Gjelosh Gjokaj

Nisin “Ditët e kulturave të pakicave” në Malin e Zi
Podgoricë, 23 nëntor – Në kryeqytetin malazias, Podgoricë nisi të martën, në mbrëmje, manifestimi, tashmë, tradicional, “Ditët e kulturave të pakicave 2010”, i cili përfundon më 14 dhjetor me Etnokoncertin e madh në Tuz. Këtë veprimtari e organizon e Qendrës për Ruajtjen dhe Zhvillimin e kulturave të Pakicave në Mal të Zi. Drejtori i kësaj qendre, Mirsad Muliq deklaroi për KosovaLive se edicioni i sivjetëm ka shumë risi në aspektin e afirmimit të vlerave të kulturave të pakicave dhe bashkëjetesës... Vazhdo

November 24, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Nisin “Ditët e kulturave të pakicave” në Malin e Zi
Tags: , , , ,

Të hënën në QKI “Malësia” në Tuz u hap ekspozita e 7 piktorëve,
Hapet ekspozita e piktorëve Të hënën në QKI “Malësia” në Tuz u hap ekspozita e 7 piktorëve, Gjelosh Gjokaj, Zuvdia Hoxhiq, Pjerin Kolnikaj, Gjergj Noc Martini, Fatbardh Mati-Kalvari, Ivanka Gjonoviq dhe Leo Gjokaj. Me këtë rast, zëdhënësi i QKI-së, Palokë Lucgjonaj duke u uruar dashamirëve të artit dhe të pikturës mirëseardhje theksoi se QKI “Malësia” gjithëherë do të jetë vend për aktivitete, programe dhe manifestime kulturore, me qellim të plotësimit të nevojave kulturore të popullatës... Vazhdo

September 7, 2008  :: Kulturë / Kultura, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Të hënën në QKI “Malësia” në Tuz u hap ekspozita e 7 piktorëve,
Tags: , , , , , , ,

Bashkëpunim kulturor i Tuzit me Ulqinin
Shoqata e artistëve figurativë nga ulqini hapi të shtunën në QKI”Malësia” në Tuz ekspozitën e pikturave Në këtë ekspozitë me punimet e veta morën pjesë piktorët: Bilal Nikeziq, Cano Duli, Edin Kapllani, Gjergj Noc Martini, Jozo Kocoviq, Mersiha Mavriq, Mehmet Aloja, Naser Hasa, Nevenka Mashanoviq dhe Vahida Nimanbegu. Ndërkaq, piktori me famë ndërkombëtare, Gjelosh Gjokaj, duke hapur ekspozitën mes tjerash theksoi se në kohën e fundit në Tuz po ndodhin ngjarje të rëndësishme kulturore. Shoqata e Artistëve... Vazhdo
Aktualizohet ndërtimi i përmendores së Gjergj Kastriotit – Skënderbeut në Tuz
Ditë më parë, Këshilli për ndërtimin e përmendores së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, organizoi në mbledhje, ku në të morën pjesë edhe kryetari i KU të Tuzit, Smajl Çunmulaj dhe këshilltarja për kulturë, Xhoana Perkaj, të cilët e mbështetën realizimin e këtij projekti. Këshilli për ndërtimin ka shprehur dëshirë që përmendorja të ndërtohet në qendër të Tuzit, jo larg shadërvanit. . Për kryetarin e Këshillit për ndërtim, akademik Gjelosh Gjokaj, problem më të madh paraqet financimi... Vazhdo

May 5, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Aktualizohet ndërtimi i përmendores së Gjergj Kastriotit – Skënderbeut në Tuz
Tags: , , , , ,