* Durrësi

A do jetë Elvir Resulani,fitues i “Collezione Albania”2012
Sot ka përfunduar edicioni i spektaklit, ku ne oren 12:00 do te shpallen fituesit “Collezione Albania”, ku fitues i këtij edicioni nuk është i shpallur ende askush, ende i panjohur për shikuesit e spektaklit “Collezione Albania”,si Elvir Resulani,sa duket ulqinakët nuk kan votuar ne masë të madhe. Me këtë rast, nëqofse Elvir Resulani ka fituar çmimin kryesor, Vendi i pare – 15000 Leke blerje ne collezione, Vendi i Dyte – 10000 Leke blerje ne collezione dhe Vendi i trete – 5000 Leke blerje ne collezione.... Vazhdo
Ulqinakët e Durrësit, ura më e mirë e bashkëpunimit mes dy qyteteve
Program 1-vjeçar bashkëpunimi në kulturë, art dhe sport me Ulqinin Gjatë takimit në mjediset e bashkisë së Ulqinit, grupet e drejtuara nga kryetarët Gëzim Hajdinaga dhe Vangjush Dako, vlerësuan se komuniteti me prejardhje nga Ulqini që banon në Durrës përbën urën më të mirë të komunikimit për të ardhmen. – Bashkia e Durrësit dhe komuna e Ulqinit (Mali i Zi) kanë firmosur të shtunën një Program konkret Bashkëpunimi me afat 1-vjeçar në fushat e kulturës, artit dhe sportit. Gjatë takimit në mjediset... Vazhdo

October 4, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ulqinakët e Durrësit, ura më e mirë e bashkëpunimit mes dy qyteteve
Tags: , , , , , , , ,

Tërmet  në Shqiperi: 4.6 ballë epiqendra 15 km larg Elbasanit
TIRANE- Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak mbas mesnatës së të premtes në gjithë Shqipërinë e mesme. Instituti Sizmiologjik ka rregjistruar lëkundje të forta me magnitudë 4. 6 të shkallës rihter, në koordinatat 41-18 në veri dhe 19.93 në lindje në orën 00.15 minuta të së shtunës. Sizmiologu Rrapo Ormëni informoi gjatë orëve të natës se epiqendra e tërmetit ishte 15 km në veriperëndim të Elbasanit, në fshatin Shëngjin në të djathtë të rrugës Tiranë- Elbasan. Në një prononcim për NEWS24... Vazhdo

July 10, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Tërmet në Shqiperi: 4.6 ballë epiqendra 15 km larg Elbasanit
Tags: , , , , , , ,

Me 14 – 15 dhjetor në Pallatin e kulturës në Ulqin do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit të këngës për fëmijë
Me datat 14 dhe 15 dhjetor në Pallatin e kulturës në Ulqin do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit të këngës për fëmijë. Ky manifestim tradicional mbahet nën përkudesjen e Kryetarit z. Gëzim Hajdinaga dhe Komunë së  Ulqinit. Për këtë edicion në  adresë të komisionit kanë mbërritur 32 këngë të kompozitorëve nga Ulqini, Shkodra, Prishtina, Prizreni, Durrësi etj. Juria e Festivalit edhe këtë  vit do të ndajë çmimet për interpetim, tekst dhe muzikë, ndërkohë që çmimi special edhe këtë vit do... Vazhdo

December 2, 2009  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Me 14 – 15 dhjetor në Pallatin e kulturës në Ulqin do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit të këngës për fëmijë
Tags: , , , , , , , ,

Kultura e turizmit e ulqinakëve është si dita me natën me atë të Shqipërisë
Një rrugëtim dhe pushim në Shqipëri me ndjenja të përziera Si përherë, pjesa dërmuese e neve kosovarëve përkundër përjetimeve – në shumicën e rasteve të hidhura – për çdo vit pushimesh në Shqipëri, vitin tjetër fillojnë të mendojnë për alternativat e tjera, për atë se si nuk do t’i bëjnë pushimet në Shqipëri, por në momentin e fundit, pak para nisjes, e zgjedhin përsëri Shqipërinë. Të tillë ishim unë, shumë shokë dhe të afërm të mi që vendosëm spontanisht që edhe këtë vit ta... Vazhdo

August 23, 2009  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Kultura e turizmit e ulqinakëve është si dita me natën me atë të Shqipërisë
Tags: , , , , ,

Lëkundje tërmeti në Ulqin
Lëkundje tërmeti në disa zona të vendit. Epiqendra në Ulqin Një tërmet me intesit 5 ballë të shkallës Rihter është shënuar në orët e para të pasdites së sotme në vendin tonë. Lajmi konfirmohet nga Instituti i Sizmologjisë, i cili bën të ditur se epiqendra e tërmetit ka qenë në detin Adriatik 14 km larg Ulqinit. Tërmeti është ndjerë në disa zona të vendit. Fatmirësisht nuk ka dëme materiale dhe të lënduar në njerëz. Lëkundje tërmeti me një intensitet prej 5 ballësh të shkallës Rihter janë regjistruar... Vazhdo
Sali Berisha është fitues në zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri,sipas Exit Poll
Partia Demokratike e Sali Berishës është fituese në zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri. PD ka fituar 47.5% të votave, ndërsa PS e Edi Ramës fitoi 38.8%. LSI e Ilir Metës ka fituar 6.5%, ndërsa 7.2% të tjerët. Këto rezultate janë publikuar në TV Klan, në bazë të Exit Poll, të realizuar nga Instituti për Studime Humanistike “Gani Bobi”. Rezultatet janë llogaritur nga 10051 anketa me votuesit në mbarë Shqipërinë. Marshi i gabimit llogaritet 1 deri 1.5 %. Ky është vetëm një rezultat parashikues, i nxjerrë... Vazhdo