Ferhat Dinosha

Dinosha: Largohem nga funksioni me ndĂ«rgjgje tĂ« pastĂ«r – Video
Ministri pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe pakicave nacionale ka theksuar se do ta lĂ«shoj funsionin me ndĂ«rgjgje tĂ« paster, me bindjen se ka dhĂ«nĂ« njĂ« kontribut nĂ« procesin demokratik. Komiteti pĂ«r tĂ« drejtat dhe lirit e njeriut ka kryer sot njĂ« seanc kontrolli pĂ«r DinoshĂ«n nĂ« temĂ«n Implementimi i ligjit nĂ« ndalimin e diskriminimit dhe aktivitete nĂ« rritjĂ«n e ndĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r rĂ«ndĂ«sin e parandalimit, raportimit dhe sanksionimit e tĂ« gjitha formave tĂ« diskriminimit. AnĂ«tarĂ«ve tĂ« komitetit i’u ka interesuar qĂ«ndrimi... Vazhdo

October 27, 2011  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Komente (1)
Tags:

Ferhat Dinosha distancohet nga Zenka
Kryetari i Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve Ferhat Dinosha Ă«shtĂ« distancuar nga veprimi i deputetit tĂ« UDSH-së  Mehmet Zenka i cili para se tĂ« votohej ligji zgjedhor u  largua nga seanca parlamentare sĂ« bashku me kolegĂ«t e tjerĂ« nga partitĂ« shqiptare. Dinosha thotĂ« se ai nuk beson se me miratimin e ligjit zgjedhor shqiptarĂ«t janĂ« mashtruar por ka mungesë  komunikimi qĂ« mund tĂ« zgjidhĂ« situatĂ«n pasi edhe pse Ă«shtĂ« e disfavorshme mund tĂ« gjindet kompromisi qĂ« do i kĂ«naq edhe shqiptaret. “Deputeti i UDSH-sĂ«... Vazhdo

September 13, 2011  :: Politika :: Komente (3)
Tags: , , ,

DinoĆĄa: Albanci nijesu prevareni izbornim zakonom
Ustav će biti prekrĆĄen ako se ne desi drugi krug glasanja za izborni zakon. Ovo je drama u dva čina. Odigran je prvi čin, čeka se drugi – inače je glasanje protiv Ustava. DUA će insistirati da se to pojasni i mislim da se to moĆŸe razjasniti u razgovoru sa relevantnim subjektima, ako ne – onda ćemo se mi obratiti i Ustavnom sudu. Albanci imaju svoja stečena prava kad je u pitanju predstavljanje u parlamentu Crne Gore i to je predlagač zakona morao imati u vidu, kaĆŸe DinoĆĄa. Predsjednik Demokratske unije Albanaca... Vazhdo

September 13, 2011  :: news :: Komente (1)
Tags: ,

Dinosha: Kodi i ri zgjedhor nuk mund të miratohet
Ka kohĂ« pĂ«r zgjidhje tĂ« cilat nuk i dĂ«mtojnĂ« interesat shqiptare Me kodin zgjedhor Ă«shtĂ« e mundshme tĂ« vĂ«rtetohet zgjidhja e cila nuk Ă«shtĂ« nĂ« dĂ«m tĂ« interesave tĂ« shqiptarĂ«ve dhe kjo zgjidhje duhet gjetur deri me votimin e dytĂ« nĂ« Parlament pĂ«r kĂ«tĂ« akt, konsideron kryetari i UDSH, Frehat Dinosha. Parlamenti i Malit tĂ« Zi ka miratuar tĂ« enjten kodin zgjedhor me votat e koalicionit nĂ« pushtet dhe tĂ« opozitĂ«s , derisa pĂ«rfaqĂ«suesit e klubit tĂ« partive shqiptare janĂ« larguar nga seanca. Dinosha ka vlerĂ«suar... Vazhdo

September 12, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Komente (2)
Tags:

Dinosha lut publikisht tĂ« “rebeluarit” qĂ« tĂ« kthehen nĂ« UDSH
Kryetari i Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve /UDSH/, Ferhat Dinosha, lut publikisht katĂ«r kĂ«shilltarĂ«t tĂ« cilĂ«t e kanĂ« braktisur kĂ«tĂ« parti qĂ« tĂ« kthehen, duke theksuar se “tĂ« rebeluarit, siç i quan ai, duhet tĂ« kthehen aty ku e kanĂ« vendin,lajmron sot KosovaLive. KosovaLive Dinosha shtrin dorĂ«n e pajtimit pĂ«r kĂ«shilltarĂ«t e AnĂ«s Malit – Kthehuni se do tĂ« keni poste NĂ« njĂ« emision nĂ« televizionin lokal TV Teuta nĂ« Ulqin i ftuar ishte kryetari UDSH-sĂ« Ferhat Dinosha ku temĂ« e diskutimit ishte largimi i 4... Vazhdo

