dasma

PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ali Salaj, kryetar i ri i “Art Club”-it tĂ« Ulqinit
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” nga Ulqini zgjodhi nĂ« Kuvendin e saj zgjedhor, tĂ« mbajtur tĂ« premten, kryetar tĂ« ri gazetarin dhe kritikun e filmit Ali Salaj. Ai Ă«shtĂ« kryeredaktor i gazetĂ«s “Koha javore” dhe korrespondent i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r Malin e Zi. PjesĂ«marrĂ«sit e Kuvendit vlerĂ«suan kontributin dhe rezultatet e arritura nga kryetari i deritashĂ«m, mr. Haxhi Shabani, sidomos nĂ« fushĂ«n e botimeve. Kryetari i ri i “Art Club”-it premtoi se pĂ«rkundĂ«r vĂ«shtirĂ«sive... Vazhdo

March 17, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pushimet ne Ulqin mbetet destinacioni më i preferuar
Ulqini eshte qyteti ku natyra nuk ka kursyer asgje, per te arritur te perkryeren, qyteti ku njerezit me mikpritjen e ciltersine e tyre nuk te lene te largohesh pa marre me vete dashurine e mallin per t`u rikthyer perseri. Ulqini eshte i mbyllur nga malet perreth dhe me detin e tij perben nje zone mikroklimatike te veçante. Kjo zone ka mbi 2.500 ore me diell gjate vitit, pra mbi 310 dite ne vit. Ulqini eshte nje nga qendrat turistike me te rendesishme te Malit te Zi. Hotelet ne Ulqin jane te pajisura me te gjithe komfortin e nevojshem... Vazhdo
Intervistë me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
NjĂ«ri ndĂ«r hotelet mĂ« tĂ« njohura nĂ« Ulqin Hoteli “Mediteran”, i cili gjendet pak metra lart plazhit Rana, kĂ«to ditĂ« kishte njĂ« numĂ«r tĂ« mjaftueshĂ«m tĂ« turistĂ«ve kryesisht tĂ« huaj.Koha me temperatura tĂ« larta ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve. Sipas drejtorit tĂ« Hotel Mediteranit z.Selatin Gjeloshi kĂ«to ditĂ« ka shumĂ« turistĂ« qĂ« na vijnĂ« nga Gjermani, Çekia, Polonia, Hungaria,Kosova dhe vendet tjera dhe kjo vĂ«rteton faktin se nĂ« Ulqin po rikthehen turistĂ«t... Vazhdo

