Darzë

Ndrroi jetë Ramo Çobi
Në moshën 78 vjeçare u nda nga jeta Ramo Çobi ,njëri nga figurat me te shquara te mesim dhenseve Ulqinake dhe te Anes Malit. Varrimi i të ndjerit bëhet neser te varrezat ne Krythë. Xhenazja niset te marten ne oren 17:00 prej shtepis ne Pinjesh. Te pikelluarit: Bashkeshortja Sanija,djali Iliri me familje,vajza Teuta me familje,vellezerit Osmani dhe Iseni,nipat dhe mesat,si dhe mbare farefisi. Stafi i Lajmeve nga Ulqini dergon ngushllimet e sinqerta familjes  Çobi. //  Vazhdo
Partia Demokratike  nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me  Alternativen Shqiptare
Ulqin,16 qershor 2012- Ditën e premte në Ulqini,Partia Demokratike / PD/ e cila udhëhiqet nga Fatmir Gjeka dhe Alternativa shqiptare /ASH/ nga Tuzi nënshkruan marrëveshje për veprim të përbashkët politik. Liderët e këtyre dy subjekteve politike u deklaruan se qëllimi i kësaj marrëveshjeje është që të nxiten edhe partitë tjera nacionale shqiptare për t u bashkuar. Fatmir Gjeka, kryetar i PD, deklaroi se tash disa muaj e kemi arritur këtë ujdi politike, por tani e zyrtarizojmë në Ulqin edhe themi se ne jemi të hapur... Vazhdo
Familjet Ulqinake,Ana Malit dhe Kraja mikpritës i femijëve Kosovar + Foto + Video
Ne kuader te veprimtarive per shenimin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, shoqata e gruas ANIMA nga Ulqini dhe grupi i grave intelektuale nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja , kane organizuar per te gjashtin vit pushime falas ne qytetin e Ulqinit per 100 femije jetim nga Kosova. Femijet kane mberritur ne Ulqin te shtunen me 9 qershore reth ores 14:00 dhe jane sistemuar ne familjet bamirese ne Ulqin. Gjate diteve qe jane duke qendruar ne Ulqin, femijet nga Kosova pervec qe kane shijuar plazhin e Ulqinit, kane bere vizita edhe... Vazhdo
Në festivalin “Drini poetik 2012” në Prizren,nderohet poeti Ibrahim Berjashi
Poeti nga Ulqini, IBRAHIM BERJASHI, nga Festivali ndërkombëtar i poezisë “DRINI POETIK 2012”,i cili u mbajt më 9 dhe 10 qershor në Prizrenin historik, të organizuar Lidhja e shkrimtarëve të Kosovës, u kthye me çmimin “METAFORA III”. Poezia e Berjashit, “Ç` ma livdojshin nji vashë”, nga shkrimtarja Beatriçe Baliqi,kryetare e jurisë, u vlerësua si një ndërthuerje e spikatur estetike dhe filozofike, me mesazhe dhe metafora lirike, të krijuar larg skemës letrare të poezisë konvencionale.Kjo shkrimtare elbasanase... Vazhdo
Përurimi i librit “Uralub in Ulqini” më 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kënaqësinë të ju ftojmë në përurimin e monografisë së Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi të realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe në vete përmban 80 fotografi të jetës së Ulqinit në vitin 1959. Ky album është redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, në gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Përurimi i librit “Uralub in Ulqini” më 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Manifestimi “Dita e Rumisë” 2012
Manifestimi “Dita e Rumisë” 2012 Për të parin vit, të dielën më 10 qershor 2012, do të organizohet manifestimi “Dita e Rumisë”. Ky manifestim përbën në fakt rikthimin e traditës së dikurshme. Ai ka një histori të lashtë, rrënjët e të cilit depërtojnë deri në kohën pagane të Ilirisë, për të cilën dëshmojnë qartë tumat (mogilet) gjigande të varreve ilire, të vendosura në shpatijet e Rumisë. Manifestimi fillon që në orët e hershme të mëngjesit me tubimin para shkollës në Ljare. Në orën 6.00... Vazhdo
Koncert në Katërkollë për nder të 100 fëmijëve nga Kosova,100 fëmi për të festuar 100 vite pamvarësi
Koncert në Katërkollë për nder të 100 fëmijëve nga Kosova, 100 fëmi për të festuar 100 vite pamvarësi Për të gjashtin vit organizohet ardhja e fëmijëve nga Kosova, nga shoqata “Grupi veteranët e arsimit”me kryetare zonjën Naxhije Buçinca në bashkëpunim me shoqatën “Anima”dhe grupin e grave intelektuale nga Ulqini dhe Ana e Malit. 100 fëmi, një simbolik mjaft e qëlluar me një përvjetor të rëndësishem të historisë sonë 100 vjetorin e pamvarësisë.Është kjo nji mundësi shumë e mirë... Vazhdo
Lamiga ambjent relaksues per turistet,Ulqin – Shkoder – Video
Turistët jo vetëm nga Kosova, por edhe ata nga Maqedonia e Shqipëria dhe sidomos shqiptarët nga diaspora e turistë të huaj kanë mundësinë  e shkëlqyer që gjatë rrugëtimit për në Ulqin ose anasjellas   lodhjen e tyre ta relaksojnë  në një mjedis shumë atraktiv  rreth tetë kilometra larg kufirit të  të Malit të Zi dhe Shqipërisë në Ulqin konkretisht Kryth tek Qendra Tregtare Lamiga. Lamiga, kjo epiqendër relaksuese për turistët gjendet mu në mes të dy qyteteve Ulqinit dhe Shkodrës. Ia vlen që turistët... Vazhdo
Ftesë për Ditën e Shkollës Fillore ‘Bedri Elezaga’ Katërkollë 15.maj në ora 9:00
F T E S Ë    Ju ftojmë që të merrni pjesë në manifestimin shkollor, me rastin e ditës së shkollës Fillore “Bedri Elezaga” Katërkollë . Me 15 maj 2012 në ora 9:00 të mëngjesit do filloj kremtimi i Ditës se Shkollës Fillore “Bedri Elezaga” në Katërkollë .Shkolla ka organizua një program kulturo-argëtues me këngë të ndryshme, vallëzime moderne dhe popullore, pjese humoristike si dhe recitime. Gjate këtij programi, do behet shpërblimi i nxënësve më të mirë në shkollën fillore “Bedri... Vazhdo
Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” organizon Piknik me 9 Qeshor
Shoqata Ana e Malit Ju njoftojmë se Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” organizon Piknik me datën 9 Qeshor 2012 prej orës 9 am – 6 pm   Franklin D. Rosevelt State Park 2957 Crompond Road, Yorktown Heights NY 10598 Parking Lot 5 Harta e parkut   Aktivitetet: Turnir futbolli për fëmij dhe të rritur Volejboll Shah Tërheqje litari Gjuajtje guri Vrapim me thes Turniri i futbollit për të rritur do të zhvillohet me sistem eliminues, ndeshjet e roundit të pare do të zgjasin 30 minuta roundi i dytë 20 minuta... Vazhdo

Page 6 of 14« First...45678...Last »