Gjermani

Drenusha Latifi e pëlqen seksin në plazh
Drenusha Latifi, e cila shquhet si një person i hapur me mediet edhe sa i takon jetës së saj sentimentale, është shprehur së fundmi se meshkujt shpesh e cilësojnë si “copë e mirë”. Fatkeqësisht, shumica e tyre presin vetëm seks të mirë dhe asgjë tjetër. Por, kur hetoj se duan të më çojnë në shtrat, unë ngre velat dhe lundroj. Mua nuk më pengon fakti se një mashkull më konsideron si një “copë të mirë”, edhe pse kurrë nuk do të krijoja një lidhje me një person të tillë”, ka thënë Drenusha, duke... Vazhdo
Suad Mehmeti me klip te ri M..i Barrdh
Çka e ka inspiru Suad Mehmetin per kete kenge Suad Mehmeti :Cila? nje degjenerim i rinise duke konsumuar drogen pa mas.Neve nuk duhet te rrijme duar kryq dhe te shikojme nje gje te tille.Kjo ështe inspirimi i im nëpermes këtij klipi.Ky fundvit është i mbushur me shumë angazhime për të gjithë këngëtarët e estradës nga Ulqini. E veçanërisht për disa, angazhimet profesionale nuk kanë të ndalur. E tillë është agjenda aktuale e këngëtarit Suad Mehmetit. Përveç angazhimit të tijë nëpër programe festive ndoshta do... Vazhdo

December 18, 2010  :: Intervista / Intervju, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Suad Mehmeti me klip te ri M..i Barrdh
Tags: , , , , , , ,

Talentja Shqiptare Maqedone – Ulqinake fiton “X Factor” Gjerman
Edita Abdieski, 25 vjecarja me origjine shqiptare fitoi sezonin e Pare te versionit Gjerman “X Factor”, kete te marte qe kaloi ne Gjermani. Pas 9 javesh ne konkurim, Edita arriti qe me vokalin e saj te bukur te fitoj zemrat e publikut, te mposhte konkurentet tjere ne cdo jave dhe keshtu ne naten finale te mbajtur me 9 nentor 2010, mbledh 74,10% ,vota me cka edhe triumfoi kunder kundershtarit te saj grupit Big Soul, te cilet kishin arritur te mblidhnin vetem 25,90% vota. Ne kete nate te madhe te ketij Show Gjerman “X Factor”, finalistet... Vazhdo
Pabarazia e gjuhëve në institucionet arsimore të Ulqinit
Gjuha gjermane në margjinë Me reformën më të re të sistemit arsimor të gjitha gjuhët e huaja në Mal të Zi, me përjashtim të asaj angleze, janë vënë në pozitë të pabarabartë. Kjo sidomos ka të bëjë me gjuhën gjermane, të cilën e flasin 100 milion banorë të BE-së. Madje kjo po ndodh edhe në Ulqin, në qytetin në të cilin gjuha gjermane tashmë dekada me radhë është gjuha e huaj parësore. Janë të rrallë ata ulqinakë të moshës mbi 40 vjeç që të mos flasin gjermanisht apo që nuk e përdorin këtë... Vazhdo

June 15, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Pabarazia e gjuhëve në institucionet arsimore të Ulqinit
Tags: , , , , , ,

Intervistë me kryetarin e komunës së Ulqinit Gezim Hajdinagen
Të ulen çmimet, të pasurohet oferta e  Ulqinit Zhvillimi i Panairit në gjithë rajonin e Evropes prendimore ishte nje sukses i plote i promovimit te resurseve turistike te Ulqinit nga kryetari iGezim Hajdinaga.. Ky sukses u arrit permes shperndarjes se rreth 6000 materialeve te ndryshem promovues (broshura, fletepalosje, kartolina, postera, DVD filmike me oferten turistike te Ulqini dhe te Malit te Zi). Nje interesim i vecante per Komune te Ulqinit u vu re edhe nga mediat e ndryshme prendimore, te cilat e vizituan shpesh keto Ekspozitura... Vazhdo
Intervistë me piktoren Lirije Milla Korda
Piktorja që bën gjëra të vogla me dashuri të madhe Me shprehjen e saj spontane, të qartë, të fortë dhe krejt analitike duket interesi i kësaj artiste dhe gruaje me shumë profesione, plot me kulturë, por në të njëjtën kohë e drejtpërdrejtë, e sinqertë, pa hipokrizi intelektualizmi, por që paraqitet si vëzhguese e qartë e një bote me ndjenja spirituale. Përkthyese në institucionet zviceriane në gjermanisht, italisht, shqip e sllavisht, mediatore në konfliktet në mes të mërgimtarëve shqiptarë dhe të huaj,... Vazhdo