Dragaj

Intervistë me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
NjĂ«ri ndĂ«r hotelet mĂ« tĂ« njohura nĂ« Ulqin Hoteli “Mediteran”, i cili gjendet pak metra lart plazhit Rana, kĂ«to ditĂ« kishte njĂ« numĂ«r tĂ« mjaftueshĂ«m tĂ« turistĂ«ve kryesisht tĂ« huaj.Koha me temperatura tĂ« larta ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve. Sipas drejtorit tĂ« Hotel Mediteranit z.Selatin Gjeloshi kĂ«to ditĂ« ka shumĂ« turistĂ« qĂ« na vijnĂ« nga Gjermani, Çekia, Polonia, Hungaria,Kosova dhe vendet tjera dhe kjo vĂ«rteton faktin se nĂ« Ulqin po rikthehen turistĂ«t... Vazhdo

June 21, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Perurimi i librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku
Ne organizim te QENDRES PER KULTURE – BIBLIOTEKA dhe ASOCIACIONIT ULQINI Ju ftojme te merrni pjese ne perurimin e librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku ne botim te Asociacionit Ulqini. Perurimi do te mbahet te henen me 20 qershor 2011, ne Sallen e bibliotekes se qytetit me fillim ne ora 20. Me kete rast per librin do te flasin: Ardita Rama – recensionin per librin, Hajro Ulqinaku – Autor dhe Gazmend Çitaku – botues, drejtor i Asociacionit Ulqini.   Prania juaj nderon autorin dhe organizatoret   Per... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi  nuk mund të krahasohen me malazezët në Kosovë
Reagim ndaj njĂ« deklarate  tendencioze e ministrit tĂ« punĂ«ve tĂ« jashtme tĂ« Malit tĂ« Zi Para pak kohĂ«sh, nĂ« PrishtinĂ« u zhvillua takimi i ministrit tĂ« JashtĂ«m dhe Integrimeve Europiane tĂ« Malit tĂ« Zi, Millan Roqen  me ministin e punĂ«ve tĂ« jashtme tĂ« KosovĂ«s, Enver Hoxhaj. Siç raporton e pĂ«rjavshmja nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi, “Koha Javore” ( e datĂ«s 2 qershor 2011) , nĂ« mes tjerash,temĂ« e bisedimeve tĂ« tyre ishte edhe “rregullimi i statusit tĂ« bashkĂ«sisĂ« nacionale malazeze nĂ« KosovĂ«â€. Me kĂ«tĂ«... Vazhdo
Intervistë me Komisionin bamirës Bereqeti nga Ulqini
Historiku dhe qĂ«llimi i Komisionit bamirĂ«s “Bereqeti” Me Vendimin e KĂ«shillit tĂ« BashkĂ«sisĂ« islame Ulqin, nĂ« korrik tĂ« vitit 2009, Ă«shtĂ« themeluar Komisioni bamirĂ«s “Bereqeti”, i cili funksionon nĂ« kuadĂ«r tĂ« kĂ«ti organi tĂ« BashkĂ«sisĂ« islame nĂ« Mal tĂ« Zi. QĂ«llimi primar i themelimit tĂ« kĂ«ti komisioni Ă«shtĂ« shpĂ«rndarja e ndihmave pĂ«r tĂ« vobektĂ«t (fukaratĂ«) e trevĂ«s sonĂ«, inkuadruar Ulqinin, AnĂ«n e Malit dhe KrajĂ«n. Me themelimin e tij, ky komision formoi KĂ«shillin e vet drejtues nĂ« krye tĂ« tĂ«... Vazhdo
TĂ« krijohet Albumi dhe video – Ana Malit nga ajri
Ana Malit ka shumĂ« pĂ«r tu ofruar turistĂ«ve pĂ«rsa i pĂ«rket bukurisĂ« sĂ« saj natyrore tĂ« shumĂ«llojshme, kulturĂ«s, trashĂ«gimisĂ« dhe vendeve arkeologjike. Gjithashtu ajo ka dhe klimĂ« tĂ« mrekullueshme Mesdhetare. Ana Malit  ofron potencial tĂ« pafund pĂ«r investitorĂ«t tĂ« cilĂ«t duan tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga oportunitete tĂ« paeksploruara nĂ« turizĂ«m dhe tĂ« ndihmojnĂ« nĂ« zhvillimin e kĂ«saj industrie dhe ta bĂ«jnĂ« atĂ« sektor kyç nĂ« ekonominĂ« e vendit. Sugjerimi i projektit “Ana Malit nga ajri”,tĂ« jet vĂ«llimi dhe botimi... Vazhdo
Shfaqet dokumentari- Shkolla e vjeter në Katerkollë -2 qeshor, në Qendrën për Kulturë-Ulqin
