Filip Vujanoviq

Vujanoviq: Mali i Zi nuk donë të asimilojë asnjë popull
TĂ« gjitha kombet qĂ« jetojnĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi duhet t’i ruajnĂ« veçoritĂ« e veta por edhe tĂ« pranojnĂ« se ai Ă«shtĂ« shtet qytetar, qĂ« nuk dĂ«shiron tĂ« asimilojĂ« asnjĂ« popull, ka thĂ«nĂ« presidenti i vendit Filip Vujanoviq. Dallimet duhet t’i tejkalojmĂ«, kurse ndarjet duhet tĂ« bĂ«hen e kaluar e Malit tĂ« Zi. Presidenti i shtetit duhet tĂ« jetĂ« kryetar i tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«ve, tĂ« kuptojĂ« realitetin dhe tĂ« ndihmojĂ« qĂ« tejkalimi i dallimeve tĂ« ndodhĂ« edhe nĂ« realitet, ka thĂ«nĂ« Vujanoviq nĂ« intervistĂ«n dhĂ«nĂ«... Vazhdo

November 28, 2012  :: Opinione :: Komente (2)
Tags:

Vuajnoviq i filloi bisedimet pĂ«r mandatorin me GjekĂ«n – Video
Presidenti i Malit tĂ« Zi Filip Vujanoviq i filloi sot bisedimet me kryetarĂ« tĂ« partive parlamentare nĂ« lidhje me propozimin e mandatarit pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« sĂ« re. Sipas kushtetutĂ« sĂ« Malit tĂ« Zi, Vujanoviq Ă«shtĂ« i obliguar qĂ« ta propozojĂ« mandatarin nĂ« afat prej 30 ditĂ«sh nga konstituimi i pĂ«rbĂ«rjes sĂ« re tĂ« parlamentit. Vujanoviq sot u takua me kryetarĂ«t e PartisĂ« Demokratike, PartisĂ« Boshnjake, ForcĂ«s, IniciativĂ«s Qytetare Kroate dhe Malit tĂ« Zi Pozitiv, Fatmir Gjeka, Rafet Husoviq, Nazif Cungu, Marija... Vazhdo

November 8, 2012  :: Politika :: Comments Off on Vuajnoviq i filloi bisedimet pĂ«r mandatorin me GjekĂ«n – Video
Tags: ,

Basha-Vujanoviq: Rritje e bashkëpunimit Tiranë-Podgoricë
Kryetari i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s Lulzim Basha priti nĂ« njĂ« takim Presidentin e Malit tĂ« Zi Filip Vujanoviç.NĂ« takim zoti Basha dhe Vujanoviç nĂ«nvizuan rĂ«ndĂ«sinĂ« e vendosjes dhe intensifikimit tĂ« njĂ« bashkĂ«punimi mes TiranĂ«s dhe PodgoricĂ«s. Zoti Basha nĂ«nvizoi se afĂ«rsia gjeografike dhe infrastruktura e pĂ«rmirĂ«suar ndjeshĂ«m vitet e fundit qĂ« i lidh dy kryeqytetet, Ă«shtĂ« njĂ« mundĂ«si e mirĂ« pĂ«r tĂ« rritur bashkĂ«punimin nĂ« fushĂ«n e turizmit, artit, kulturĂ«s dhe rritjes sĂ« investimeve. Zoti Vujanoviç tha se... Vazhdo

May 4, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Basha-Vujanoviq: Rritje e bashkĂ«punimit TiranĂ«-PodgoricĂ«
Tags: ,

Filip Vujanoviq zhvillojë një vizitë zyrtare dyditore në Shqipëri me ftesë të Presidentit Topi
Presidenti i RepublikĂ«s, Prof. Dr. Bamir Topi i uroi sot mirĂ«seardhjen nĂ« TiranĂ« Presidentit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« Malit tĂ« Zi, Filip Vujanoviç, i cili me ftesĂ« tĂ« Kryetarit tĂ« Shtetit shqiptar, nisi sot njĂ« vizitĂ« zyrtare dyditore nĂ« vendin tonĂ«. Pas ceremonisĂ« solemne tĂ« rastit, tĂ« mbajtur nĂ« Pallatin e Brigadave, me ekzekutimin e himneve kombĂ«tare dhe prezantimin e delegacioneve respektive, dy PresidentĂ«t zhvilluan njĂ« takim kokĂ« mĂ« kokĂ«. NĂ« pĂ«rfundim tĂ« tij, Presidenti Topi dhe Presidenti malazez Vujanoviç... Vazhdo

May 3, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Filip Vujanoviq zhvillojĂ« njĂ« vizitĂ« zyrtare dyditore nĂ« ShqipĂ«ri me ftesĂ« tĂ« Presidentit Topi
Tags: ,

