Brajsha

Permbytjet ne Ane te Malit: MijĂ«ra hektarĂ« e shtĂ«pi nĂ«n ujĂ« – Video LIVE
Ulqim 3.12.2010 Ana Malit  po perjeton nje situate dramatike me permbytjet. Vershimi i lumit Buna vazhdon, ndonese me shum i vrullshem se ditet e kaluara. Por deri kur ujerat e lumit Buna te terhiqen, pamja qe ofrohet nga qielli tregon situaten gati apokaliptike te permbytjeve. Me mijera hektare toke te permbytura ne Ane te Malit e qindra shtepi nen uje, shume prej te cilave tashme u duken vetem catite. Pamjet e marra nga lart nga fotografit,tregojne se edhe ne kushte te veshtira disa prej banoreve nuk kane braktisur shtepite duke sfiduar... Vazhdo
Situata hidroologjike nĂ« komunĂ«n e Ulqinit jashtĂ« kontrolle, pĂ«rbytje qĂ« nuk mbahen mend nĂ« tri dekadat e fundit – Video
02.12.2010 Nga Hatixhe Nelaj Situate hidroologjike nĂ« komunĂ«n e Ulqinit ka dalur nga kontrolla,tĂ« pĂ«rmbytura janĂ« tĂ« gjitha viset pranĂ« bregut tĂ« lumit Buna,banorĂ«t e kĂ«saj zone nuk mbajnĂ« mend pĂ«rbytje tĂ« tilla madje nĂ« 3 dekadat e fundit nuk kishte pĂ«rmbytje tĂ« kĂ«saj pĂ«rmase. Evakuimi i bagĂ«tive Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« qĂ« para dy ditĂ«ve nĂ« zonĂ«n e Boreve,ndĂ«rkohĂ« qĂ« sot pas ngritjes sĂ« nivelit tĂ« ujit qĂ« nĂ« disa vende arrin edhe nĂ« 2 metra nga toka, Ă«shtĂ« duke u bĂ«rĂ« edhe evakuimi i pleqĂ«ve dhe fĂ«mijĂ«ve.... Vazhdo
PĂ«rsĂ«riten pĂ«rmbytjet e janarit nĂ« viset pĂ«rgjatĂ« bregut tĂ« lumit Buna – Video
TĂ« reshurat e dendura qĂ« kanĂ« rĂ«nĂ« gjatĂ« gjithĂ« nates kanĂ« pĂ«rkeqsuar situatĂ«n nĂ« viset pranĂ« bregut tĂ« lumit Buna.PikĂ«risht tĂ« pĂ«rmbytura janĂ« fshatrat Bore,Fraskanjel,LisĂ«n,ku mjet komunikimi  me tokĂ«n Ă«shtĂ« lundra. NĂ« fshatin Bore uji ka hyrĂ« nĂ« disa shtĂ«pi,aksi rrugor Bore-SukubinĂ« Ă«shtĂ« i bllokuar,e njĂ«jta situat Ă«shtĂ« edhe nĂ« Fraskanjel dhe LisĂ«n ku kanĂ« mĂ« shumĂ« dĂ«me nĂ« ekonomi.Skender Heba nga Fraskanjeli shprehet se Ă«shtĂ« shkatrruar çdo gjĂ« qĂ« kanĂ« mbjell dhe dĂ«met janĂ« tejet tĂ«... Vazhdo
Pse zvarritet zgjedhja e udheheqesise se re ne Komunes se Ulqinit?
Ka kaluar me shume se nje muaj nga zgjedhjet e perseritura te 17 Tetorit dhe ende Komuna e Ulqinit eshte pa kryetar dhe pushtet te ri te dalur nga keto zgjedhje.Pasi qe tani eshte bere verifikimi i mandateve te parlametit lokal,atehere pse gjithnje zvarritet ne formimin e koalicionit pas zgjedhor dhe zgjedhja  e udheheqesise se re te Komunes!? Ne zgjedhjet e fundit lokale (te perseritura) asnje nga subektet politike qe garuan ne kete Komune,nuk fituan shumicen absolute,keshtu qe formimi  i kualicionit pas zgjedhor eshte i domosdoshem... Vazhdo
Ndihmë familjes Elezoviq nga Ulqini
Telefoni i ndihmĂ«s direkte +382  69980717 – Shaqir Elezoviq TĂ« nderuar bashkĂ«atdhetar Klikoni ktu si dĂ«shironi tĂ« bĂ«heni donator.Mund tĂ« jepni donacion sa dĂ«shiron zemra juaj.. Emri dhe mbiemri i donatorĂ«ve dhe shuma e parave do publikohen nĂ« kĂ«t faqe. Diçka pĂ«r donacionet se kush i mledh. Bashkimin e donacioneve e bĂ«n Lajme nga Ulqini dhe kto shkojn direkt ne konton qĂ« e kam paraparĂ« pĂ«r donacion .Do ti ruajm te gjitha transaksionet e donacioneve, dhe transakcionet qe ju dĂ«rgoni do te jau dergom familjes sĂ«... Vazhdo
Sabina Osmanoviqit ua dorezua titulli i „Doktoreshes se Shkencave“ nĂ« Graz
