Filip Vujanoviq

Vujanoviq: Njohja e Kosovës,vendim kushtetues
Presidenti i Malit te Zi, Filip Vujanoviq ka deklaruar sot pas protestave te dhunshme te zhvilluara dje kunder njohjes se pavaresise se Kosoves, se ky vendim eshte ndermarre ne perputhje te plote me Kushtetuten e vendit. “Vendimi i qeverise ishte plotesisht kushtetues. Ai ndjek ate veprim qe kane bere edhe 49 shtete perpara Malit te Zi, prej te cilave 22 ne BE dhe ne NATO dhe 30 ne Keshillin e Evropes”, ka pohuar Vujanoviq. Ai ka theksuar se ky vendim ishte ne interes te vete Malit te Zi dhe qytetareve te tij dhe ka shtuar se shpreson... Vazhdo

October 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vujanoviq: Njohja e KosovĂ«s,vendim kushtetues
Tags: , , ,

Vujanoviq hedh poshtë pohimet se Nju Jork ka pasur presione për njohjen e Kosovës
PodgoricĂ«, 1 tetor – Presidenti malazez Filip Vujanoviq ka hedhur poshtĂ« pohimet e mediave se gjatĂ« qĂ«ndrimit tĂ« tij nĂ« Nju Jork ka pasur presione pĂ«r njohjen e KosovĂ«s. “Malit tĂ« Zi po i kumtohen pritjet, tĂ« cilat janĂ« pikĂ«pamje reale e politikĂ«s sĂ« atyre tĂ« cilĂ«t ato pritje i kumtojnĂ«”, ka thĂ«nĂ« Vujanoviq para gazetarĂ«ve. Informacionet se mbi Malin e Zi dhe MaqedoninĂ« po bĂ«het presion qĂ« tĂ« njohĂ« KosovĂ«n i kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« ditura presidenti serb Boris Tadiq dhe shefi i diplomacisĂ« Vuk Jeremiq,... Vazhdo

October 2, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vujanoviq hedh poshtĂ« pohimet se Nju Jork ka pasur presione pĂ«r njohjen e KosovĂ«s
Tags:

Mali i Zi do të përmbahet gjatë votimit për Kosovën në New York
PĂ«rfaqĂ«suesit e Mali tĂ« Zi sipas tĂ« gjitha gjasave do tĂ« pĂ«rmbahen me rastin e votimit nĂ« AsamblenĂ« e PĂ«rgjithshme tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara pĂ«r propozimin e SerbisĂ« qĂ« tĂ« kĂ«rkohet mendimi i GjykatĂ«s NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« DrejtĂ«sisĂ« pĂ«r legalitetin e shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. NjĂ« burim nga kreu i lartĂ« shtetĂ«ror malazez ka thĂ«nĂ« pĂ«r gazetĂ«n “Republika” tĂ« PodgoricĂ«s se kjo çështje Ă«shtĂ« shumĂ« delikate pĂ«r Malin e Zi dhe se janĂ« tĂ« vetĂ«dijshĂ«m qĂ« çdo zgjidhje do tĂ« kritikohet. “Po... Vazhdo

September 19, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi do tĂ« pĂ«rmbahet gjatĂ« votimit pĂ«r KosovĂ«n nĂ« New York
Tags: , ,

Vujanoviq: Njohja e Kosovës ka tri dimensione për Malin e Zi
PodgoricĂ«, 29 gusht – Presidenti malazez Filip Vujanoviq ka vlerĂ«suar se Mali i Zi edhe mĂ« tej do tĂ« ketĂ« njĂ« qĂ«ndrim tĂ« vemendshĂ«m ndaj njohjes sĂ« KosovĂ«s, posaçërisht duke pasur parasysh synimet evropiane dhe evroatlantike tĂ« PodgoricĂ«s. Ai ka saktĂ«suar se sa i pĂ«rket deklarimit mbi KosovĂ«n, pĂ«r Malin e Zi janĂ« thelbĂ«sore tri dimensione: “Rrethanat nĂ« Mal tĂ« Zi, detyrimet e ruajtjes sĂ« marrĂ«dhĂ«nieve tĂ« mira me Beogradin dhe PrishtinĂ«n dhe, natyrisht vlerĂ«simi i asaj qĂ« janĂ« integrime evropiane... Vazhdo

August 29, 2008  :: Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vujanoviq: Njohja e KosovĂ«s ka tri dimensione pĂ«r Malin e Zi
Tags: ,

Deputeti i Alternativës Shqiptare Vasel Sinishtaj shprehet i zhgënjyer me rezultatet e zgjedhjeve presidenciale
Mali i Zi edhe mĂ« tej i pĂ«rçarĂ« thellĂ« PodgoricĂ« – Deputeti i AlternativĂ«s Shqiptare, Vasel Sinishtaj, ka thĂ«nĂ« se Ă«shtĂ« i zhgĂ«njyer nga rezultatet e zgjedhjeve presidenciale, duke theksuar se ato kanĂ« treguar qĂ« Mali i Zi Ă«shtĂ« edhe mĂ« tej i pĂ«rçarĂ« thellĂ«. “Vazhdon pĂ«rçarja dhe opcioni promalazez, nĂ«se llogarisim qĂ« kandidati i LĂ«vizjes pĂ«r Ndryshime, Nebojsha Medojeviq, dhe ai i koalicionit qeverisĂ«s, Filip Vujanoviq, kanĂ« fituar rreth 70 pĂ«r qind, kurse Lista Serbe 30 pĂ«r qind. Kemi sĂ«rish... Vazhdo