August 20, 2011  :: Politika :: Komente (6)
Tags: , ,

Dinosha i kënaqur me përfaqësimin e pakicave në Mal të Zi
PodgoricĂ«, 8 korrik – Ministri i tĂ« Drejtave tĂ« Njeriut dhe Pakicave nĂ« QeverinĂ« e Malit tĂ« Zi, ka thĂ«nĂ« se gjendja e inkuadrimit tĂ« pakicave nĂ« shoqĂ«rinĂ« malazeze dhe institucione, Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« e mirĂ« se sa nĂ« periudhĂ«n e kaluar, njofton KosovaLive. Ai shton se, Qeveria nĂ« informatĂ«n e aprovuar njĂ« ditĂ« mĂ« parĂ«, ka propozuar njĂ« sĂ«rĂ« masash pĂ«r tĂ« pĂ«rmirĂ«suar shkallĂ«n e pĂ«rqindjes, dhe njĂ«ra prej tyre Ă«shtĂ« punĂ«simi i rreth 50 praktikantĂ«ve nga radhĂ«t e popujve pakicĂ« nĂ« sektorĂ« tĂ« ndryshĂ«m... Vazhdo
Dinosha ambasador në Tiranë, Hajdinaga kryetar i UDSH-së?
Me largimin e mundshĂ«m tĂ« DinoshĂ«s nga posti i ministrit i tĂ« drejtave tĂ« njĂ«riut dhe pakicave priten edhe ndryshime nĂ« strukturĂ«n udhĂ«heqĂ«se tĂ« partisĂ« shqiptare, UDSH-sĂ«, e cila participon nĂ« qeverine e Malit tĂ« Zi. Sipas infomacioneve nga e pĂ«rditshmja malazeze ‘Vijesti’, deri nĂ« fund tĂ« vitit pritet qĂ« Dinosha tĂ« jetĂ« ambasador i Malit tĂ« Zi nĂ« TiranĂ« ose Budapest. Ai njĂ«heri do tĂ« lĂ«rĂ« edhe postin e kryetarit tĂ« partise, mandati i tĂ« cilit skadon nĂ« shkurt tĂ« vitit tĂ« ardhshĂ«m. KandidatĂ«t e mundshĂ«m... Vazhdo

June 24, 2011  :: Politika :: Comments Off on Dinosha ambasador nĂ« TiranĂ«, Hajdinaga kryetar i UDSH-sĂ«?
Tags: , ,

Bardhi i bënë thirrje Dinoshës që të rivlersojë përkrahjen ndaj qeverisë aktuale
Foto nga Arkiva e Dino Zenelit PĂ«rfaqĂ«suesit e popujve pakicĂ« nĂ« Kolegjiumin e kryeparlamentarit malazias, Ranko Krivokapic pas konsultimeve shtesĂ« lidhur me Kodin e ri zgjedhor, Mehmet Bardhi i Lidhjes Demokratike nĂ« Mal tĂ« Zi /LD nĂ« MZ/ dhe Kemal Purisic, i PartisĂ« boshnjake, kanĂ« reaguar ashpĂ«r duke e quajtur atĂ« dokument tĂ« papranushĂ«m, sepse “diskriminon tĂ« drejtat e popujve pakicĂ«â€œ, njofton KosovaLive. Poashtu Bardhi, mĂ«sohet tĂ« ketĂ« thĂ«nĂ« se letra nga Komisioni i Venecias Ă«shtĂ« shumĂ« shqetsuese dhe njĂ«heri... Vazhdo
Dinosha: Mbështetëm paradën e homoseksualëve
Ministri pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe tĂ« pakicave nĂ« qeverinĂ« e Malit tĂ« Zi, Ferhat Dinosha, ka thĂ«nĂ« se Qeveria Ă«shtĂ« e gatshme qĂ« tĂ« mbajĂ« paradĂ«n e pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« komunitetit homoseksual nĂ« PodgoricĂ«, e cila Ă«shtĂ« paraparĂ« tĂ« mbahet mĂ« 31 maj. “Qeveria ka qenĂ« e gatshme qĂ« tĂ« ofrojĂ« tĂ«rĂ« logjistikĂ«n pĂ«r paradĂ«n”, ka thĂ«nĂ« Dinosha. Ai ka thĂ«nĂ« se qeveria do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« krijojĂ« ambient tĂ« tolerancĂ«s pĂ«r homoseksualĂ«t, apo si njihet ndryshe, pĂ«r popullatĂ«n LGBT. OrganizatorĂ«t... Vazhdo

May 17, 2011  :: Politika :: Comments Off on Dinosha: MbĂ«shtetĂ«m paradĂ«n e homoseksualĂ«ve
Tags: , ,

Prishtinë-Podgoricë, gati për shkëmbimin e ambasadorëve
ZĂ«vendĂ«skryeministri i KosovĂ«s, njĂ«herĂ«sh ministĂ«r i MAPL-sĂ«, Slobodan Petrovic, ka qĂ«ndruar pĂ«r njĂ« vizitĂ« zyrtare nĂ« Malin e Zi. BashkĂ«punimi mes KosovĂ«s dhe Malit tĂ« Zi dhe shkĂ«mbimi i informatave pĂ«r çështjet qĂ« lidhin fushat me interes pĂ«r dy vendet u diskutuan mes ministrit Petrovic dhe ministrave tĂ« Malit tĂ« Zi, atij pĂ«r tĂ« Drejtat e Pakicave, Ferhat Dinosha, si dhe ministrit tĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme, Ivan Brajoviq. Vizita e Petrovic-it realizohet vetĂ«m pak ditĂ« pasi qĂ« Qeveria e KosovĂ«s ka bĂ«rĂ« tĂ«... Vazhdo

May 1, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on PrishtinĂ«-PodgoricĂ«, gati pĂ«r shkĂ«mbimin e ambasadorĂ«ve
Tags: ,

Page 2 of 1412345...10...Last »