Diten e enjte, me datĂ« 2 qeshor 2011, nĂ« QendrĂ«n pĂ«r KulturĂ«-Ulqin nĂ« ora 20.00 shfaqet premiera e dokumentarit “Shkolla e vjeter nĂ« KaterkollĂ« simbol i dijes dhe vetĂ«dijes”, me skenar tĂ« Luljeta Avdiu Cura.NĂ« dokumentar marrin pjesĂ« disa nga nxĂ«nĂ«sit dhe mĂ«suesit e parĂ« tĂ« asaj shkolle e cila pĂ«r fat tĂ« keq Ă«shtĂ« lĂ«nĂ« nĂ« mĂ«shirĂ« tĂ« fatit. Prania juaj nĂ« shfaqje Ă«shtĂ« njĂ«herit edhe pĂ«rkrahje pĂ«r kĂ«tĂ« shkollĂ« qĂ« ka qenĂ« burimi i intelegjencĂ«s sĂ« AnĂ«s sĂ« Malit. Premiera e filmit dokumentar... Vazhdo
OJQ Ora & Organizata turistike e Ulqinit organizon tryez te rrumbullaket
Njoftim pĂ«r media NĂ« kuadĂ«r tĂ« manifestimit “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit”, Organizata joqeveritare “Ora” nĂ« bashkĂ«punim me OrganizatĂ«n Turistike tĂ« Ulqinit do tĂ« organizojnĂ« tryezĂ«n e rrumbullakĂ«t me temĂ« “MundĂ«sitĂ« e zhvillimit tĂ« turizmit tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m nĂ« AnĂ« tĂ« Malit”. Tryeza ka pĂ«r qĂ«llim tĂ« evidentojĂ« potencialet turistike tĂ« AnĂ«s sĂ« Malit, problemet ekzistuese nĂ« kĂ«tĂ« fushĂ«, tĂ« ofrojĂ« propozime konkrete pĂ«r zhvillimin e turizmit nĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« etj. NĂ« tryezĂ« janĂ« ftuar tĂ« marrin... Vazhdo
Kryetari i Komunës së Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga, ishte i pranishëm  në përurimin e urës së re mbi Lumin Buna në Shkodër
NĂ« ceremoninĂ« e pĂ«rurimit merrnin pjesĂ« kryeministri Berisha, kryeparlamentarja z.nj Jozefina Topalli, ministri i PunĂ«ve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit z. Sokol Olldashi, ministri pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe pakicave tĂ« Malit tĂ« Zi z. Ferhat Dinosha, kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit z. GĂ«zim Hajdinaga dhe personalitete tĂ« tjera tĂ« larta shtetĂ«rore dhe ata tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s. Ura mbi BunĂ« ka njĂ« sistem hapjeje dhe mbylljeje, i cili nuk pengon lundrimin nĂ« lumĂ«. Me njĂ« gjatĂ«si prej 2755 metrash dhe... Vazhdo
Shkolla e vjetër në Katërkollë simbol i dijes dhe vetëdijes
MĂ«suesit veteran: Haxhi Taipi, Xhemal Hoxha, Rrukije Lika Shaba dhe sekretari i parĂ« i shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r nĂ« KatĂ«rkollĂ« z.Shaban Hoxha nĂ« oborr tĂ« shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r. (pjesĂ« nga skenari i dokumentarit kushtuar kĂ«saj shkolle) Ky gur dhe ky mur nĂ« të kaluarĂ«n e tyre tjerrin të bukuren .Prandaj dua që vetja ime tĂ« mĂ« kthej borxhin e ditĂ«ve tĂ« mia të kaluara kĂ«tu.E kaluara nuk ka ikur, por dikush e largoi nĂ« padukshmĂ«ri dhe kĂ«shtu mbeti peng i kohĂ«s. UnĂ« s’mund t’i lĂ« anash lulet qĂ«... Vazhdo
Fondacioni STUDENTI organizoj – Garat e recituesve tĂ« rinj – Ulqin 2011
Fondacioni ,,STUDENTI”, pĂ«r tĂ« gjashtĂ«n herĂ« me radhĂ«, organizoj ,,Garat e recituesve tĂ« rinj – Ulqin 2011″. Garat u mban tĂ« premten, me 20.05.2011, nĂ« BibliotekĂ«n e Qytetit-Ulqin, nĂ« orĂ«n 20. Donatori kryesor i kĂ«tij evenimenti tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m kulturor pĂ«r KomunĂ«n tonĂ« Ă«shtĂ« Fondi pĂ«r Pakica. PĂ«r realizimin e kĂ«tij aktiviteti e ka mundĂ«suar,Komuna e Ulqinit, Shoqata “Ana e Malit” nĂ« Nju Jork, ndĂ«rsa pĂ«r mbajtjen e tij kanĂ« kontribuar, KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi . Ky... Vazhdo

Page 12 of 15« First...1011121314...Last »