April 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Deputeti i AlternativĂ«s Shqiptare Vasel Sinishtaj shprehet i zhgĂ«njyer me rezultatet e zgjedhjeve presidenciale
Tags: , ,

Konferencë me rastin e votimeve presidenciale nga Nazif Cungu
KĂ«tĂ« konferencĂ« e kemi organizuar me rastin e votimeve presidenciale dhe zgjedhjes sĂ« z. Filip Vujanoviq pĂ«r President tĂ« Malit tĂ« Zi Ulqin:TĂ« nderuar qytetar, Votuesit tanĂ« qartĂ« kanĂ« dhĂ«nĂ« votĂ«n pĂ«r ndryshime pĂ«r postin e kryetarit tĂ« Shtetit dhe mĂ« kĂ«tĂ« rast, nĂ« emĂ«r tĂ« kĂ«shillit Qendror dhe nĂ« emrin tim personal i falĂ«nderoj. MirĂ«po, shumica kanĂ« dhĂ«nĂ« besimin e tyre z. Vujanoviq, ne e pranojmĂ« edhe kĂ«tĂ« fakt si vendim demokratik. Me kĂ«tĂ« rast ne ia urojmĂ« rizgjedhjen pĂ«r Kryetar te shtetit z. Vujanoviq... Vazhdo

April 10, 2008  :: Politika :: Comments Off on KonferencĂ« me rastin e votimeve presidenciale nga Nazif Cungu
Tags: , ,

Filip Vujanoviq kërkon votat e shqiptarve
Presidenti i Malit te Zi, Filip Vujanoviq i cili po garon per nje mandat te dyte i beri thirrje shqiptarve qe te mbeshtesin kandidaturen e tij, duke premtuar investime kapitale dhe projekte zhvillimore. Pas nje takimi me kryebashkiakun e Ulqinit, Gezim Hajdinaga, Vujanoviq premtoi se do te jape perkrahje per kreditimin e 230 projekteve te vetepunesimit, per te krijuar mundesi qe kuadrot e ketij qyteti te kthehen ne Ulqin dhe ta realizojne endrren e tyre “Per Ulqinin Evropian”. Me kete rast, kryebashkiaku i Ulqinit, u tha gazetareve... Vazhdo
Oli Rehn kërkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi të mos hezitojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës
Komisioneri evropian pĂ«r zgjerim Oli Rehn iu ka bĂ«r? thirrje vendeve anĂ«tare tĂ« BE-sĂ« qĂ« t? njohin pavar?sin? e Kosov?s. “Tani mĂ« shumĂ« se 12 vende t? BE-s? e kanĂ« njohur pavar?sin?, andaj shpresoj se edhe tek vendet tjera do tĂ« dominojĂ« maturia dhe do ta pĂ«rcjellin shembullin e kĂ«tyre t? parave”, ka th?n? Olli Rehn. Ai u takua tĂ« martĂ«n me kryetarĂ«t e MaqedonisĂ« dhe Malit t? Zi, dy vende kĂ«to fqinje t? cilat edhe m? tutje po hezitojnĂ« pĂ«r ta njohur shtetin e ri tĂ« KosovĂ«s. Kryetari maqedonas Branko Crvenkovski... Vazhdo

February 28, 2008  :: Bota :: Comments Off on Oli Rehn kĂ«rkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi tĂ« mos hezitojnĂ« ta njohin pavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s
Tags: , , , , ,

Vujanoviq konsultohet për mandatar
Kyetari malazez, Filip Vujanoviq, tĂ« martĂ«n filloi konsultimet me pĂ«rfaqĂ«suesit e partive parlamentare rreth mandatarit tĂ« qeverisĂ« sĂ« re tĂ« Malit tĂ« Zi.Disa partia opozitare tĂ« hĂ«nĂ«n paralajmĂ«ruan se s’do t’i pĂ«rgjigjen ftesĂ«s sĂ« Vujanovicit, ngase e konsiderojnĂ« farsĂ«.KĂ«shilli Qendror i PartisĂ« Demokratike tĂ« SocialistĂ«ve (DPS), propozoi javĂ«n e kaluar qĂ« mandatar i qeverisĂ« tĂ« jetĂ« kryetari i kĂ«saj parie, Milo Djukanoviq,pas i qĂ« shkaku i sĂ«mundjes dha dorĂ«heqje kryeministri aktual, Zeljko... Vazhdo

February 20, 2008  :: Politika :: Comments Off on Vujanoviq konsultohet pĂ«r mandatar
Tags: , , , , , , , , , ,

Page 2 of 212