Flamuri shqiptar ne ueb-faqen e presidencës malazeze
HakerĂ«t kanĂ« sulmuar mbrĂ«mĂ« ueb-faqen zyrtare tĂ« presidentit tĂ« Malit tĂ« Zi, Filip Vujanoviq, duke vĂ«nĂ« nĂ« tĂ« flamurin shqiptar, muzikĂ« shqiptare dhe mesazhe si: “ShqiptarĂ«t nuk janĂ« terroristĂ«, por viktima”. NĂ« faqen e njĂ«jtĂ« Ă«shtĂ« vĂ«nĂ« edhe kĂ«rkesa qĂ« Tuzi i MalĂ«sisĂ« tĂ« bĂ«het komunĂ«, pasi, siç kanĂ« vĂ«nĂ« nĂ« dukje sulmuesit, “kjo Ă«shtĂ« e drejtĂ« e tyre”. PĂ«rgjegjĂ«sinĂ« pĂ«r sulmin e ka marrĂ« njĂ« grup hakerĂ«sh nga Ulqini, i cili ka lĂ«nĂ« mesazhin nĂ« pjesĂ«n e poshtme tĂ« ueb-faqes sĂ« sulmuar. Dy... Vazhdo
Vujanoviq i filloi konsultimet
Presidenti i Malit tĂ« Zi Filip Vujanoviq i filloi konsultimet me kryetarĂ«t e partive parlamentare lidhur me propozimin e mandatorit pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e Qeveris sĂ« re. Vujanoviq konsultimet i filloi me bisedime me kryetarin e UDSH Ferhat Dinosha. Presidenti bisedoi edhe me kryetarĂ«t e FORCËS, tĂ« Koalicionit shqiptarĂ« PESPEKTIVA, tĂ« LD nĂ« Mal tĂ« Zi dhe AlternativĂ«n shqiptare, kurse konsultimet i vazhdoi edhe me liderĂ«t e PartisĂ« boshnjake tĂ« iniciativĂ«s qytetare kroate. UDSH, Partia boshnjake, dhe Iniciativa qytetare kroate... Vazhdo

December 24, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vujanoviq i filloi konsultimet
Tags: ,

Shqiptarët të interesuar për të marrë pjesë në Qeveri
Presidenti i Malit tĂ« Zi, Filip Vujanoviq zhvilloi tĂ« martĂ«n konsultime me partitĂ« PodgoricĂ« – PartitĂ« dhe listat shqiptare qĂ« pĂ«rfaqĂ«sohen nĂ« Parlamentin e Malit tĂ« Zi, me pĂ«rjashtim tĂ« ListĂ«s Shqiptare, kanĂ« treguar gatishmĂ«ri pĂ«r tĂ« qenĂ« pjesĂ« e QeverisĂ« sĂ« re tĂ« Malit tĂ« Zi, nĂ« konsultimet qĂ« kanĂ« zhvilluar tĂ« martĂ«n me Presidentin e Malit tĂ« Zi, Filip Vujanoviq, rreth mandatorit tĂ« QeverisĂ« sĂ« re tĂ« Malit tĂ« Zi. Kryetari i UDSH-sĂ«, Ferhat Dinosha, ka thĂ«nĂ« se kjo parti pret pĂ«rfaqĂ«sim... Vazhdo
Jemi ne, jeni ju
Fillimi i kĂ«saj jave shĂ«noi lajmin kryesor qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me shpĂ«rbĂ«rjen e parlamentit tĂ« deritashĂ«m malazez si dhe mundĂ«sinĂ« qĂ« kryetari i shtetit, Filip Vujanoviq tĂ« caktojĂ« datĂ«n e zgjedhjeve tĂ« parakohshme parlamentare, qĂ« pritet tĂ« jetĂ« fundi i marsit. Parlamenti malazez u shkurtoi mandatin deputetĂ«ve tĂ« deritanishĂ«m duke krijuar kĂ«shtu kushtet ligjore qĂ« zgjedhjet e ardhĂ«shme tĂ« mbahen nĂ« fund tĂ« marsit. Me kĂ«tĂ« rast duket se u shpĂ«rfillĂ«n kritikat e bĂ«ra nga opozitarĂ«t se gjoja sipas KushtetutĂ«s... Vazhdo
Kryetarja e Kuvendit tĂ« ShqipĂ«risĂ« Jozefina Topalli,takon Presidentin e Malit tĂ« Zi, Vujanoviq – Video
Kryetarja e Kuvendit takon Presidentin e Malit tĂ« Zi, Vujanoviç: Hapat e shpejtĂ« tĂ« ShqipĂ«risĂ« drejt NATO-s, inspiruese pĂ«r tĂ« gjithĂ« rrajonin “Marrja e ftesĂ«s pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« NATO nga ShqipĂ«ria dhe pĂ«rshpejtimi i ratifikimit tĂ« protokollit tĂ« NATO-s, Ă«shtĂ« njĂ« inkurajim dhe mbĂ«shtetje pĂ«r Malin e Zi dhe pĂ«r tĂ« gjithĂ« rajonin”. KĂ«shtu u shpreh Presidenti i Malit tĂ« zi Filip Vujanoviç, nĂ« takimin qĂ« i rezervoi Kryetares sĂ« Kuvendit tĂ« ShqipĂ«risĂ« dhe delegacionit qĂ« e shoqĂ«ronte. “Rajoni,... Vazhdo

January 28, 2009  :: Politika :: Comments Off on Kryetarja e Kuvendit tĂ« ShqipĂ«risĂ« Jozefina Topalli,takon Presidentin e Malit tĂ« Zi, Vujanoviq – Video
Tags: , , ,

Ambasada në Podgoricë, Mali i Zi vë kushte
Presidenti i KosovĂ«s, Fatmir Sejdiu, ka paralajmĂ«ruar nĂ« mediat malazeze se Kosova, nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti, do tĂ« hapĂ« ambasadĂ«n nĂ« Mal tĂ« Zi. MegjithatĂ«, i shpejt ka qenĂ« edhe reagimi i presidentit malazez, Filip Vujanoviq, i cili ka deklaruar se pranimi i ambasadorit tĂ« KosovĂ«s kushtĂ«zohet me njohjen e pakicĂ«s malazeze nĂ« KosovĂ«, si dhe krijimin e kushteve pĂ«r kthimin e refugjatĂ«ve joshqiptarĂ« nga Mali i Zi nĂ« KosovĂ«. Presidenti Sejdiu ka vlerĂ«suar se vendosja e marrĂ«dhĂ«nieve tĂ« dyanshme Ă«shtĂ« nĂ« interes... Vazhdo

January 5, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ambasada nĂ« PodgoricĂ«, Mali i Zi vĂ« kushte
Tags: , , ,

Page 1 of 212