buna

Dr.Nail Draga jep alarmin mbi Ishullin Ada
Ishulli Ada, specialistet japin alarmin Gjeografi I njohur nga Ulqini doctor Nail Draga shprehet se Lumi Buna nĂ« grykderdhjen e tij shkakton problemin kryesor sa I pĂ«rket pĂ«rmbytjeve dhe se Ă«shtĂ« mĂ« se I nevojshem pastrimi I grykderdhes sĂ« BunĂ«s nĂ« delten e saj nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« vazhdueshme. Draga shpereht se nga viti nĂ« vit sipas studjuesve ishulli Ada I cili kĂ«tĂ« vit shenon edhe 130 vjetorin e krijimit Ă«shtĂ« duke u tkurrur dhe se kĂ«rkohen ndĂ«rhyrje pĂ«r tĂ« ruajtur ishullin I cili nga erozioni detar nga viti nĂ« vit po... Vazhdo

November 30, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Dr.Nail Draga jep alarmin mbi Ishullin Ada
Tags: , , , ,

Argjinatura në Bunë do të përfundojë deri në fund të vitit
Argjinatura nĂ« lumin Buna do tĂ« jetĂ« mĂ« kualitative dhe nuk do tĂ« shpĂ«rthejĂ« nĂ«se niveli i ujit nĂ« kĂ«tĂ« lum do tĂ« jetĂ« si nĂ« vitin e kaluar , ka vlerĂ«suar ministri i bujqĂ«sisĂ« dhe zhvillimit rural tĂ« Malit tĂ« Zi Tarzan Millosheviq. Ai sot bisedoi me kolegun nga ShqipĂ«ria Fatmir Mediu pĂ«r realizimin e masave urgjente nĂ« rregullimin e lumit Buna tĂ« Liqenit tĂ« ShkodrĂ«s. Millosheviq theksoi se ka filluar rivitalizimi i argjinaturĂ«s nĂ« anĂ«n malazeze dhe theksoi se gjatĂ« kĂ«tij viti do tĂ« pĂ«rmirĂ«sohen 5 kilometra... Vazhdo

November 18, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Argjinatura nĂ« BunĂ« do tĂ« pĂ«rfundojĂ« deri nĂ« fund tĂ« vitit
Tags: , , , , ,

Niveli i ujit bie, por gjendja ende e rĂ«ndĂ« – TV LIVE NEWS24
7.12.2010 Edhe krahas zvogĂ«limit tĂ« ndjeshĂ«m tĂ« nivelit tĂ« ujit situata nĂ« rajonet e pĂ«rmbytura vazhdon tĂ« jetĂ« mjaft e rĂ«ndĂ«. NĂ« Mal tĂ« Zi nga 11 komunat e pĂ«rfshira me pĂ«rmbytje, janĂ« evakuuar rreth 7 mijĂ« banorĂ«. Situata mĂ« e rĂ«ndĂ« Ă«shtĂ« nĂ« rajonin e ZetĂ«s nĂ« tĂ« cilin 7 fshatra me rreth 8 mijĂ« banorĂ« ndodhen nĂ«n ujĂ«. SituatĂ« e rĂ«ndĂ« vazhdon tĂ« jetĂ« edhe nĂ« komunĂ«n e Ulqinit pĂ«rngjatĂ« lumit tĂ« BunĂ«s, pastaj nĂ« Nikshiq, nĂ« PlavĂ«, BeranĂ« e kĂ«shtu me radhĂ«. Vazhdon tĂ« pĂ«rmirĂ«sohet gjendja... Vazhdo
PĂ«rmbytjet ne komunĂ«n e Ulqinit – Video
Niveli i ujit nĂ« lumin Buna sot ka rĂ«nĂ« pĂ«r 9 cm pĂ«r dallim nga dje. MegjithatĂ« situata nĂ« zonat e pĂ«rmbytura nĂ« kĂ«tĂ« komunĂ« vazhdon tĂ« jetĂ« kritike. Fshatrat mĂ« tĂ« rrezikuar janĂ« : Lisna Bore ku banorĂ«t natĂ«n e mbrĂ«mshme e kaluan nĂ« terr nĂ« katin e dytĂ« tĂ« shtĂ«pive tĂ« tyre, kurse sot u janĂ« kthyer dritat. NĂ« gjendje tĂ« renduar gjenden edhe banorĂ«t e Fraskanjelit, Shtores, Reçit, ShĂ«n Gjergjit, ShĂ«nkotollit, Shtojit dhe pjesĂ« sĂ« poshtme tĂ« SukobinĂ«s. Ekipet e shtabit komunal tĂ« emergjencĂ«s janĂ« nĂ«... Vazhdo
PĂ«rmbytjet nĂ« katunde e komunĂ«s sĂ« Ulqinit e Tuzit – Video
Ulqin, 4 dhjetor – Niveli i ujit nĂ« liqenin e ShkodrĂ«s, e me kĂ«tĂ« edhe nĂ« lumin Buna vazhdon tĂ« rritet, jeta nĂ« zonat e pĂ«rmbytura po bĂ«het gjithnjĂ« e mĂ« kritike nĂ« Ulqin edhe nĂ« Tuz. Fshatrat mĂ« tĂ« rrezikuara nĂ« territorin e komunĂ«s sĂ« Ulqinit janĂ« atĂ« pranĂ« lumit Buna nĂ« zonĂ«n e AnĂ«s sĂ« Malit, mbi tĂ« gjitha nĂ« Bore, ShtodĂ«r, Freskanjel, Reç, ShĂ«ngjergj, dhe pjesa fushore e SukubinĂ«s, ku vazhdon tĂ« jetĂ« i mbyllur vendkalimi kufitar me ShkodrĂ«n. Zaim Osmani nga brezi mĂ« i prekur nga pĂ«rmbytjet... Vazhdo
NĂ« Ulqin situatĂ« e jashtĂ«zakonshme – Video eskluzive nga Hatixhe Nelaj
Evakuohen 246 persona nga zonat e pĂ«rmbytura nĂ« Ulqin,situatĂ« e jashtĂ«zakonshme Nga Hatixhe Nelaj 04.12.2010 Situata nĂ« Ulqin Ă«shtĂ« shumĂ« e rĂ«nduar  dhe alarmante, dhe çka Ă«shtĂ« mĂ« e keqja gjendja Ă«shtĂ« duke u pĂ«rkeqĂ«suar nga ora nĂ« orĂ«. Evakuimi i banorĂ«ve ka filluar,sipas tĂ« dhĂ«nave nga Ministria e PunĂ«ve tĂ« Brenshme nĂ« Ulqin sot janĂ« evakuar 246 persona,deri sa disa nuk dĂ«gjojnĂ« tĂ« lĂ«shojnĂ« shtipitĂ« e tyre. BanorĂ«t e Shtojit,Reçit,GjĂ«n Gjergjit dhe Sutjelit janĂ« duke bĂ«rĂ« tĂ« pamundĂ«rĂ«n tĂ«... Vazhdo
Permbytjet ne Ane te Malit: MijĂ«ra hektarĂ« e shtĂ«pi nĂ«n ujĂ« – Video LIVE
Ulqim 3.12.2010 Ana Malit  po perjeton nje situate dramatike me permbytjet. Vershimi i lumit Buna vazhdon, ndonese me shum i vrullshem se ditet e kaluara. Por deri kur ujerat e lumit Buna te terhiqen, pamja qe ofrohet nga qielli tregon situaten gati apokaliptike te permbytjeve. Me mijera hektare toke te permbytura ne Ane te Malit e qindra shtepi nen uje, shume prej te cilave tashme u duken vetem catite. Pamjet e marra nga lart nga fotografit,tregojne se edhe ne kushte te veshtira disa prej banoreve nuk kane braktisur shtepite duke sfiduar... Vazhdo
KĂ«rcenojnĂ« pĂ«rmbytjet nĂ« Ulqin, MalĂ«si dhe ZetĂ« – Video
Niveli i ujit tĂ« lumit Buna mbrĂ«mĂ« dhe sot Ă«shtĂ« rritur 20 cm, çka ka shkaktuar izolimin e plotĂ« tĂ« disa familjeve nĂ« fshatrat e pĂ«rmbytura nĂ« AnĂ« tĂ« malit. Edhe nĂ« komunĂ«n urbane tĂ« Tuzit rritja e nivelit tĂ« ujit rrezikon disa amvisĂ«ri, sidomos nĂ« fshatrat pĂ«r rreth liqenit tĂ« ShkodrĂ«s. Sipas njoftimeve nga kjo komunĂ« urbane, Ă«shtĂ« formuar shtabi i krizĂ«s i cili do ta pĂ«rcjellĂ« situatĂ«n dhe do tĂ« kontrollojĂ« pĂ«rmbytjet eventuale, tĂ« cilĂ«t apelojnĂ« qĂ« tĂ« mos e pĂ«rdorin ujin nga puset private. Situata... Vazhdo

