Genci Nimanbegu

Shqiptarët kanë të drejtë në përdorimin e gjuhës së vet në procedurat administrative
Kryeministri i Malit të Zi Igor Llukshiq, deputetit Mehmet Bardhi iu përgjigj se në Mal të Zi ekzistojnë treguesit e qartë dhe të dukshëm të realizimit të drejtave të pjesëtarëve të pakicës shqiptare për përdorimin e gjuhës dhe shkrimit, e që do të përforcohen me sjelljen e ligjit të ri për gjuhën zyrtare dhe gjuhët në përdorimin zyrtarë. Në procedurat administrative të cilat zhvillohen në gjuhën zyrtare, pjesëtarëve të pakicës shqiptare u lejohet që gjatë kësaj procedure, me ndihmën e përkthyesit... Vazhdo
Ndërrimet kushtetuese në Mal të Zi,nuk shkojnë në favor të  shqiptarëve
Kryeministri i Malit të Zi, Igor Luksic sot ka nisur bisedimet me partitë opozitare në lidhje me ndërrimet kushtetuese që duhet bërë për rrugën e mëtejme në Bashkimin Evropian. Ai po ashtu pati takim me deputetët e klubit shqiptarë që gjinden në opozitë, të cilët mbas takimit me Luksic deklaruan se këto ndërrime nuk shkojnë në favor të përmirësimit të gjendjes së shqiptarëve. Deputetit i Forcës Genci Nimanbegu tha se shfrytëzuan rastin të shtrojnë shumë pyetje të cilat kanë të bëjnë me shqiptarët... Vazhdo
Beqiri takoi një delegacion të deputetëve shqiptarë në Paralamentin e Malit të Zi
Prishtinë, 6 shkurt 2012 – Kryetari i Grupit Parlamentarë të LDK-së, z. Ismet Beqiri, priti një delegacion deputetësh shqiptarë të Parlamentit të Malit të Zi, i cili përbëhej nga Mehmet Bardhi, Genc Nimanbegu dhe Vasel Sinishtaj.  Pjesë e këtij delegacioni ishte edhe kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Malit të Zi, z. Tahir Tahiri. Në një takim vëllazëror u bisedua për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe shqetësimet e përfaqësuesve shqiptarë të Malit të Zi, për disa zhvillime në këtë shtet. Kryetari... Vazhdo
Genci Nimanbegu: Nije bilo fizičkog obračuna sa Zenkom
Zenka je tražio da se Cakuli, a Nimanbegu je rekao da bi Đonijeva treba da se izvini, nakon čega je uslijedio okršaj. Između mene i poslanika Zenke bilo kojeg trenutka nije bilo nikakvog fizičkog kontakta”, saopštio je poslanik Genci Nimanbegu demantujući pisanje Dnevnih novina i tekst “Dohvatili se Zenka i Nimambegu” čije je navode premio portal Vijesti online. Dnevne novine pišu da su se predsjednik Demokratske unije Albanaca (DUA)  Zenka i potpredsjednik FORCE Nimanbegu, sukobili  kada se potpredsjednik... Vazhdo

February 1, 2012  :: news :: Comments Off on Genci Nimanbegu: Nije bilo fizičkog obračuna sa Zenkom
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Verbalni sukob Mehmeta Zenke i Gencija Nimanbegua
Zenka je tražio da se Cakuli, a Nimanbegu je rekao da bi Đonijeva treba da se izvini, nakon čega je uslijedio okršaj. Predsjednik Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmet Zenka i potpredsjednik FORCE Genci Nimanbegu, su se prvo verbalno, a zatim i fizički sukobili na zasijedanju lokalne skupštine. Kako pišu Dnevne novine, do sukoba je došlo kada se potpredsjednik opštine Džaudet Cakuli odbornici DUA Hatidži Đoni obratio riječima:”Sram te bilo!”. Đoni je prilikom izlaganja iznijela sumnje o legitimnosti poslovno-stambenog... Vazhdo

