Guci

Shqiptarët në Mal të Zi nga Albinot Maloku
Shkruan: Albinot Maloku Trajektoren e proceseve historiko-politike e shoqĂ«rore tĂ« Malit tĂ« Zi pa mĂ«dyshje e pĂ«rshkon edhe populli autokton shqiptar i kĂ«tij shteti. Prej formimit tĂ« DuklĂ«s, ZetĂ«s e deri tek Mali i Zi i sotĂ«m shqiptarĂ«t janĂ« pjesĂ« e pandashme e rrjedhave pĂ«rmes tĂ« cilave ka gjarpĂ«ruar historia e kĂ«tij vendi. Populli shqiptar gjatĂ« tĂ« gjitha rrjedhave historike tĂ« Malit tĂ« Zi ka ofruar dĂ«shmi tĂ« fqinjĂ«sisĂ« sĂ« mirĂ«, mirĂ«po nuk ka pranuar tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ« nga malaziasit. Nga fundshekulli i VI... Vazhdo

January 24, 2013  :: Opinione :: Comments Off on ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi nga Albinot Maloku
Tags: , , , , ,

Dilemat e regjistrimit të popullsisë në Mal të Zi
Diskursi sociopolitik Nga data 1-15 prill tĂ« kĂ«tij viti nĂ« Mal tĂ« Zi do tĂ« mbahet regjistrimi i banorĂ«ve, i shtĂ«pive dhe banesave ku qytetarĂ«t do tĂ« deklarohen edhe mbi pĂ«rkatĂ«sinĂ« e tyre kombĂ«tare, pĂ«rkatĂ«sisht etnike, ka konfirmuar Enti i StatistikĂ«s – Monstat, i cili e pĂ«rgatit edhe e organizon kĂ«tĂ« proces shoqĂ«ror. QytetarĂ«t do tĂ« deklarohen mbi tĂ« dhĂ«nat personale, nĂ«nshtetĂ«sinĂ«, fenĂ« si dhe pĂ«r gjuhen amĂ«tare, Ă«shtĂ« definuar me ligjin e regjistrimit i cili Ă«shtĂ« i pari nĂ« shtetin e pavarur tĂ«... Vazhdo
Peticioni kundër Martyt, edhe në Malin e Zi
PodgoricĂ«, 14 janar –  TĂ« organizuar nga Lidhja Demokratike nĂ« Malin e Zi /LD nĂ« MZ/, dega nĂ« PlavĂ«- Guci, Ă«shtĂ« duke u nĂ«nshkruar peticioni kundĂ«r raportit tĂ« Dick Marty-t. Funksionari i lartĂ« i LD nĂ« MZ, Tahir Gjonabalaj deklaroi ditĂ«n e premte pĂ«r KosovaLive se pas GucisĂ«, sot, tĂ« premten, peticioni nĂ«nshkruhet publikisht nĂ« qytetin e PlavĂ«s, meqĂ« Ă«shtĂ« edhe ditĂ« tregu edhe qytetarĂ«t kanĂ« mundĂ«si tĂ« njihen mirĂ« me kĂ«tĂ« veprimtari kundĂ«r raportit tĂ« zviceranit, Dick Marty. “KĂ«tĂ« fundjavĂ«,... Vazhdo

January 16, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Peticioni kundĂ«r Martyt, edhe nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , , , , ,

Si po humbet shqipja në Mal të Zi
Hajde, doddi ovamo. A po m’ndigjon. Zzuri!”. E dĂ«gjoj bash mirĂ«. Por, nuk di si t’ia kthej, njeriut qĂ« mĂ« thotĂ« t’i afrohem dhe mĂ« nguc. NĂ« Mal tĂ« Zi, Ă«shtĂ« e vĂ«shtirĂ« qĂ« t’i dallosh shqiptarĂ«t me malazezĂ«t e provincĂ«s. Ia kthej serbisht. I shpjegoj se dua tĂ« iki nĂ« Danilovgrad. Pak i intereson. Minuta mĂ« pas, e ndjej teksa kuturiset me njĂ« gegnishte tĂ« butĂ«, drejt njĂ« miku tĂ« tij. ZgĂ«rdhihen tĂ« dy. JanĂ« zhytur nĂ« kĂ«naqĂ«sinĂ« e tyre, duke pĂ«rfolur me epsh format e njĂ« gruaje tĂ« re matanĂ«. Tejet,... Vazhdo
Mali i zi, zhvillon sot zgjedhjet parlamentare
PĂ«rçarja e spektrit politik shqiptar pritet tĂ« ndikojĂ« negativisht nĂ« pĂ«rfaqĂ«simin e tyre nĂ« parlament. AnalistĂ«t thonĂ« se fitoren pritet tĂ« sigurojĂ« sĂ«rish koalicioni i udhĂ«hequr nga Gjukanovic. PODGORICE- Mbahen sot ne Mal tĂ« Zi zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ku partitĂ« shqiptare paraqiten tĂ« pĂ«rçarĂ« me pesĂ« lista zgjedhore. PĂ«rçarja e spektrit politik shqiptar pritet tĂ« ndikojĂ« negativisht nĂ« pĂ«rfaqĂ«simin e tyre nĂ« pĂ«rbĂ«rjen e ardhshme tĂ« parlamentit. AnalistĂ«t thonĂ« se megjithatĂ«, kĂ«to zgjedhje... Vazhdo

