Ferhat Dinosha

Në UDSH konflikte për shkak të kandidatit për minister të Drejtave të Pakicave në Qeverinë malazeze
KushĂ«riri i DinoshĂ«s ka pĂ«rçarĂ« partinĂ« Brenda UDSH-sĂ«, aleateve tĂ« PDS(DPS) dhe PSD(SDP) nĂ« QeverinĂ« e MZ, ka ardhur deri tek mosmarrĂ«veshjet e reja brenda partisĂ«, pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rzgjedhjes sĂ« kandidatit pĂ«r ministĂ«r tĂ« drejtave tĂ« pakicave njofton “DAN”. NjĂ« fraksion, i mbledhur rreth kryetarit tĂ« partisĂ« Mehmet Zenka, pĂ«rkrah GĂ«zim HajdinagĂ«n, ish Kryetarin e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, ndĂ«rsa tjetri fraksion mendon  se zgjidhja mĂ« e mirĂ« Ă«shtĂ« Hamdi Hasani, njĂ« i afĂ«rm i ngushtĂ« i ish liderit tĂ«... Vazhdo
Zenka: UDSH-ja nuk heq dorë që Hajdinaga të jetë ministër
Ky Ă«shtĂ« qĂ«ndrimi jonĂ« pĂ«rfundimtarĂ«, pa marrĂ« parasysh ngjarjet e fundit, kĂ«shtu as nuk kemi kĂ«rkuar kandidat alternativĂ« Ă«shtĂ« shprehur deputeti Zenka. Unioni Demokratik i ShqiptarĂ«ve nuk do tĂ« heqĂ« dorĂ« nga propozimi qĂ« pasardhĂ«si i Ministrit pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut Ferhat Dinosha tĂ« jetĂ« GĂ«zim Hajdinaga, pa marrĂ« parasysh se organet policore para pak ditĂ«sh kunder tij kanĂ« paraqitur padin penale pĂ«r shperdorim detyre. Zenka ka thĂ«nĂ« se Bordi Kryesor i partisĂ« ka qĂ«nĂ« dakord me propozimin qĂ« Hajdinaga... Vazhdo

December 30, 2011  :: Politika :: Comments Off on Zenka: UDSH-ja nuk heq dorĂ« qĂ« Hajdinaga tĂ« jetĂ« ministĂ«r
Tags: , , , , ,

Genci Nimanbegu kundër Dinoshës për ambasador në Tiranë
Dinosha ambasador nĂ« TiranĂ«, Nimanbegu nuk e voton Derisa me votat e mazhorancĂ«s nĂ« pushtet, ku bĂ«n pjesĂ« edhe Unioni Demokratik i ShqiptarĂ«ve, ish –lider i kĂ«saj partie nacionale shqiptare nĂ« pushtet, nĂ« KĂ«shillin pĂ«r marrĂ«dhĂ«nie ndĂ«rkombĂ«tare dhe integrime evropiane, anĂ«tari i tij, deputeti i ForcĂ«s sĂ« Re Demokratike, Genci Nimanbegu votoi kundĂ«r. KosovaLive Nimanbegu kundĂ«r DinoshĂ«s pĂ«r ambasador nĂ« TiranĂ« Genci Nimanbegu anĂ«tar i KĂ«shillit pĂ«r MarrĂ«dhĂ«nie NdĂ«rkombĂ«tare dhe Integrime Evropiane tĂ« Malit... Vazhdo
Dinosha: Ata që ikën nga UDSH dëshirojnë ti largohen Podgoricës
Ish ministri dhe ish kryetari i UDSH-sĂ« Ferhat Dinosha, nĂ« njĂ« intervistĂ« dhĂ«nĂ« portalit Analitika shprehet rreth situatĂ«s aktuale politike tĂ« shqiptareve nĂ« Mal tĂ« Zi por jo vetem, duke mos harruar tĂ« pĂ«rmend edhe hapat e rĂ«ndĂ«sishĂ«m politik tĂ« ndĂ«rrmarrĂ« nga partia e tij gjatĂ« kohĂ«s qĂ« kemi lĂ«nĂ« pas. “Jemi partia e parĂ« e pakicave qĂ« ka hyrĂ« nĂ« qeverinĂ« e parĂ« demokratike tĂ« Malit tĂ« Zi. MĂ« vonĂ« na u bashkuan edhe boshnjakĂ«t dhe kroatĂ«t kurse sot do tĂ« dĂ«shironin edhe disa parti shqiptare“, shprehet... Vazhdo

December 19, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Komente (5)
Tags:

GĂ«zim Hajdinaga rimerr postin e ministrit?
Me largimin e Ferhat DinoshĂ«s nĂ« pozitĂ«n e ambasadorit tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« ShqipĂ«ri mbeten dy poste tĂ« pambuluara: ai i kryetarit tĂ« UDSH-sĂ« dhe ai i ministrit i tĂ« drejtave tĂ« njĂ«riut dhe pakicave. NĂ« postin e pare, atĂ« tĂ« kryetarit tĂ« UDSH-sĂ« nga pardje Ă«shtĂ« ulur Mehmet Zenka, ndĂ«rsa postin e dytĂ«, sipas gazetĂ«s DN pritet qĂ« ta marrĂ« Gzim Hajdinaga, tĂ« cilin funksion e kam pasur nĂ« mandatin e kaluar. Kryetari i ri i UDSH-sĂ« Mehmet Zenka, nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r tĂ« njĂ«jtĂ«n tĂ« pĂ«rditshme, shpreh bindjen... Vazhdo

