evropiane

Dinosha: Mali i Zi sivjet ta njoh pavarësinë e Kosovës
Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, Ferhat Dinosha, deputet i kësaj partie në Kuvendin e Malit të Zi ka thënë të mërkurë se pret që Mali i Zi sivjet ta njohë pavarësinë e Kosovës. Megjithatë, sipas tij, kjo nuk do të thotë se ky akt do të jetë menjëherë pas zgjedhjeve të ardhshme presidenciale malazeze që do të mbahen më 6 prillit të këtij viti”. Mali i Zi zyrtar menjëherë pas 17 shkurtit ka thënë se nuk do të ngutet e as do të vonohet me vendimin rreth çështjes së Kosovës. “(Mali i Zi)…do... Vazhdo

February 28, 2008  :: Politika :: Comments Off on Dinosha: Mali i Zi sivjet ta njoh pavarësinë e Kosovës
Tags: , , , , , , ,

Oli Rehn kërkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi të mos hezitojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës
Komisioneri evropian për zgjerim Oli Rehn iu ka bër? thirrje vendeve anëtare të BE-së që t? njohin pavar?sin? e Kosov?s. “Tani më shumë se 12 vende t? BE-s? e kanë njohur pavar?sin?, andaj shpresoj se edhe tek vendet tjera do të dominojë maturia dhe do ta përcjellin shembullin e këtyre t? parave”, ka th?n? Olli Rehn. Ai u takua të martën me kryetarët e Maqedonisë dhe Malit t? Zi, dy vende këto fqinje t? cilat edhe m? tutje po hezitojnë për ta njohur shtetin e ri të Kosovës. Kryetari maqedonas Branko Crvenkovski... Vazhdo

February 28, 2008  :: Bota :: Comments Off on Oli Rehn kërkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi të mos hezitojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës
Tags: , , , , ,

Ulqin:Kokteji i Pavarësisë së Kosovës në hapësirat e Forcës
Mbrëmë në hapësirat e Forcës u shenua dita e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Në koktejin që u organizua me këtë rast morrën pjesë një numer i madh i të qytetarëve. Në praninë e disa mediave nga Mali i Zi dhe nga Shqipëria, kryetari i Forcës lexoi nje fjalim të përgaditur me këtë rast. Forca Rinore përgaditi një tortë të cilën e quajtën “Torta e pavarësisë” dhe solemnisht u nda. Kështu deri në orët e vona u festua me muzikë, pije dhe shoqërim. Në vijim mund të lexoni edhe tekstin... Vazhdo

February 23, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqin:Kokteji i Pavarësisë së Kosovës në hapësirat e Forcës
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Djukanovic kryeministër, ashtu siç edhe pritej
Kryetari i Malit të Zi, Filip Vujanovic, ia besoi mandatin qeveritar liderit të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), ish-kryeministrit, Milo Djukanovic. Vujanovic për 28 shkurt ka caktuar seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit, në të cilën do të zgjidhet qeveria e re. Duke arsyetuar vendimin e tij, Vujanovic pohoi se Djukanovic “kreu detyrën e kryeministrit dhe të kryetarit në periudhën më të vështirë të historisë moderne malazeze”, por edhe se, duke kryer këto detyra “kontribuoi pamasë në respektin... Vazhdo

February 22, 2008  :: Politika :: Comments Off on Djukanovic kryeministër, ashtu siç edhe pritej
Tags: , , , , , , , ,

Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Autoritetet nderkombetare kane nisur dje ne menyre te menjehershme levizjet e para ne mbeshtetje te pavaresise se Kosoves. Ne kryeqytetin e Irlandes, Dublin, Ministria e Puneve te Jashtme deklaroi dje pasdite zyrtarisht se “Irlanda do te njohe pavaresine e Kosoves, qe u shpall nga Parlamenti i Prishtines. TIRANA Shqiperia e pershendeti shpalljen e Kosoves shtet i pavarur. Kryeministri Sali Berisha tha se 17 shkurti “eshte dite e rilindjes se Kosoves, pas kaq shume sakrificash prej atyre qe luftuan per te mbrojtur nderin e tyre... Vazhdo

February 18, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Mali i Zi nuk i zbaton standardet europiane për pakica
Ulqin, 7 janar — Shteti i Malit të Zi nuk ka arritur ende të zbatojë korpusin e të drejtave të pakicave kombëtare si në demokracitë shumetnike evropiane, nuk ka arritur të zbatojë standardet evropiane në jetën shoqërore dhe politike. Kështu ka thënë të hënën Ferhat Dinosha, Vazhdo  Vazhdo