Ferhat Dinosha

Dinosha dhe Gjukanoviq nënshkruan marrëveshjen për koalicion në Tuz
Podgoricë, 24 prill – Lideri i Partisë Demokratike të Socialistëve, Milo Gjukanoviq dhe Ferhat Dinosha, kryetar i Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH), në mbrëmjen e së premtes kumtuan nënshkrimin e marrëveshjen për daljen e përbashkët në zgjedhjet lokale të 23 majit në komunën urbane të Tuzit. Dinosha më herët ka deklaruar se nuk bën aleancë me subjektet politike shqiptare, por me PDS-në. Kjo është marrëveshja e parë e një koalicioni në Malësi që pretendon marrjen e pushtetit në këtë njësi... Vazhdo
Dinosha ne koalicion me DPS-ne
Foto nga Arkivi Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve Ferhat Dinosha deklaroi se partia e tij në komunën e Ulqinit dhe Tuzit do të shfaqet në koalicion me DPS dhe Partin Boshnjake, njofton sot portali Malesia. Ai i ka thënë për “Vijesti” se UDSH nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet në Podgoricë, por ajo do të mbështesë koalicioni e bashkuar rreth kryebashkiakut të Podgoricës Miomir Mugosha. “Në Podgoricë, lista jonë do të përkrahin DPS -në me përcaktimin e disa gjërave të cilat nuk janë... Vazhdo

April 22, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dinosha ne koalicion me DPS-ne
Tags: , ,

Dinosha: Shqiptarët nuk duhet të ikin nga Podgorica – Video
Podgoricë, 12 prill – Podgorica nuk është vend prej të cilit duhet të ikin shqiptarët. Në garën për zgjedhje edhe Podgorica duhet të jetë interes i shqiptarëve. Do ta shohim, nëse procesi aktual do ta kërkonte edhe këtë. Unioni Demokratik i Shqiptarëve /UDSH/ nuk do të qëndrojë anash, ka thënë kryetari i këtij subjekti politik nacional shqiptar, Ferhat Dinosha. Unioni Demokratik i Shqiptarëve është partia e vetme shqiptare që merr pjesë në qeverinë malazeze. Dinosha ka shtuar se UDSH ende nuk ka... Vazhdo

April 12, 2010  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Dinosha: Shqiptarët nuk duhet të ikin nga Podgorica – Video
Tags: ,

Unioni Demokratik i Shqiptarëve garon bashkë me PDS-në e Gjukanoviqit
Podgoricë, 10 prill – Partitë politike shqiptare në Malin e Zi shihet qartë se as në këto zgjedhje lokale, të cilat do të mbahen më 23 maj, nuk do të jenë të bashkuara për të arritur rezultate sa më dinjitoze në Ulqin, Plavë, Tuz, Tivar e Podgoricë. Derisa në Malësi, Ulqin e Podgoricë, shumica e subjekteve politike nacionale shqiptare vazhdojnë të hamenden dhe i zvarrisin negociatat për koalicione eventuale, Unioni Demokratik i Shqiptarëve /UDSH/ i është bashkangjitur Partisë Demokratike të Socialistëve... Vazhdo
Dinosha: Shqiptarët ndikuan në pavarësinë e Malit të Zi – Video
“Pavarësia e Malit të Zi ka qenë shumë e mirë dhe paradhomë e pavarësisë së Kosovës”. Ky ka qënë komenti i Unionit Demokratik të Shqiptarëve të Malit të Zi, Ferhat Dinosha, partia e të cilit është në qeveri që prej 12 vjetësh. Në “Shqip” ai u shpreh se shqiptarët nuk kanë mundur të firmosin një dokument për të drejtat e tyre. “Ne vitin 2000 nuk kemi firmosur dot një dokument për statusin e shqiptarëve në Malin e Zi. Unioni Demokratik i Shqiptarëve është parti parlamentare që në ’98-en... Vazhdo
Haradinaj bën bashkë krerët e partive shqiptare të Malit të Zi – Video
Pejë, 24 mars-Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë bashkë përfaqësuesit e 6 partive politike shqiptare të Malit të Zi, në një takim pune, të martën mbrëma, në Pejë. Bashkë me bashkëpunëtorët e tij të ngushtë nga kryesia qendrore dhe me kryetarin e Pejës, Ali Berisha, që është i të njëjtit subjekt politik, Haradinaj, u ka thënë mysafirëve të tij se takimi në mbrëmje kishte për qëllim avancimin e marrëdhënieve midis dy shteteve, Kosovës dhe Malit të Zi. “Dëshirojë... Vazhdo
Kryeministri Hashim Thaçi priti Ferhat Dinoshën
Prishtinë, 22 mars – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot ministrin për mbrojtjen të drejtave të njeriut dhe pakicave në Republikën e Malit të Zi, Ferat Dinosha. Në takim, siç njoftohet nëpërmjet një komunikate,  është diskutuar për gjendjen aktuale politike në Kosovë dhe në rajon, për raportet mes Kosovës dhe Malit të Zi, si dhe për pozitën e komunitetit shqiptar në Mal të Zi. Kryeministri Thaçi në takim theksoi rëndësinë e thellimit të raportetve të gjithanshme mes... Vazhdo
Dinosha: Ne nuk bashkohemi me ata që nuk njohin Malin e Zi e Kosovën
Lideri i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, Ferhat Dinosha, ministër aktual i Pakicave në Qeverinë malazeze, të enjten ka kritikuar partitë e tjera parlamentare shqiptare, të cilat bashkëpunojnë me ato që dëshirojnë të revidojnë të kaluarën. Ai, sipas KosovaLive, mendon se qëndrimi i UDSH, njëkohësisht është edhe mendimi i shqiptarëve në Malin e Zi, sepse këtë e dëshmuan në referendum për pavarësinë e Malit të Zi në vitin 2006. Ferhat Dinosha nënvizon se, për të avancuar pozitën e shqiptarëve në Malin... Vazhdo
Dinosha: Raportet mes Shqipërisë e Malit të Zi, të shkëlqyera
Tiranë, 17 shkurt, NOA – Ministri i Pakicave Kombëtare dhe i të Drejtave të Njeriut dhe  njëkohësisht kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve në Mal të Z , Ferhat Dinosha i vlerësoi të shkëlqyera marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe Shqipërisë dhe për këtë, sipas tij, një urë lidhëse janë shqiptarët që jetojnë atje. “Bashkëpunimi shtetëror ndërmjet dy vendeve është gjithnjë e më i mire dhe gjithnjë e më tepër po intensifikohet edhe bashkëpunimi ekonomik”, deklaroi Dinosha,... Vazhdo

February 19, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dinosha: Raportet mes Shqipërisë e Malit të Zi, të shkëlqyera
Tags: , ,

Kryeministri Berisha pret në takim ministrin e Ekonomisë të Malit të Zi Branko Vujovic
Kryeministri Berisha dhe ministri Vujovic shprehën të njëjtin vlerësim se marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve duhet të shoqërohen me avancimin e gjithanshëm të bashkëpunimit ekonomik, pasi mundësitë për këtë janë shumë të mëdha. Ministri Vujovic vlerësoi dhe përkrahu projektet me rëndësi që ka ndërmarrë qeveria shqiptare, duke shprehur interesin e qeverisë së Malit të Zi për një bashkëpunim më të madh me qeverinë shqiptare, veçanërisht në fushën infrastrukturore dhe atë energjetike. Në këtë... Vazhdo

February 19, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Kryeministri Berisha pret në takim ministrin e Ekonomisë të Malit të Zi Branko Vujovic
Tags: , , , , ,

Page 5 of 14« First...34567...10...Last »