November 28, 2011  :: Politika :: Komente (17)
Tags: , , ,

Dinosha jep dorëheqje,shkon për ambasador në Tiranë
Kryetari i Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve (UDSH), Ferhat Dinosha ka dhĂ«nĂ« dorĂ«heqje nĂ« kĂ«tĂ« funksion, pas qeveria malaziase e propozoi atĂ« pĂ«r postin e ambasadorit nĂ« RepublikĂ«n e ShqipĂ«risĂ«. Sipas agjencisĂ« Srna, nĂ« UDSH kanĂ« thĂ«nĂ« se funksioni i ambasadorit dhe i liderit partiak janĂ« tĂ« papajtueshĂ«m, pĂ«r ç’arsye Dinosha ka dhĂ«nĂ« dorĂ«heqje. KĂ«shilli kryesor i kĂ«saj partie ka emĂ«ruar nĂ«nkryetarin e deritashĂ«m, Mehmet  Zenka pĂ«r ushtrues detyre tĂ« kryetarit tĂ« partisĂ« deri nĂ« kongresin e  ardhshĂ«m... Vazhdo

November 28, 2011  :: Rajoni / Region :: Komente (6)
Tags:

Mehmet Zenka në  vend të Ferhat Dinoshës
Nga Hatixhe Nelaj NĂ« Mbledhjen e KĂ«shillit drejtues tĂ« Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve sot pĂ«r ushtrues detyre tĂ« kryetarit tĂ« UDSHsĂ«-deri nĂ« kuvendin zgjedhor i cili parashikohet tĂ« mbahet nĂ« fillim tĂ« vitit tĂ« ardhshĂ«m , njĂ« zĂ«ri u zgjodh Mehmet Zenka.Z.Zenka deri tani ka mbuluar postin e nĂ«nkryetarit tĂ« partisĂ« nĂ« fjalĂ« dhe Ă«shtĂ« deputet nĂ« Parlamentin Republikan. „PĂ«r shkak tĂ« angazhimit tim nĂ« diplomaci sot kam dhĂ«nĂ« dorĂ«heqje nga posti i kryetarit tĂ« Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve“,deklaroi... Vazhdo
Dinosha së shpejti ambasador i Malit të Zi në Tiranë
Qeveria e Malit tĂ« Zi ka propozuar pĂ«r ambasador tĂ« ri tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« ShqipĂ«ri ministrin aktual tĂ« MinistrisĂ« pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut dhe Pakicave, Ferhat Dinosha, i cili Ă«shtĂ« edhe lider i Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve (UDSH) njofton Kosova live. Me largimin e mundshĂ«m tĂ« DinoshĂ«s nga posti i ministrit i tĂ« drejtave tĂ« njĂ«riut dhe pakicave priten edhe ndryshime nĂ« strukturĂ«n udhĂ«heqĂ«se tĂ« partisĂ« shqiptare, UDSH-sĂ«, e cila participon nĂ« qeverine e Malit tĂ« Zi. Sipas infomacioneve nga e pĂ«rditshmja... Vazhdo

November 12, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dinosha sĂ« shpejti ambasador i Malit tĂ« Zi nĂ« TiranĂ«
Tags: , ,

Unioni Demokratik i ShqiptarĂ«ve – vizitĂ« pune nĂ« TiranĂ«
UNIONI DEMOKRATIK I SHQIPTARËVE DEMOKRATSKA UNIJA ALBANACA THE DEMOCRATIC UNION OF ALBANIANS     ULQIN, mĂ« 8 nĂ«ntor 2011   KumtesĂ« pĂ«r Opinion NjĂ« delegacion i larte i Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve ne pĂ«rbĂ«rje Z Ferhat Dinosha, GĂ«zim Hajdinaga dhe Meto Zenka qĂ«ndruan pĂ«r njĂ« vizitĂ« pune nĂ« TiranĂ« . Fillimisht ata u takuan me Kryetarin e BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s z. Lulzim Basha . Duke i uruar detyrĂ«n e re , ne njĂ« takim te hapur dhe tejet vĂ«llazĂ«rore u preken njĂ« sere çështjesh qe kane pĂ«r qellim... Vazhdo
Dinosha: Për Malësinë fjalën e fundit e ka qeveria
“Ligji i ri pĂ«r organizim territorial ka nene qĂ« japin mundĂ«sinĂ« qĂ« nĂ«pĂ«rmjet referendumit konsultativ tĂ« vlerĂ«sojĂ« dĂ«shirĂ«n  e qytetarĂ«ve pĂ«r fitimin e komunĂ«s sĂ« plotĂ«”, tha ministri pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut dhe Pakicave nĂ« qeverinĂ« e Malit tĂ« Zi, Ferhat Dinosha. Parlamenti i Malit tĂ« Zi para disa ditĂ«ve, me votat e shumicĂ«s hodhi poshtĂ« amandamentin e partive shqiptare me anĂ«n e sĂ« cilĂ«s MalĂ«sia do fitonte statusin e komunĂ«s sĂ« plotĂ«. Poashtu janĂ« refuzuar edhe amendamentet e partive boshnjake,... Vazhdo

November 6, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Dinosha: PĂ«r MalĂ«sinĂ« fjalĂ«n e fundit e ka qeveria
Tags:

Page 1 of 1412345...10...Last »