Forca

Ndërtimi i rrugëve: leva e Arkimedit për integrim – Video
Tre vite më parë kur vumë Rrugën Decan-Plavë-Vermosh-Tamarë-Podgoricë si një ndër prioritetet e programit tonë politik, shumë qytetarë janë tallur më këtë projekt. Disa kishin të drejtë sepse partitë politike shqitpare nuk kanë pasur mundësi të promovojnë e shtyjnë përpara projekte më të vogla e jo më të besonin se ky projekt kaq i madh do të ecte me të vërtet e do të merrej seriozisht nga institucionet shtetërore. Parrulla e Forcës asokohe ishte Forca për integrim duke patur parasysh integrimin e pakicës... Vazhdo

August 31, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Komente (10)
Tags: , , ,

Albanske stranke: Pojedinačno nemamo šansu
Predstavnici albanskih partija o zajedničkom nastupu na predstojećim izborima Predstavnici parlamentarnih albanskih stranaka podržavaju poziv poslanika Force Gencija Nimanbegua za zajednički nastup na predstojećim parlamentarnim izborima. U izjavi za „Dan” oni su kazali da je Nimanbeguov poziv opravdan, ali nijesu ni isključili mogućnost bojkota izbora. Poslanik Perspektive Vaselj Siništaj podržava zajednički nastup predstavnika albanskog naroda na predstojećim izborima. – Nimanbegu opravdano poziva na jedinstvo, ali... Vazhdo

June 16, 2012  :: news :: Comments Off on Albanske stranke: Pojedinačno nemamo šansu
Tags: , , , ,

Nimanbegu: Albanci na jednoj listi
Poslanik Force Genci Nimanbegu najavio je da će njegova partija predložiti ostalim političkim strankama sa albanskim predznakom da na sledećim izborima nastupe zajedno. Navodeći da su u Forci već startovali sa pripremama za parlamentarne izbore, Nimanbegu naglašava da će njegova stranka u kampanji biti prepoznatljiva po uobičajenim zahtjevima koji se odnose na decentralizaciju vlasti i na prava Albanaca. –Nastojaćamao da albanske partije na izborima ne nastupe kao do sada, na pet ili šest lista, već da se objedinimo i na... Vazhdo

June 16, 2012  :: news :: Comments Off on Nimanbegu: Albanci na jednoj listi
Tags: , , ,

Genci Nimanbegu: Promjene zakona uslov dogovora
Albanske opozicione partije će i u novoj rundi razgovora o ustavnim promjenama premijeru Igoru Lukšiću ponoviti ranije zahtjeve, posebno za davanje statusa opštine Malesiji, kao i za nesmetanu upotrebu nacionalnih simbola. Poslanik Force Genci Nimanbegu najavljuje da će klub albanskih stranaka prije sastanka sa predsjednikom Vlade precizno definisati zahtjeve, koji nijesu direktno vezani za ustavne norme u oblasti pravosuđa. – Mi želimo da se isprave određene norme u zakonima koji su usvojeni tokom 2011. godine. To se posebno... Vazhdo

April 16, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Komente (1)
Tags: , ,

Genci Nimanbegu: Konferenca per media 16 prill 2012
KONFERENCË PËR MEDIA Ulqin, 16.04.2012 Nr.51/12 Rezultatet e aktiviteteve parlamentare të Forcës Të nderuar, Me këte konferencë dua që të informoj opinionin  publik për disa nga aktivitetet parlamentare të Forcës  që në periudhën e fundit u jetësuan me rezulltate pozitive për komunitetin shqiptarë të Malit të Zi. Së pari, Këshilli parlamentar per stabilizim asocim (KPSA) i EU- Mali Zi, në takimin e katërt, mbajtur me daten 3 dhe 4 prill 2012 ne Kuvendin e Malit te Zi ka përkrahur dy amandamente të Forcës, të... Vazhdo