February 1, 2012  :: news :: Komente (3)
Tags: , , ,

Përleshje verbale në parlamentin e Ulqinit
Në mbledhjen e djeshme të Kuvendit të Komunës së Ulqinit, në mënyrë verbale janë përleshur dy anëtarë të partive shqiptare që përfaqësohen në Kuvend të Ulqinit. Pas replikave  në mes këshilltarëve të pozitës dhe opozitës situata u keqsua në mes të këshilltarëve të të dyja anëve ,ku vazhdojë përplasja ndërmjet këshilltarëve Mehmet Zenka nga UDSH dhe Genci Nimanbegu nga Forca ,shkruan gazeta Dnevne Novine. Përleshje mes këshilltarëve në parlamentin e Ulqinit Mollë e sherrit për këshilltarët e... Vazhdo
DUA odgovorila Genciju Nimanbeguu
Malo uz vlast, malo uz opoziciju Demokratska unija Albanaca je daleko od sunovrata, poručeno je juče iz te partije poslaniku Force Genciju Nimanbeguu. Kako navode, „DUA se nikad nije našla u bezizlaznoj situaciji, već je znala da u svakom momentu dostojno i sa dignitetom afirmiše Albance u Crnoj Gori”. – DUA je bila najjača albanska partija u Crnoj Gori, kao što će i dalje biti, sviđalo se to Nimanbeguu ili ne. A što se tiče nepotizma i političke korupcije neka Nimanbegu ne upire prstom u DUA. Neka se bavi nepotizmom... Vazhdo

January 5, 2012  :: news :: Comments Off on DUA odgovorila Genciju Nimanbeguu
Tags: , ,

Genci Nimanbegu: Hajdinaga ti kthehet hotelerisë
Deputeti i Forcës në parlamentin e Malit të Zi Genci Nimanbegu i pyetur në lidhje me kallëzimin penal kundër Hajdinagës deklaroi se çështja është mjaft serioze, pasi, siç thotë ai, vjen nga organet shtetrore. “Për Hajdinagën politikisht do të ishte më e ndershme që të jap dorëheqje nga të gjitha funksionet politike dhe ti kthehet hotelerisë, më të cilën është marrë më përpara. Kallëzimi penal ndaj tij nuk vjen nga ndonje OJQ por nga organet shtetrore. Mali i Zi është i detyruar të forcojë sundimin e... Vazhdo

January 3, 2012  :: Politika :: Komente (16)
Tags: , , ,

Dinoša dobio podršku Odbora za mjesto ambasadora
PODGORICA – Odbor za međunarodne odnose i evropske integracije dao je pozitivno mišljenje o kandidaturi Ferhata Dinoše za rezidentnog amabasadora Crne Gore u Albaniji, ali članovi ovog skupštinskog tijela nijesu bili jednoglasni. Dinoša nije dobio podršku poslanika Nove Slavena Radunovića  i Force Gencija Nimanbegua, dok je Vasilije Lalošević iz SNP – a  bio uzdržan. Radunović je istakao da nije zadovoljan onim što je  Dinoša  saopštio na današnjoj sjednici iza zatvorenih vrata. – Iz Dinošinog izlaganja saznao... Vazhdo

December 29, 2011  :: news :: Comments Off on Dinoša dobio podršku Odbora za mjesto ambasadora
Tags: , , ,

Genci Nimanbegu kundër Dinoshës për ambasador në Tiranë
Dinosha ambasador në Tiranë, Nimanbegu nuk e voton Derisa me votat e mazhorancës në pushtet, ku bën pjesë edhe Unioni Demokratik i Shqiptarëve, ish –lider i kësaj partie nacionale shqiptare në pushtet, në Këshillin për marrëdhënie ndërkombëtare dhe integrime evropiane, anëtari i tij, deputeti i Forcës së Re Demokratike, Genci Nimanbegu votoi kundër. KosovaLive Nimanbegu kundër Dinoshës për ambasador në Tiranë Genci Nimanbegu anëtar i Këshillit për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Integrime Evropiane të Malit... Vazhdo

Page 4 of 12« First...23456...10...Last »