bereqeti

Ndrroi jetĂ« Ramo Çobi
NĂ« moshĂ«n 78 vjeçare u nda nga jeta Ramo Çobi ,njĂ«ri nga figurat me te shquara te mesim dhenseve Ulqinake dhe te Anes Malit. Varrimi i tĂ« ndjerit bĂ«het neser te varrezat ne KrythĂ«. Xhenazja niset te marten ne oren 17:00 prej shtepis ne Pinjesh. Te pikelluarit: Bashkeshortja Sanija,djali Iliri me familje,vajza Teuta me familje,vellezerit Osmani dhe Iseni,nipat dhe mesat,si dhe mbare farefisi. Stafi i Lajmeve nga Ulqini dergon ngushllimet e sinqerta familjes  Çobi. //  Vazhdo
Partia Demokratike  nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me  Alternativen Shqiptare
Ulqin,16 qershor 2012- DitĂ«n e premte nĂ« Ulqini,Partia Demokratike / PD/ e cila udhĂ«hiqet nga Fatmir Gjeka dhe Alternativa shqiptare /ASH/ nga Tuzi nĂ«nshkruan marrĂ«veshje pĂ«r veprim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t politik. LiderĂ«t e kĂ«tyre dy subjekteve politike u deklaruan se qĂ«llimi i kĂ«saj marrĂ«veshjeje Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« nxiten edhe partitĂ« tjera nacionale shqiptare pĂ«r t u bashkuar. Fatmir Gjeka, kryetar i PD, deklaroi se tash disa muaj e kemi arritur kĂ«tĂ« ujdi politike, por tani e zyrtarizojmĂ« nĂ« Ulqin edhe themi se ne jemi tĂ« hapur... Vazhdo
Familjet Ulqinake,Ana Malit dhe Kraja mikpritës i femijëve Kosovar + Foto + Video
Ne kuader te veprimtarive per shenimin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, shoqata e gruas ANIMA nga Ulqini dhe grupi i grave intelektuale nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja , kane organizuar per te gjashtin vit pushime falas ne qytetin e Ulqinit per 100 femije jetim nga Kosova. Femijet kane mberritur ne Ulqin te shtunen me 9 qershore reth ores 14:00 dhe jane sistemuar ne familjet bamirese ne Ulqin. Gjate diteve qe jane duke qendruar ne Ulqin, femijet nga Kosova pervec qe kane shijuar plazhin e Ulqinit, kane bere vizita edhe... Vazhdo
NĂ« festivalin “Drini poetik 2012” nĂ« Prizren,nderohet poeti Ibrahim Berjashi
Poeti nga Ulqini, IBRAHIM BERJASHI, nga Festivali ndĂ«rkombĂ«tar i poezisĂ« “DRINI POETIK 2012”,i cili u mbajt mĂ« 9 dhe 10 qershor nĂ« Prizrenin historik, tĂ« organizuar Lidhja e shkrimtarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s, u kthye me çmimin “METAFORA III”. Poezia e Berjashit, “Ç` ma livdojshin nji vashĂ«â€, nga shkrimtarja Beatriçe Baliqi,kryetare e jurisĂ«, u vlerĂ«sua si njĂ« ndĂ«rthuerje e spikatur estetike dhe filozofike, me mesazhe dhe metafora lirike, tĂ« krijuar larg skemĂ«s letrare tĂ« poezisĂ« konvencionale.Kjo shkrimtare elbasanase... Vazhdo
Manifestimi “Dita e RumisĂ«â€ 2012
Manifestimi “Dita e RumisĂ«â€ 2012 PĂ«r tĂ« parin vit, tĂ« dielĂ«n mĂ« 10 qershor 2012, do tĂ« organizohet manifestimi “Dita e RumisĂ«â€. Ky manifestim pĂ«rbĂ«n nĂ« fakt rikthimin e traditĂ«s sĂ« dikurshme. Ai ka njĂ« histori tĂ« lashtĂ«, rrĂ«njĂ«t e tĂ« cilit depĂ«rtojnĂ« deri nĂ« kohĂ«n pagane tĂ« IlirisĂ«, pĂ«r tĂ« cilĂ«n dĂ«shmojnĂ« qartĂ« tumat (mogilet) gjigande tĂ« varreve ilire, tĂ« vendosura nĂ« shpatijet e RumisĂ«. Manifestimi fillon qĂ« nĂ« orĂ«t e hershme tĂ« mĂ«ngjesit me tubimin para shkollĂ«s nĂ« Ljare. NĂ« orĂ«n 6.00... Vazhdo
Koncert në Katërkollë për nder të 100 fëmijëve nga Kosova,100 fëmi për të festuar 100 vite pamvarësi
Koncert nĂ« KatĂ«rkollĂ« pĂ«r nder tĂ« 100 fĂ«mijĂ«ve nga Kosova, 100 fĂ«mi pĂ«r tĂ« festuar 100 vite pamvarĂ«si PĂ«r tĂ« gjashtin vit organizohet ardhja e fĂ«mijĂ«ve nga Kosova, nga shoqata “Grupi veteranĂ«t e arsimit”me kryetare zonjĂ«n Naxhije Buçinca nĂ« bashkĂ«punim me shoqatĂ«n “Anima”dhe grupin e grave intelektuale nga Ulqini dhe Ana e Malit. 100 fĂ«mi, njĂ« simbolik mjaft e qĂ«lluar me njĂ« pĂ«rvjetor tĂ« rĂ«ndĂ«sishem tĂ« historisĂ« sonĂ« 100 vjetorin e pamvarĂ«sisĂ«.ËshtĂ« kjo nji mundĂ«si shumĂ« e mirĂ«... Vazhdo

