« varur nga e gjithĂ« kjo, kurr nuk mund tĂ« themi se te ne prodhojnĂ« tĂ« njĂ«jtat emocione sikurse lindja e njĂ« realiteti tĂ« harruar tĂ« njĂ« qyteti tĂ« pakrahasueshĂ«m me tĂ« gjitha vecantit e tija nga qytetet e tjera tĂ« vjetra nĂ« ballkanin tonĂ« problematik, por edhe me gjĂ«rĂ«. MĂ«njeherĂ« si ta hedhĂ«sh hapin e parĂ« nĂ« brendĂ«si te atyre... Vazhdo
Pesë autorë shqiptarë prezantohen para publikut malazias
Ulqin, 11 prill – NĂ« botimin e ShoqatĂ«s sĂ« ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” tĂ« Ulqinit,doli nga shtypi pĂ«rzjedhja e pĂ«rkthyer nĂ« gjuhĂ«n malazeze tĂ« pesĂ« autorĂ«ve tĂ« cilĂ«t jetojnĂ« dhe krijojnĂ« nĂ« Malin e Zi – Asllan Bisha, Ibrahim Berjashi, Fran Camaj, Anton Gojçaj dhe Haxhi Shabani, tĂ« cilĂ«t, nĂ« fakt, vlerĂ«sohen si shkrimtarĂ«t qĂ« ia kanĂ« vĂ«nĂ« themelet letĂ«rsisĂ« shqiptare nĂ« Malin e Zi. Kjo Ă«shtĂ« hera e parĂ« qĂ« opinioni kulturor malazias ka rastin tĂ« njihet me autorĂ«ve shqiptarĂ«... Vazhdo
Anamalasit janĂ« njerĂ«z mĂ«simdashĂ«s – Foto
Foto nga Arkivi i Haxhi Zenelit Personalitete tĂ« klerit Foto nga Arkivi i Haxhi Zenelit Nga kjo trevĂ« nĂ« rrjedhĂ« tĂ« moteve kanĂ« dalë edhe klerikĂ« tĂ« dalluar me emĂ«r tĂ« mirĂ« si: dom Simon Filipaj, pĂ«rkthyes i BiblĂ«s integrale në shqipen standarde, shkĂ«lqesia e tij imzot Rrok MirĂ«dita, kryetar i KonferencĂ«s IpeshkĂ«vnore të KishĂ«s Katolike tĂ« ShqipĂ«risĂ«, ipeshkĂ«v i TiranĂ«s dhe i DurrĂ«sit, Idriz Demiraj, ishkryetar i BashkĂ«sisĂ« islame tĂ« Malit tĂ« Zi dhe, Rasim Llolla. sheh bektashian. Kryeimami i BashkĂ«sisĂ«... Vazhdo
Roman nga Asllan Bisha: Frikë dhe dashuri në Barbanë
Arti i kĂ«tij romani krijohet edhe nĂ« heshtje.Kjo heshtje ka njĂ« zjarr tĂ« brendshĂ«m qĂ« dikur shĂ«ndrrohet nĂ« flakĂ«,kĂ«tĂ« e deshmon edhe rasti me shkrimtarin  tonĂ« tĂ« njohur Asllan BishĂ«n.Ka shumĂ« artistĂ« tĂ« penĂ«s qĂ« krijojnĂ« nĂ« heshtje,pa bĂ«rĂ« bujĂ« tĂ« madhe nĂ« opinionin letrar.Po,kush Ă«shtĂ« shkrimtari Asllan Bisha dhe gjithĂ« to vĂ«llime tĂ« romaneve qĂ« po na jep. Asllan Bisha – shkrimtar,gazetar Lindi nĂ« LisĂ«n, AnĂ« tĂ« Malit. ShkollĂ«n e LartĂ« Pedagogjike, Grupin e GjuhĂ«s dhe LetĂ«rsisĂ« Shqipe... Vazhdo
Mbi këshillin nacional shqiptar,Këshilli i segregacionit
Femrat e njĂ« kombi qĂ« e ka dhĂ«nĂ«, çfarĂ« ironie, femrĂ«n mĂ« tĂ« fuqishme tĂ« kohĂ«s moderne, siç e kanĂ« cilĂ«suar nĂ« PerĂ«ndim, NĂ«nĂ«n TerezĂ«, duhet tĂ« luftojnĂ« pĂ«r tĂ« drejtat e tyre themelore, ato qĂ« i takojnĂ« fillimit tĂ« shekullit XX e jo XXI. KĂ«shilli nacional i njĂ« pakice kombĂ«tare duhet tĂ« paraqesĂ« atĂ« qĂ« Ă«shtĂ« mĂ« e mirĂ« dhe mĂ« reprezentative nĂ« njĂ« minoritet. KĂ«shtu ndodh nĂ« botĂ«n e demokracisĂ« qytetare. Por jo edhe te ne, sepse ne jemi larg çdo qytetĂ«rimi. Dy javĂ« mĂ« herĂ«t, nĂ« Ulqin u bĂ«... Vazhdo

