franca

Gazeta“Vijesti”: Eshte bllokuar aplikimi i Malit të Zi në BE
E përditshmja malazeze “Vijesti” thekson se aplikimi i Malit të Zi për statusin e kandidatit të BE-së është bllokuar në Këshillin e Ministrave të Bashkimit Evropain. POTGORICE- Aplikimi i Malit të Zi për statusin e kandidatit të BE-së është bllokuar në Këshillin e Ministrave të BE-së . Lajmi bëhet i ditur sot nga e përditshmja malazeze “Vijesti”. Kjo ndodhi para se Komisioni Europian të prezantonte opinionin e tij nëse Mali i Zi ishte i gatshëm të fitonte statusin e kandidatit apo jo. Duke iu referuar... Vazhdo
Çekia merr kryesimin e presidencës së Bashkimit Evropian
Nga dita e sotme Çekia do të kryesoj për gjashtë muajt e ardhshëm presidencën e radhës së Bashkimit Evropian. Nisur nga kriza ndërkombëtare financiare dhe ekonomike si dhe luftimeve në Rripin e Gazës pritjet nga udhëheqja çeke në Pragë janë të mëdha. Ministri i jashtëm çek Karel Shwarzenberg udhëton këtë fundjavë me diplomatë të tjerë të BE-së për negociata në Lindjen e Mesme. Me 1 korrik Çekia i dorëzon Suedisë presidencën e radhës së BE-së. DW  Vazhdo

January 1, 2009  :: Bota :: Comments Off on Çekia merr kryesimin e presidencës së Bashkimit Evropian
Tags: , ,

Mali i Zi, duhet të plotësojë kriteret për antarësim në BE
Burime nga Republika çeke, e cila do të marrë më 1 janar kryesimin e rradhës të BE-së, sqarojnë se kandidatura e Malit të Zi për antarësim në bashkim, do të merret në analizë, më 26 janar. Hapi i parë duket se është ngarkimi i Komisionit Europian me vlerësimin e përgatitjeve që Podgorica duhet të bëjë deri te anëtarësimi i plotë, çka duhet të kërkojë disa vjet. Vetëm atëherë 27 vendet e BE-së, duhet të vendosin nëse mund t’i japin Malit të Zi statusin e vendit kandidat, kërkesa për të cilin u... Vazhdo

December 29, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi, duhet të plotësojë kriteret për antarësim në BE
Tags: , , , , ,

Mali i Zi aplikoi sot anëtarësim në Bashkimin Evropian
Në një ceremoni të veçantë që u zhvillua në pallatin presidencial francez ne Paris, kryeministri i Mali të Zi Millo Gjukanoviç i dorëzoi zyrtarisht Presidentit francez Nicolas Sarkozy, njëkohësisht President i këshillit evropian të BE-së, aplikimin për anëtarësimin e vendit të tij në Bashkimin Evropian. “Komisioneri Olli Rehn në këtë moment po merr pjesë në takimin e Presidentit Sarkozy me Kryeministrin e Malit të Zi Gjukanoviç në pallatin e Elizesë në Paris. Në takimin që filloi në mesditë Kryeministri... Vazhdo

December 15, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Mali i Zi aplikoi sot anëtarësim në Bashkimin Evropian
Tags: , , , ,