November 30, 2010  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on KĂ«rcenojnĂ« pĂ«rmbytjet nĂ« Ulqin, MalĂ«si dhe ZetĂ« – Video
Tags: ,

Buna vĂ«rshoi tri fshatra tĂ« Anamalit dhe Shkodren – Video
PrishtinĂ«, 26 nĂ«ntor – Reshjet e mĂ«dha tĂ« shiut, prurjet e jashtĂ«zakonshme nga liqeni i ShkodrĂ«s, ditĂ«n e premte kanĂ« nxjerrĂ« lumin Buna nga shtrati dhe ka pĂ«rmbytur tĂ« gjitha vendbanimet pranĂ« tij nĂ« zonĂ«n e AnĂ«s sĂ« Malit, komuna e Ulqinit, si Lisen, Bore dhe Freskanjel. SkĂ«nder Heba, banor nga kĂ«to zona tĂ« rrezikuara, deklaroi pĂ«r Kosovalive se gjendja Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« e keqe se sa nĂ« janarin e kĂ«tij viti, kur pĂ«rmbytjet i morĂ«n tĂ« gjitha prodhimet bujqĂ«sore, prej nga ata sigurojnĂ« ekzistencĂ«n. “Aktualisht... Vazhdo
PĂ«rsĂ«riten pĂ«rmbytjet e janarit nĂ« viset pĂ«rgjatĂ« bregut tĂ« lumit Buna – Video
TĂ« reshurat e dendura qĂ« kanĂ« rĂ«nĂ« gjatĂ« gjithĂ« nates kanĂ« pĂ«rkeqsuar situatĂ«n nĂ« viset pranĂ« bregut tĂ« lumit Buna.PikĂ«risht tĂ« pĂ«rmbytura janĂ« fshatrat Bore,Fraskanjel,LisĂ«n,ku mjet komunikimi  me tokĂ«n Ă«shtĂ« lundra. NĂ« fshatin Bore uji ka hyrĂ« nĂ« disa shtĂ«pi,aksi rrugor Bore-SukubinĂ« Ă«shtĂ« i bllokuar,e njĂ«jta situat Ă«shtĂ« edhe nĂ« Fraskanjel dhe LisĂ«n ku kanĂ« mĂ« shumĂ« dĂ«me nĂ« ekonomi.Skender Heba nga Fraskanjeli shprehet se Ă«shtĂ« shkatrruar çdo gjĂ« qĂ« kanĂ« mbjell dhe dĂ«met janĂ« tejet tĂ«... Vazhdo

Page 1 of 212