June 21, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ulqinit i kthehet turizmi ndërkombëtar
Qyteti i Ulqinit edhe sivjet Ă«shtĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r pritjen e turistĂ«ve. UdhĂ«heqĂ«sit e kĂ«tij qyteti thonĂ« se presin njĂ«rin nga sezonet mĂ« tĂ« suksesshme turistike gjatĂ« viteve tĂ« fundit. Pushuesit tĂ« cilĂ«t tani mĂ« kanĂ« arritur nĂ« plazhet e kĂ«tij qyteti, shprehen pĂ«rgjithsisht tĂ« kĂ«naqur me pritjen dhe cilĂ«sinĂ« e shĂ«rbimeve tĂ« ofruara. “ËshtĂ« hera e parĂ« qĂ« vi dhe mĂ« ka lĂ«nĂ« pĂ«rshtypje shumĂ« tĂ« mira dhe tĂ« jashtzakonshme, Ă«shtĂ« vend turistik i mire, edhe mbrĂ«mja rinore, kam qenĂ« e kĂ«naqur me tĂ«... Vazhdo
Ulqini i gatshëm të mirëpresë turistët
Nga Hatixhe Nelaj Jemi nĂ« mesin e muajit qershor kurĂ« edhe pritet qĂ« nĂ« Ulqin tĂ« kemi fluks mĂ« tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve.TashmĂ« nuk bĂ«het fjalĂ« pĂ«r fillimin e sezonit turistik,sepse atĂ« e kemi shpall tĂ« hapur qĂ« me festĂ«n e 1 Majit ku nĂ« qytetin tonĂ« kanĂ« qĂ«ndruar me qindra turist nga vendet e ndryshme. NjohĂ«sit e mirĂ« tĂ« fushĂ«s sĂ« turizmit dhe njeriu i parĂ« i komunĂ«s Hajdinaga janĂ« mĂ« optimist se kurrĂ« qĂ« do tĂ« kemi njĂ« sezonĂ« rekorde. NĂ« ditĂ«n e sotme nĂ« komunĂ«n tonĂ« sipas tĂ« dhĂ«nave qĂ« i kemi marrĂ«... Vazhdo
Dasma dhe tradita Ulqinake
Dasma, ky event kaq i hershĂ«m i bashkimit tĂ« dy njerĂ«zve pĂ«r tĂ« krijuar familje, Ă«shtĂ« pasuruar gjatĂ« shekujve me lloj-lloj rritesh. Por e kaluara gjithmonĂ« tĂ«rheq… Pas sugjerimeve tĂ« lexuesve tanĂ« nga treva tĂ« ndryshme tĂ« Ulqinit, menduam tĂ« nisim njĂ« çikĂ«l tĂ« traditĂ«s sĂ« hershme dhe ritualeve mbi proceset mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme jetĂ«sore, siç janĂ« dasma. Ciklin vendosĂ«m ta nisim nga Ulqini, pĂ«r respekt tĂ« lexuesve tanĂ« atje, tĂ« cilĂ«t kanĂ« qenĂ« tĂ« parĂ«t qĂ« na kanĂ« dhĂ«nĂ« njĂ« ide tĂ« tillĂ«.Ne... Vazhdo
Video Exlusive nga dasma e Bleros me Teuta Krasniqin
Ja pra erdhi nĂ« shesh edhe Video Exlusive nga dasma e Bleros me Teuta Krasniqin,GjĂ« e pritun nga te gjithĂ« fansat e tyre e ato jan shumt duke tejkaluar rekordin e shikimit ne websajtin e jon duke paraqitur fotografijat e martesĂ«s. Edhe ne me gjithĂ« zemĂ«r u bashkĂ«ngjitemi urimeve tĂ« shumta si fansa edhe si editor. Pra nĂ«se deshoroni ti shikoni Fotografijat e martesĂ«s klikoni ne Linkun nĂ« vijim. Foto nga dasma e Bleros me TeutĂ«n Ju dĂ«shirojm shikim tĂ« kĂ«nshem.  Vazhdo
Bjordi dhe Adela : Dasmë tradicionale shqiptare
02/05/09 01:00 Bjordi dhe Adela pĂ«rgatisin darkĂ«n dhe gjatĂ« kĂ«saj kohe, Bjordi pĂ«rmend dicka lidhur me martesĂ«n. Adela ia kthen me shaka se nuk ka ndĂ«rmend tĂ« martohet me tĂ«. Bjordi shprehet se do bĂ«jnĂ« njĂ« dasmĂ« tĂ« madhe dhe jep disa variante se si mund ta bĂ«jnĂ«. Adela shprehet se dasma do tĂ« bĂ«het si gjithĂ« dasmat shqiptare. Kjo i jep shkas njĂ« diskutimi mes tyre ku Adela i tregon Bjordit se si bĂ«hen dasmat tradicionale shqiptare. Ajo fillon t’ia spjegojĂ« dhe bĂ«n njĂ« hyrje shumĂ« romantike, kur ai t’i propozojĂ«... Vazhdo
Inva Mula shpërndan ftesat e dasmës me Ethemin
Ajo çfarĂ« sopranoja Mula u pĂ«rpoq tĂ« pĂ«rgĂ«njeshtronte dhe ta reklamonte si njĂ« miqĂ«si dhe bashkĂ«punim nĂ« ndihmĂ« tĂ« kulturĂ«s dhe artistĂ«ve shqiptarĂ« me biznesmenin Ramadani, ishte njĂ« farsĂ«. Por, qĂ« “Bluetooth” sĂ«rish ka arritur tĂ« zbulojĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«n. Inva Mula do te martohet ne Jeruzalem me Ethem Ramadanin TIRANE-Sopranoja me famĂ« botĂ«rore, Inva Mula do tĂ« martohet nĂ« fund tĂ« muajit qershor pĂ«r tĂ« dytĂ«n herĂ«. DhĂ«ndri do tĂ« jetĂ« biznesmeni kosovar, Ethem Ramadanin. Ajo çfarĂ« sopranoja Mula u pĂ«rpoq... Vazhdo