Gjirokaster

Ulqini sot do ta shënojë 100 vjetorin e Pavarësisë
Ne kuader te aktiviteteve te parashikuara me rastin e festimeve te 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise, Keshilli Nacional i Shqiptareve ne Malin e Zi, nder te tjera ka mbeshtetur realizimin e nje shfaqeje artistike, te koreodrames e cila permes motiveve tona muzikore dhe etnografike,do te pasqyroje jeten e Shqiptareve ne Malin e Zi ne keto 100 vite. Kjo shfaqje artistike, do te vihet ne skene ne Akademine solemne e cila do te organizohet sot me daten 24 nentor ne Ulqin në ora 19:00, ku do te jene te ftuar perfaqesues te larte nga... Vazhdo
Rreshjet e shiut bllokojn disa rruge te Ulqinit
Foto:Besart Avdiu Pamvarsisht investimeve te realizuara  ne komunen e Ulqinit edhe kete vjeshtë  permbytjet nga disa milimetra shi do te jen te pa shmangshme.Kan mjaftuar pak centimetra shi qe sotë ne  lagjet kryesore te qytetit te permbyten nga uji.Problematike jan ato zona ku mungon infrastuktura,dhe ku me shqetesuese edhe hyrja perpara disa shkolave ,postes së si dhe shume rrugeve tjera te Ulqinit. Bllokimi i kanalit të Braices ka sjell edhe permbytjen e te dyja kraheve te rruges,ku pastrimi i ketyre te fundit duket se ka koh... Vazhdo
Ftes për Shetitje protestuese „Për kthimin e pronës në Valdnaos“
Ju ftojmë të merrni pjasë në SHETITJEN PROTESTUESE „PËR KTHIMIN E PRONËS NË VALDNAOS“ Protesta dhe performansa do të fillojë në ora 13:00 para ndërtesës së Komunës së Ulqinit të hënën me 02.06.2008. Kjo protestë i dedikohet shpalljes ndërkombëtare për interesimin që në Ullishtën e Valdanosti të ndërtohen kapacitete hoteliere, poashtu edhe shpalljes së tenderit që të jepet me qira për një afat të pacaktuar gjiri i Valdanosit dhe Mendra. Protesta do të organizohet nga Këshilli për kthimin e pronave... Vazhdo
Ulqinakët kërkojnë ullishten e shpronësuar
Qeveria malazeze nxjerr në procedurë privatizimi gjirin e Valdanosit, që iu mor pronarëve shqiptarë në vitin 1978 Nëse shkon në Ulqin, është e pamundur të mos kuptosh rëndësinë që ullinjtë kanë në ndërgjegjen e banorëve të këtij qyteti. Rreth katër kilometra në veri të qytetit, rrugës për në Tivar, gjendet një gji i mbyllur i mbuluar me ullinj 500 vjeçar, gjiri i Valdanosit. Aty gjendet një pjesë e konsiderueshme e ullinjve të të gjithë zonës. Fati i atij gjiri ka shqetësuar tashmë prej tre dekadash... Vazhdo

May 28, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqinakët kërkojnë ullishten e shpronësuar
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 4 of 41234