Gazmend Çitaku

Perurimi i librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku
Ne organizim te QENDRES PER KULTURE – BIBLIOTEKA dhe ASOCIACIONIT ULQINI Ju ftojme te merrni pjese ne perurimin e librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku ne botim te Asociacionit Ulqini. Perurimi do te mbahet te henen me 20 qershor 2011, ne Sallen e bibliotekes se qytetit me fillim ne ora 20. Me kete rast per librin do te flasin: Ardita Rama – recensionin per librin, Hajro Ulqinaku – Autor dhe Gazmend Çitaku – botues, drejtor i Asociacionit Ulqini.   Prania juaj nderon autorin dhe organizatoret   Per... Vazhdo
Asociacioni Ulqini: Libra me vlerë shkencore
Asociacioni “Ulqini” promovoi librat “Glosar – fjalorth i detarisë i të folmes së Ulqinit” dhe “Flota shekullore detaro-tregtare e Ulqinit” Ulqin – Asociacioni “Ulqini” promovoi të mërkurën në Bibliotekën e Qytetit librin e autorit Hajro Ulqinaku “Glosar – fjalorth i detarisë i të folmes së Ulqinit” dhe librin e dr. Maksut Haxhibrahimit “Flota shekullore detaro-tregtare e Ulqinit”. Kryetari i këtij asociacioni, Gazmend Çitaku, tha se po fillojnë vitin 2011 me një edicion të ri.... Vazhdo
Promocija knjiga u Ulcinju,Veceras, 30 marta 2011,u 19:00
Postovani   Imamo zadovoljstvo da Vas pozovemo da ucestvujete na promocijama najnovijih izdanja Asocijacije Ulqini iz Ulcinja   Veceras, 30 marta 2011, s pocetkom u 19 sati na Sali gradske biblioteke promovisu se sledece knjige 1. HAJRO ULQINAKU – Glosar – fjalorth i terminologjise detare te Ulqinit 2. dr MAKSUT HAXHIBRAHIMI – Flota shekullore detaro tregtare e Ulqinit   2011 godinu Asocijacija Ulqini pocinje sa izdanjem dve veoma znacajne knjige o kulturi i pomorskoj tradicij Ulcinja i ulcinjana. Ove dve... Vazhdo

March 30, 2011  :: news :: Comments Off on Promocija knjiga u Ulcinju,Veceras, 30 marta 2011,u 19:00
Tags: , , , , ,

Perurim libri ne Ulqin sonte me 30 mars 2011, ne ora 19:00
Te nderuar   Kemi nderin dhe kenaqesine qe te ju ftojme ne perurimin e botimeve me te reja te Asociacionit ULQINI.   Sonte me 30 mars 2011, ne ora 19, ne sallen e bibliotekes se qytetit ne Ulqin behet perurimi i librave: 1. HAJRO ULQINAKU – Glosar – fjalorth i terminologjise detare te Ulqinit 2. dr MAKSUT HAXHIBRAHIMI – Flota shekullore detaro tregtare e Ulqinit   Asociacioni Ulqini vitin 2011 e hapi me botimin e 2 librave te cilat jane esenciale per kulturen dhe traditen e Ulqinit. Keto dy libra jane botuar... Vazhdo

March 30, 2011  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Perurim libri ne Ulqin sonte me 30 mars 2011, ne ora 19:00
Tags: , , , ,

Arti i Fotografise ne Ulqin
Le te udhetojme me shpejt se koha per nje here te vetme. Diku atje ne vendin me te bukur ne bote, vendin e detarise, ne Ulqin.Te udhetojme kunder viteve te shkuara dhe te takohemi te gjithe brezat ketu ne komunitetin tone virtual,gjat nje reportazhe te zhvilluar nga StudioUlqini 24 mbi fotografet e Ulqinit. Ata te cilet hodhen themelet e artit te fotografise ne Ulqin,ashte fotografi i ndjer ulqinak Rizo Harapi Shurdha që ishte fotografi i par i Ulqinit modern qe prej vitit 1951.Kurse njeri nga nxensit e tije si fotografe ishte edhe Hajro... Vazhdo

January 4, 2011  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Arti i Fotografise ne Ulqin
Tags: , , , , , ,