May 29, 2008  :: KulturĂ« / Kultura, ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mbi kĂ«shillin nacional shqiptar,KĂ«shilli i segregacionit
Tags: , , , ,

NĂ« KĂ«shillin Nacional tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi,s’u zgjodh asnjĂ« femĂ«r
S`u zgjodh asnjĂ« femĂ«r NĂ« KĂ«shillin Nacional s`u zgjodh asnjĂ« femĂ«r. Kjo Ă«shtĂ« ajo qĂ« mĂ« nxiti tĂ« shkruaj. Dhe Ă«shtĂ« turp, se vetĂ«m njĂ« femĂ«r kishte konkuruar, por edhe ajo s`i mori votat. Turp i madh, qĂ« flet se ne jemi ende nĂ« tĂ« kaluarĂ«n. Ne s`e kemi bĂ«rĂ« asnjĂ« hap drejt EuropĂ«s, por ajo s`na duhet, ndjehemi mirĂ« ku jemi. NĂ« vend qĂ« kandidatja tĂ« mos hidhej fare nĂ« votĂ«, por sĂ« paku tĂ« thuhej se fatkeqĂ«sisht nuk pati femra tĂ« tjera pĂ«r tĂ« zgjedhur, ajo shkon pa vota. Turpi bĂ«het mĂ« i madh, kur ajo... Vazhdo

May 18, 2008  :: AnketĂ« / Anketa, Shtypi / Mediji :: Comments Off on NĂ« KĂ«shillin Nacional tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi,s’u zgjodh asnjĂ« femĂ«r
Tags: , ,

Për shkollat shqipe në Mal të Zi
U lejuan edhe 20% kulturĂ« nacionale Ministria e Arsimit dhe ShkencĂ«s e Malit tĂ« Zi lejoi qĂ« nĂ« shkollat me mĂ«sim nĂ« gjuhĂ«n shqipe tĂ« lejohet mĂ«simi i historisĂ«, letĂ«rsisĂ«, muzikĂ«s, artit figurativ etj. – pĂ«r 20% mĂ« shumĂ«. KĂ«tĂ« do ta pĂ«rzgjedhin arsimtarĂ«t e lĂ«ndĂ«ve nĂ« aktivet e tyre. MirĂ«po, mĂ«simdhĂ«nĂ«sit u zunĂ« gafil, ngase udhĂ«zimet ishin tĂ« pakta, mirĂ«po edhe pĂ«rvoja e hidhur nga e kaluara i stepi ata. MĂ«simdhĂ«nĂ«sit shqiptarĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi nuk arritĂ«n ta themelojnĂ« as shoqatĂ«n e arsimtarĂ«ve.... Vazhdo

February 26, 2008  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on PĂ«r shkollat shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi
Tags: , , , , , , , , , , ,