Sabina Osmanoviq eshte vetem 26 vjeçare dhe eshte doktoresha e pare femer nga Ulqini dhe trevat tjera shqipetare ne Mal te Zi. Ajo njeherit eshte doktoresha me e re momentalisht ne Mal te Zi e mbase edhe me gjere. Dr. Osmanoviq eshte nga KatĂ«rkolla  (Vlladimiri), rrethina e Ulqinit. Ka mbaruar Universitetin „Luigj Gurakuqi“ Dega Gjermanistike ne vitin 2006 me noten mesatare 9.72. Duke qene studentja me e mire e gjenerates, ka perfituar nje burse nga Ministria e Arsimit te Austrise per te vazhduar studimet pas universitare. Ne vitin... Vazhdo
Shoqata “Ana e Malit” nĂ« mĂ«ngjes pune me biznesmenĂ«, pronarĂ«, profesionistĂ« dhe studentĂ«
Nga KĂ«ze Kozeta Sulo Botuar nĂ« gazetĂ«n “Illyria” NO.1998 NĂ« njĂ« ditĂ« vjeshte me gjethe tĂ« kuqĂ«rremta tetori nĂ« Staten Island shoqata shqiptaro amerikane “Ana e Malit”, mblodhi nĂ« njĂ« mĂ«ngjes pune pronarĂ«, bizmesmenĂ«, profesionistĂ« dhe studentĂ«. Ishte pervjetori i pare qĂ« kjo shoqatĂ« organizonte nĂ« restorantin “Vanderbilt” nĂ« Staten Island. Aktivitetin e ka drejtuar zonjusha simpatike Maida Llolla me origjinĂ« nga Ana e Malit. Pasi iu ka uruar gjithĂ« pjesĂ«marrĂ«sve dhe organizatorĂ«ve punĂ« tĂ« mbarĂ« pĂ«r... Vazhdo
Albis Party organizon koncert humanitar ne New York për ndihmë Shaqir Elezoviqit
Do tĂ« mbahet njĂ« koncert pĂ«r ndihmĂ« tĂ« bashkĂ«atdhetarit tĂ« jonĂ« nga Ulqini Shaqir Elezoviqit (41) babai i 4 femijĂ«ve . Albis party sĂ« bashku me shokĂ«t e vetĂ« do te organizojn nji koncert humanitar per nji bashkvendas qe humbi  te dyja kembet dhe ka kater femi ,dhe çdo kengetar qe deshiron te marr pjes ne kĂ«t koncert asht i mir se ardhun dhe mund te lajmrohet ne numrin e Tel 646 529 3220,afati per tu lajmruar asht deri me 6 nentor. Do tĂ« fillojmĂ« javĂ«n e solidaritetit pĂ«r grumbullimin e fondeve pĂ«r tĂ« ndihmuar Shaqir... Vazhdo
Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata është në kontroll
NĂ« AnĂ« tĂ« Malit dje qe  mjaft situatĂ« e vĂ«shtirĂ«, pa ndonjĂ« alarmim qĂ« Ă«shtĂ« gjendja  tepĂ«r tepĂ«r e rrezikshme, por  vĂ«rtet  ka pĂ«rmbytje tĂ« mĂ«dha nĂ« disa shtĂ«pi  si pĂ«r shembull ne KrythĂ«. Tani  menjĂ«herĂ« nga kĂ«tu do tĂ« shkoj nĂ« Lisna BorĂ«, ku kemi informacion se nĂ« disa vende uji ka kapĂ«rcyer edhe bendin. TĂ« shohim nĂ« terren se si Ă«shtĂ« situata konkrete  nĂ« pĂ«rgjithĂ«si  nĂ« Sukubin, KaterkollĂ«, Kravar, Rashtish, Shas, BrajshĂ«, Shtoder, Fraskanjel, MillĂ«, KrythĂ«, Amull, SelitĂ«, Kalimani,... Vazhdo

October 10, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata Ă«shtĂ« nĂ« kontroll
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Amir Hollaj – Bartesi i  Levizjes  Qytetare Perspektiva
Levizja qytetare –Prespektiva-Ana e Malit Eshte nje Levizje qytetare politike qe u krijua si shprehje e nje vullneti te nje mase te gjere intelektualesh e te rinjsh te kesaj ane,duke marre persiper angazhimin per realizimin e objektivave kryesore te zhvillimit qe parashihen edhe ne programin e saj. Objektiva keto qe deklarativisht ne programet e tyre I parashihnin edhe subjektet e tjera te politikes se dites,por qe per fat te keq te Anes Malit, ngelen te parealizuara dhe gjate viteve me te shkelqyera te pluralizmit politik. Levizja Prespektiva... Vazhdo

Page 4 of 6« First...23456