June 1, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Koncert nĂ« KatĂ«rkollĂ« pĂ«r nder tĂ« 100 fĂ«mijĂ«ve nga Kosova,100 fĂ«mi pĂ«r tĂ« festuar 100 vite pamvarĂ«si
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lamiga ambjent relaksues per turistet,Ulqin – Shkoder – Video
TuristĂ«t jo vetĂ«m nga Kosova, por edhe ata nga Maqedonia e ShqipĂ«ria dhe sidomos shqiptarĂ«t nga diaspora e turistĂ« tĂ« huaj kanĂ« mundĂ«sinë  e shkĂ«lqyer qĂ« gjatĂ« rrugĂ«timit pĂ«r nĂ« Ulqin ose anasjellas   lodhjen e tyre ta relaksojnë  nĂ« njĂ« mjedis shumĂ« atraktiv  rreth tetĂ« kilometra larg kufirit të  tĂ« Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ« nĂ« Ulqin konkretisht Kryth tek Qendra Tregtare Lamiga. Lamiga, kjo epiqendĂ«r relaksuese pĂ«r turistĂ«t gjendet mu nĂ« mes tĂ« dy qyteteve Ulqinit dhe ShkodrĂ«s. Ia vlen qĂ« turistĂ«t... Vazhdo
FtesĂ« pĂ«r DitĂ«n e ShkollĂ«s Fillore ‘Bedri Elezaga’ KatĂ«rkollĂ« 15.maj nĂ« ora 9:00
F T E S Ë    Ju ftojmĂ« qĂ« tĂ« merrni pjesĂ« nĂ« manifestimin shkollor, me rastin e ditĂ«s sĂ« shkollĂ«s Fillore “Bedri Elezaga” KatĂ«rkollĂ« . Me 15 maj 2012 nĂ« ora 9:00 tĂ« mĂ«ngjesit do filloj kremtimi i DitĂ«s se ShkollĂ«s Fillore “Bedri Elezaga” nĂ« KatĂ«rkollĂ« .Shkolla ka organizua njĂ« program kulturo-argĂ«tues me kĂ«ngĂ« tĂ« ndryshme, vallĂ«zime moderne dhe popullore, pjese humoristike si dhe recitime. Gjate kĂ«tij programi, do behet shpĂ«rblimi i nxĂ«nĂ«sve mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« shkollĂ«n fillore “Bedri... Vazhdo
Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” organizon Piknik me 9 Qeshor
Shoqata Ana e Malit Ju njoftojmĂ« se Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” organizon Piknik me datĂ«n 9 Qeshor 2012 prej orĂ«s 9 am – 6 pm   Franklin D. Rosevelt State Park 2957 Crompond Road, Yorktown Heights NY 10598 Parking Lot 5 Harta e parkut   Aktivitetet: Turnir futbolli pĂ«r fĂ«mij dhe tĂ« rritur Volejboll Shah TĂ«rheqje litari Gjuajtje guri Vrapim me thes Turniri i futbollit pĂ«r tĂ« rritur do tĂ« zhvillohet me sistem eliminues, ndeshjet e roundit tĂ« pare do tĂ« zgjasin 30 minuta roundi i dytĂ« 20 minuta... Vazhdo
U mbajtĂ« promovimi i librit “BOJKU NË ANË TË MALIT” – Video
NĂ« mbrĂ«mjen e ditĂ«s sĂ« shtunĂ«s me  17.03.2012 nĂ« ambientet e lokalit “LAMIGA” nĂ« KrythĂ« u realizua promovimi i librit“BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismailit. TĂ« pranishĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« akt solemn ishin njĂ« numĂ«r i madhĂ« njerizish si dhe figura tĂ« njohura intelektuale nga Ulqini,Ana Malit,Shkodra  e mĂ« gjerĂ«. Promovimi u zhvillua mes personazheve tĂ« njohur tĂ« kultures dhe artit,spektaklit dhe politikĂ«s.TĂ« gjithĂ« me njĂ« qĂ«llim, pĂ«r tĂ« uruar autorin e librit z. Shaqir Ismailin i cili arriti... Vazhdo

Page 6 of 11« First...45678...Last »