Fatmir Sejdiu

Telegram ngushllimi: Presidentit  të  republikës  së  Kosovës  z. Fatmir Sejdiu
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr. 06 / 10 Ulqin, më  02. 02. 2010 Telegram ngushllimi PRESIDENTIT  TË  REPUBLIKËS  SË  KOSOVËS Z. FATMIR SEJDIU I nderuar z.President, Lajmin  e ndarjes  nga jeta tĂ« z. Fadil Ferati, e pritĂ«m me pikĂ«llim tĂ« thellĂ«. Prandaj me kĂ«të rast në  emĂ«r të KĂ«shillit Nacional të ShqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi , Ju shprehim ngushllimet  tona  tĂ« sinqerta , pĂ«r humbjen e nĂ«nkryetarit... Vazhdo

February 3, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Telegram ngushllimi: Presidentit tĂ« republikĂ«s sĂ« KosovĂ«s z. Fatmir Sejdiu
Tags: , ,

Video-Konferenca e përbashkët e shtypit e Presidentëve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës
VlorĂ«: 24 qershor 2009 NĂ« ditĂ«n e dytĂ« tĂ« takimit informal nĂ« qytetin e VlorĂ«s tĂ« organizuar nga Presidenti i RepublikĂ«s, Prof Dr. Bamir Topi, KryetarĂ«t e Shteteve tĂ« katĂ«r vendeve fqinjĂ« nĂ« rajonin ballkanik, tĂ« ShqipĂ«risĂ«, MaqedonisĂ«, Malit tĂ« Zi dhe KosovĂ«s zhvilluan bisedime nĂ« krye tĂ« delegacioneve respektive qĂ« i shoqĂ«ronin pĂ«rgjatĂ« kĂ«saj veprimtarie. NĂ« pĂ«rfundim tĂ« tyre dhe tĂ« mbarĂ« takimit, katĂ«r PresidentĂ«t dhanĂ« njĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t shtypi. Presidenti Topi: PĂ«rshĂ«ndetje! PĂ«rfaqĂ«sues... Vazhdo

June 24, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Video-Konferenca e pĂ«rbashkĂ«t e shtypit e PresidentĂ«ve tĂ« ShqipĂ«risĂ«, MaqedonisĂ«, Malit tĂ« Zi dhe KosovĂ«s
Tags: , , , , , , , , , , ,

Partite shqiptare në Mal të Zi kritikojnë Vujanoviqin
Unioni Demokratik Shqiptar dhe Alternativa Shqiptare ne Mal te Zi kane kritikuar presidentin malazez, Filip Vujanovic pasi nuk ftoi ne Samitin e krereve te Shteteve te Evropes Juglindore, kreun kosovar, Fatmir Sejdiu.Samiti po zhvillohet ne Cetinje dhe ne te marrin pjese kreret e Shqiperise, Sllovenise,  Serbise, Kroacise, Maqedonise, Malit te Zi, Bullgarise dhe kreut te radhes ne BeH. Shkak per mungesen e fteses eshte bere fakti qe mes Podgorices dhe Prishtines nuk jane vendosur ende marredheniet diplomatike. Top Channel  Vazhdo
Lëvizja e lirë në rajon,bien kufinjte Shqiperi-Kosove
ShqipĂ«ria dhe Kosova – shembull i bashkĂ«punimit dhe lĂ«vizjes sĂ« lirĂ« nĂ« rajon Me ftesĂ« tĂ« Presidentit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, dr. Fatmir Sejdiu, Presidenti i ShqipĂ«risĂ«, z. Bamir Topi, po qĂ«ndron pĂ«r njĂ« vizitĂ« dyditĂ«she nĂ« KosovĂ«, nĂ« krye tĂ« njĂ« delegacioni tĂ« gjerĂ« tĂ« pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« institucioneve tĂ« ShqipĂ«risĂ« dhe pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« biznesit nga ky shtet. NĂ« vizitĂ«n e tij tĂ« dytĂ« si president i ShqipĂ«risĂ« dhe tĂ« parĂ«n pas shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Presidenti... Vazhdo

January 8, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on LĂ«vizja e lirĂ« nĂ« rajon,bien kufinjte Shqiperi-Kosove
Tags: , , , ,

Sejdiu: Serbia kerkon te bllokoje proceset ne Kosove
Presidenti Fatmir Sejdiu akuzoi Serbine se kerkon te bllokoje proceset ne Kosove. Komentet vijne pas letres se presidentit serb, Boris Tadic, derguar OKB-se dhe BE-se, ku thuhet se shqiptaret po provokojne konflikt me serbet. Sejdiu nuk ka pranuar ta komentoje kete leter, duke thene se qendrimi i institucioneve te Kosoves eshte i qarte. “Perpjekjet e Serbise jane gjithmone perpjekje per te ndalur proceset. Kosova eshte e pavarur, nderkombetarisht e njohur dhe do te kete njohje te tjera”, ka thene presidenti. Nderkohe, nderkombetaret... Vazhdo

January 7, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Sejdiu: Serbia kerkon te bllokoje proceset ne Kosove
Tags: , ,