April 16, 2012  :: Politika :: Komente (11)
Tags: , , ,

Forca optužila javni servis da marginalizuje albance
Vlast upravlja televizijom Nova demokratska snaga (Forca) optužila je juče Radio-televiziju Crne Gore da je u službi DPS–SDP vlasti i da je subjektivnim pristupom u poslednjih nekoliko mjeseci informisanje na albanskom jeziku u Crnoj Gori dovela u nezavidan položaj. Funkcioner Force Nail Draga kazao je na konferenciji za novinare da je smanjen broj zaposlenih u redakciji RTCG na albanskom jeziku, dok je u novoj programskoj šemi došlo do premještanja emisija na albanskom jeziku u druge nepovoljnije termine – Umjesto da se poveća... Vazhdo

March 16, 2012  :: news :: Comments Off on Forca optužila javni servis da marginalizuje albance
Tags: , , ,

Llukshiq bisedon me përfaqësuesit e partive shqiptare
Kryeministri Igor Llukshiq i filloi sot bisedimet me partitë opozitare lidhur me ndryshimet kushtetuese , të domosdoshme për përparimin e mëtejmë të Malit të Zi drejtë UE . Njëri prej kushteve evropiane për fillimin e bisedimeve janë ndryshimet kushtetuese e që kanë të bëjnë me organet gjyqësore me qellim të sigurimit të pavarësisë së gjykatave. Kryeministri llukshiq në orën 14, filloi bisedime me përfaqësuesit e partive shqiptare, LDMNZ , Alternativës shqiptare, Forcës dhe perspektivës e të cilat zgjatën... Vazhdo

February 22, 2012  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Llukshiq bisedon me përfaqësuesit e partive shqiptare
Tags: , , , , , ,

Përleshje verbale në parlamentin e Ulqinit
Në mbledhjen e djeshme të Kuvendit të Komunës së Ulqinit, në mënyrë verbale janë përleshur dy anëtarë të partive shqiptare që përfaqësohen në Kuvend të Ulqinit. Pas replikave  në mes këshilltarëve të pozitës dhe opozitës situata u keqsua në mes të këshilltarëve të të dyja anëve ,ku vazhdojë përplasja ndërmjet këshilltarëve Mehmet Zenka nga UDSH dhe Genci Nimanbegu nga Forca ,shkruan gazeta Dnevne Novine. Përleshje mes këshilltarëve në parlamentin e Ulqinit Mollë e sherrit për këshilltarët e... Vazhdo
Genci Nimanbegu na emisiji  TV Atlas – Bez rezerve
Gost emisije Genci Nimanbegu iz Ulcinja BEZ REZERVE je emisija u kojoj otkrivamo građanski profil javnih ličnosti – onih koji utiču na mišljenje javnog mnjenja i čije ponašanje i postupci predstavljaju role model mnogih građana. Stavovi javnih ličnosti uglavnom su nam poznati u okviru njihovih osnovnih djelatnosti. BEZ REZERVE međutim, otkriva kako poznati reaguju u konkretnim životnim situacijama, kako razmišljaju i donose odluke. TV Atlas Bez Rezerve I Dio Bez Rezerve II Dio  Vazhdo

December 21, 2011  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Genci Nimanbegu na emisiji TV Atlas – Bez rezerve
Tags: , , , , , ,

Kovaçevic – Cungut: S’ ka nevojë Forca të hyjë menjëherë në qeveri
Partia Demokratike e Socialistëve /PDS/ nëpërmjet zëdhënësit të saj, Rajko Kovaçevic, ditën e mërkurë është përgjigjur se është e disponuar për bashkëpunim me partitë tjera dhe se aleancat nuk do të thotë të krijohen vetëm në nivelin shtetëror. KosovaLive Kreu i Forcës së Re Demokratike dhe kryetari aktual i komunës së Ulqinit Nazif Cungu I tha dje të përditshmes Vijesti se partia e tij është e gatshme që të futet në koalicionin qeverisës me PDS-në, partia më e madhe qeveritare,  në nivel shtetëror... Vazhdo

Page 4 of 13« First...23456...10...Last »