Në Ulqin u përurua “Libri për Ulqinin dhe Ulqinakët” i Hajro Ulqinakut
Në bibliotekën e qytetit në Ulqin u përurua “Libri për Ulqinin dhe Ulqinakët” i Hajro Ulqinakut Thellim i studimeve mbi historinë e detarisë së Ulqinit “Në këtë libër, Hajro Ulqinaku ka treguar se ulqinakët kanë krijuar me djersën dhe mendjen e vet, historinë dhe kulturën vetjake, origjinale, autoktone, të brumosur gjatë shekujve, në kushte të caktuara historike, në të cilat kanë jetuar dhe janë zhvilluar”, tha redaktori i librit, dr. Maksut Haxhibrahimi. Shkrimtari Hajro Ulqinaku ka vazhduar... Vazhdo

September 24, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Në Ulqin u përurua “Libri për Ulqinin dhe Ulqinakët” i Hajro Ulqinakut
Tags: , , , , , , , , , ,

OJQ “Hapi i gjelbër”shfaq filmin dokumentar “Ulqini jemi ne” – “Mi smo Ulcinj”
Mesazhe për ruajtjen e vlerave të Ulqinit Filmi dokumentar “Ulqini jemi ne” si dhe ekspozita me karakter promovues kulturor – ekologjik paraqesin dy pamje të ndryshme të këtij qyteti: nga njëra anë peizazhin e tij të bukur natyror që ia ka dhuruar Zoti, të ndërthurur me trashëgiminë kulturore të krijuar ndër vite, ndërsa nga ana tjetër pamjet e krijuara nga pakujdesia e popullsisë ndaj natyrës Me moton “E dua qytetin tim”, të shtunën në Qendrën e Kulturës në Ulqin, OJQ “Hapi i gjelbër” organizoi... Vazhdo
“E dua qytetin tim” për mbrojtjen e Ulqinit – Video
Sonte 31 korrik, në Shtëpinë e Kulturës në Ulqin ato do të prezantohen para publikut vendas dhe pushuesve në qytetin bregdetar. “E dua qytetin tim” është motoja e aktivitetit kulturo – ekologjik që ka bërë bashkë një grup aktivistësh të qytetit bregdetar të Ulqinit. Një film i shkurtër dokumentar i titulluar “Ulqini jemi ne”, si dhe 46 fotografi, janë rezultat i punës gati dyvjeçare të anëtarëve të organizatës “Green Step”. Qëllimi i tyre është që krahas prezantimit të bukurive të këtij... Vazhdo
Monografi e periudhave kohore nga Gazmend Çitaku
Kur isha i ri kam shënuar një citat që thoshte se të jetosh me fotoalbum apo me monografi do të thotë të mos plakesh kurrë. Tashti që po trokasim rreth monografisë “ Fotoalbum i Ulqinit, II”, monografi në fotografi e fjalë, kur e lexova dhe i shqyrtova të gjithë fotografitë dhe dokumentat që na ka dhënë në dorë autori Gazmend Çitaku, jam i mendimit se ka paraqitur monumentet e kulturës që janë historike, arkeologjike, arkitekturore, artistike, etnografike, mjedisore dhe fetare. Kur isha i ri kam shënuar një... Vazhdo

June 15, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Monografi e periudhave kohore nga Gazmend Çitaku
Tags: , , ,

Fotoalbum i Ulqinit 2 nga autori Gazmend Çitaku
Para disa ditësh doli nga shtypi libri i ri i karakterit monografik “Fotoalbum i Ulqinit 2” i autorit Gazmend Çitaku. Ky është libri i dytë i këtij lloji i botuar nga ky koleksionist i vyer dhe paraqet vazhdimësinë e albumit të parë. Derisa libri i parë kishte përmbajtje më tepër detare, vazhdimi i tij, pra pjesa e dytë, sjell dëshmi të reja nga sfera etnografike, arkitektonike si dhe dokumente të rralla që kanë të bëjnë me Ulqinin dhe ulqinakët. Libri është i ndarë në gjashtë kapituj: harta dhe gravura,... Vazhdo

June 2, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Fotoalbum i Ulqinit 2 nga autori Gazmend Çitaku
Tags: ,

Page 1 of 212