Partitë politike i dhanë mbështetje të plotë deklaratës së Presidentit Sejdiu dhe Kryeministrit Thaçi
Presidenti i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, dr. Fatmir Sejdiu, Kryetari i Kuvendit tĂ« RepublikĂ«s, z. Jakup Krasniqi dhe Kryeministri z. Hashim Thaçi, patĂ«n sot njĂ« takim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t me pĂ«rfaqĂ«suesit e partive politike qĂ« janĂ« pjesĂ« e Parlamentit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, nga tĂ« cilĂ«t morĂ«n mbĂ«shtetjen e plotĂ« pĂ«r qĂ«ndrimin e shprehur dje nga Presidenti dhe Kryeministri sa i pĂ«rket ecurisĂ« sĂ« bisedimeve tĂ« deritanishme lidhur me shtrirjen e EULEX-it. NĂ« kĂ«tĂ« takim ishin tĂ« pranishĂ«m edhe z. Eqrem Kryeziu, nĂ«nkryetar... Vazhdo

November 11, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on PartitĂ« politike i dhanĂ« mbĂ«shtetje tĂ« plotĂ« deklaratĂ«s sĂ« Presidentit Sejdiu dhe Kryeministrit Thaçi
Tags: ,

Fatmir Sejdiu,bashkëpunimi ështe shumë i nevojshëm mes Shkodrës dhe Ulqini
Presidentit tĂ« KosovĂ«s, Fatmir Sejdiu, iu nda titulli “Qytetar Nderi” i ShkodrĂ«s nĂ« vizitĂ«n e tij sot nĂ« kĂ«tĂ« qytet. Sejdiu tha nĂ« ceremoni se bashkĂ«punimi ishte shumĂ« i nevojshĂ«m mes ShkodrĂ«s dhe Ulqinit, si dhe viseve tĂ« tjera me qĂ«llim integrimin e pĂ«rbashkĂ«t euroatlantik. Presidenti Sejdiu tha gjithashtu se ShqipĂ«ria dhe Kosova krijojnĂ« mundĂ«si tĂ« favorshme investimesh qĂ« duhet tĂ« shfrytĂ«zohen nga bizneset dhe nga qytetarĂ«t. Burimi / InfoPress  Vazhdo

November 5, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Fatmir Sejdiu,bashkĂ«punimi Ă«shte shumĂ« i nevojshĂ«m mes ShkodrĂ«s dhe Ulqini
Tags:

Gëzim Hajdinaga:Ka mundësi që Mali i Zi të njohë Kosovën para fillimit të sezonit turistik.
Mali i Zi mund ta njohĂ« pavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s para nisjes sĂ« sezonit turistik qĂ« do tĂ« hapet gjatĂ« muajit tĂ« ardshĂ«m, ka thĂ«nĂ« kryetari i Ulqinit…, GĂ«zim Hajdinaga. Pas takimit qĂ« ka pasur me ministrin e Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, ai ka ftuar kosovarĂ«t tĂ« shkojnĂ« pĂ«r pushime nĂ« Ulqin, edhe nĂ«se pavarĂ«sia e KosovĂ«s nuk njihet shpejt nga Mali i Zi. Hajdinaga Ă«shtĂ« shprehur se partitĂ« politike shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi do tĂ« vazhdojnĂ« tĂ« lobojnĂ« te qeveria e kĂ«tij vendi pĂ«r ta njohur sa mĂ« shpejt pavarĂ«sinĂ«... Vazhdo

May 8, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on GĂ«zim Hajdinaga:Ka mundĂ«si qĂ« Mali i Zi tĂ« njohĂ« KosovĂ«n para fillimit tĂ« sezonit turistik.
Tags: ,

Ramush Haradinaj u shpall i pafajshem nga Gjykata nderkombetare për krime lufte në Hagë
HAGË–Gjykata nderkombetare per krime lufte ne Hage shpall te pafajshem ish kryeministrin e Kosoves Ramush Haradinaj. Ai eshte liruar nga akuzat e ngritura ndaj tij rreth 3 vjet me pare per tortura, vrasje, perdhunim dhe deportim gjate luftes se vitit ‘98- ’99. Gjykata ka urdhĂ«ruar lirimin e menjĂ«hershĂ«m te Haradinajt pas pĂ«rfundimit tĂ« formaliteteve tĂ« nevojshme. I pafajshem u shpall pĂ«r akuzat e ProkurorisĂ« sĂ« HagĂ«s edhe I akuzuari tjeter per krime kunder njerezit Haradin Bala, ndersa i akuzuari i trete Lahi Brahimaj... Vazhdo

April 3, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Ramush Haradinaj u shpall i pafajshem nga Gjykata nderkombetare pĂ«r krime lufte nĂ« HagĂ«
Tags: , , , , , , ,

Kuvendi i Kosovës miraton qeverinë e re
Paralmenti i KosovĂ«s ka miratuar tĂ« mĂ«rkurĂ«n qeverinĂ« e re tĂ« Hashim Thaçit dhe ka rizgjedhur Fatmir Sejdiun si president.PĂ«r z.Thaçi dhe kabinetin e tij qeveritar kanĂ« votuar 85 deputetĂ« nga 112 sa ishin nĂ« sallĂ«. Vazhdo  Vazhdo