Basri Çapriqi

“Art Club” boton librin “Përkryerja e shiut” të autorit Basri Çapriqi
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” ka botuar këto ditë librin “Përkryerja e shiut” të poetit dhe studiuesit Basri Çapriqi. Libri është një zgjedhje nga krijimtaria më e mirë poetike e autorit, ku janë përfshirë 121 poezi të krijuara në periudha të ndryshme. Në kritikën e tij, studiuesi Ag Apolloni thotë se poeti Basri Çapriqi bën pjesë te përjashtimet në poezinë shqipe, por madje edhe këtu është i veçantë, aq sa mund të konsiderohet poeti i parë me vetëdije postmoderniste, ngaqë... Vazhdo

April 19, 2013  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Art Club” boton librin “Përkryerja e shiut” të autorit Basri Çapriqi
Tags:

Basri Çapriqi – Perurimi i librit “Savrsenstvo kise” në Podgoricë
Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e Kultures se Pakicave do te organizoje perurimin e permbledhjes me poezi te Basri Çapriqit, me titull “Savrsenstvo kise”. Perurimi do te behet te marten, me 6 nentor 2012, ne oren 19.00, ne Biblioteken “Radosllav Lumoviq” ne Podgorice. Per librin do te flasin: akademiku Zuvdija Hoxhiq, gazetari dhe kritiku letrar Vlatko Simunoviq dhe autori i librit prof. dr. Basri Çapriqi. Prania Juaj do ta madheroje kete ngjarje kulturore.  Vazhdo

November 6, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Basri Çapriqi – Perurimi i librit “Savrsenstvo kise” në Podgoricë
Tags: , , ,

Poezia e Çapriqit përkthehet në gjuhën malazeze
Poezia e Çapriqit përkthehet në gjuhën malazeze      (Basri Çapriqi, Savršenstvo kiše, CEKUM, Podgoricë, 2012)   Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e Kulturës së Pakicave në Mal të Zi ka botuar në gjuhën malazeze përzgjedhjen me poezi të poetit Basri Çapriqi, me titull “Savršenstvo kiše“. Përmbledhja përbëhet nga 95 poezi dhe proza poetike të autorit, që përfshijnë periudha të ndryshme të krijimtarisë së tij. Poezitë i ka përkthyer mjeshtërisht në gjuhën malazeze përkthyesi Qazim Muja, i cili... Vazhdo

August 2, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Poezia e Çapriqit përkthehet në gjuhën malazeze
Tags:

Kraja e Çapriqi, anëtarë të rinj të Akademisë së Shqipërisë
Akademia Shqiptare e Arteve dhe Shkencave pranon në radhët e saj gjashtë anëtarë të rinj, duke e çuar në 39 numrin e tyre, bën të ditur ‘Panorama’. Ata janë personalitete të shquar të shkencave natyrore dhe humane. Një ndër ta mjeku kardiolog Pandeli Çina, i diplomuar në Akademinë Mjekësore të Varshavës dhe i specializuar në Paris, në Huston dhe San Francisco, si edhe në Zyrih dhe Gjenevë. Anëtar i ri i kësaj akademie është edhe gjuhëtari Emil Lafe, bashkautor në veprat themelore për shqipen standarde:... Vazhdo

July 27, 2012  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kraja e Çapriqi, anëtarë të rinj të Akademisë së Shqipërisë
Tags: ,

Basri Çapriqi i ftuar në ditët e kulturave të pakicave në Malin e Zi
Në kryeqytetin malazias, Podgoricë nisi të markuren, në mbrëmje, manifestimi, tashmë, tradicional, “Ditët e kulturave të pakicave 2011”,i cili përfundon në në fund të këtij muaji. Këtë veprimtari e organizon Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e kulturave të Pakicave në Mal të Zi. Mbrëme  në teatrin popullor malazezë kryeministri i Malit të Zi ,Igor Llukshiq  hapi ditët e kulturës të pakicave 2011. Drejtori i kësaj qendre, Mirsad Muliq deklaroi për se edicioni i sivjetëm ka shumë risi në aspektin e afirmimit... Vazhdo
Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Pavarsisht se botën njerzore e ka pushtuar fenomeni ekonomik dhe pozitiviteti apo negativiteti i teknologjive te ndryshme varësisht se per cka i marrim edhe pse ne jemi direkt apo indirekt të varur nga e gjithë kjo, kurr nuk mund të themi se te ne prodhojnë të njëjtat emocione sikurse lindja e një realiteti të harruar të një qyteti të pakrahasueshëm me të gjitha vecantit e tija nga qytetet e tjera të vjetra në ballkanin tonë problematik, por edhe me gjërë. Mënjeherë si ta hedhësh hapin e parë në brendësi te atyre... Vazhdo

June 1, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Tags: , , , , , , , , , ,

Pesë autorë shqiptarë prezantohen para publikut malazias
Ulqin, 11 prill – Në botimin e Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” të Ulqinit,doli nga shtypi përzjedhja e përkthyer në gjuhën malazeze të pesë autorëve të cilët jetojnë dhe krijojnë në Malin e Zi – Asllan Bisha, Ibrahim Berjashi, Fran Camaj, Anton Gojçaj dhe Haxhi Shabani, të cilët, në fakt, vlerësohen si shkrimtarët që ia kanë vënë themelet letërsisë shqiptare në Malin e Zi. Kjo është hera e parë që opinioni kulturor malazias ka rastin të njihet me autorëve shqiptarë... Vazhdo
Art Klubi organizon Kalimerën e XVIII Poetike me 2-3 korrik – Video
Art Klubi organizon Kalimerën e XVIII Poetike të premtën , më 2 korrik dhe të shtunën , më 3 korrik në Qendrën e Kulturës në Ulqin në orën 21. Të ftuarit shkrimtarët :BASRI ÇAPRIQI , ANDREJ NIKOLLAIDIS Haxhi Shabani Facebook Fillojnë takimet letrare ndërkombëtare “Kalimerja poetike” Ulqin, 1 korrik – Nga e enjtja e deri të shtunën, në Ulqin mbahen takimet letrare ndërkombëtare “Kalimerja poetike”, të cilën tash dy dekada e organizon Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, njofton... Vazhdo
Një libër me vlerë nga Anton Gojçaj
Në dorë kemi një libër me vlerë, me dyzet e katër vështrime, recensione, ese…, i cili lexuesit do t’i nxisë që t’i lexojnë (nëse nuk i kanë lexuar ende) veprat për të cilat bëhet fjalë në to, do t’i njohë ata me disa autorë për veprat e të cilëve ndoshta as nuk kanë dëgjuar deri tani, por që kanë vlerë të konsiderueshme, por edhe me veprat e disa krijuesve me renome nga vendi dhe bota. “Leximin shpesh e përjetoj si njëfarë, shujte shpirtërore, kurse recensionin si një dolli përshëndetëse... Vazhdo
Dy dekada të Politikës së dështuar!
Pse dështoi koalicioni? Mbas dy muaj tentimeve për të bashkuar subjektet politike, të cilët janë opozitë e pushtetit aktual, erdhi edhe dita e fundit për dorëzimin e listave zgjedhore.  Kjo ditë e mbushur me tensione, dhe me shpresë, se arsyeja do të mbizotëroj egon, u mbyllë me dështimin e saj të plotë.  Për një moment e ndijeva vehten si studenti i pa përgaditur që del nga provimi, dhe vetë fakti se akti u kry, është një lehtësim mental, duke mos menduar në rezultat.  Por rëndësia e kësaj dite, ma kujtoj... Vazhdo

Page 1 of 212