March 29, 2009  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on Mali i zi, zhvillon sot zgjedhjet parlamentare
Tags: , , , , , , ,

Video – PĂ«rfundoi fushata zgjedhore e ForcĂ«s sĂ« Re Demokratike
PĂ«rfundoi fushata zgjedhore e ForcĂ«s: Sonte nĂ« mesnatĂ« pĂ«rfundon fushata elektorale pĂ«r zgjedhjet parlamentare tĂ« 29 marsit. Heshtja parazgjedhore do tĂ« zgjasĂ« deri tĂ« dielĂ«n nĂ« orĂ«n 19h00 Votuesit tĂ« dielĂ«n do tĂ« hedhin votĂ«n pĂ«r tĂ« zgjedhurkanditatin e tyre. Ja pra  edhe Promovimi qĂ«ndrorĂ« i ForcĂ«s se Re Demokratike nĂ« Shtepin e KulturĂ«s nĂ« Ulqin. Shikoni Videon http://forca.me/images/stories/videos/PROMOVIMI.flv Sipas sondazhit nĂ« faqen ton tĂ« internetit dalim me kto shifra momentale:  Vazhdo
Video – Platformat politike tĂ« partive nĂ« RepublikĂ«n e Malit tĂ« Zi
TĂ« djelĂ«n, nĂ« Mal tĂ« Zi zhvillohen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, nĂ« tĂ« cilat marrin pjesĂ« edhe 5 subjekte politike shqiptare, mes tyre Unioni Demokratik i shqiptarĂ«ve dhe Forca e re demokratike. Korrepondenti ynĂ« Pellumb Sulo njofton nga Mali i Zi mbi platformat, me te cilat kanĂ« dalĂ« nĂ« zgjedhje kandidatĂ«t e kĂ«tyre dy forcave politike shqiptare. Situata parazgjedhore nĂ« RepublikĂ«n e Malit tĂ« Zi MĂ« pak se njĂ« ditĂ« para zgjedhjeve tĂ« parakohĂ«shme parlamentare nĂ« Mal tĂ« Zi, atmosfera po mbizoterohet nga... Vazhdo
Mali i Zi: Nevoja e dialogut politik ndërshqiptar
Strategjia e partive nacionale shqiptare pĂ«r zgjedhjet e ardhshme parlamentare MĂ« 21 tĂ« kĂ«tij muaji filloi sesioni i Kuvendit tĂ« Malit tĂ« Zi. TashmĂ« Ă«shtĂ« gjĂ« e sigurt se zgjedhjet e jashtĂ«zakonshme parlamentare do tĂ« shpallen nĂ« mbarim tĂ« muajit mars. Cila duhet tĂ« jetĂ« strategjia e partive nacionale shqiptare? Strategjia KĂ«to ditĂ« flitet pĂ«r koalicionet e mundshme parazgjedhore nĂ« nivel tĂ« Malit tĂ« Zi. Shtrohet pyetja se çfarĂ« duhet tĂ« kenĂ« parasysh partitĂ« shqiptare? Cilat janĂ« premisat nga tĂ« cilat duhet... Vazhdo
Tkurrja e shqipes vazhdon
Teksti “Rrezikimi i gjuhĂ«s shqipe” ka karakter kĂ«rkimor-shkencor, i pĂ«rket fushĂ«s sĂ« studimeve sociolinguistike, por ka rĂ«ndĂ«si multidisiplinare. Libri Ă«shtĂ« rezultat i hulumtimeve sistematike, shumĂ«vjeçare, qĂ« Haxhi Shabani bĂ«ri gjatĂ« pĂ«rgatitjes sĂ« tezĂ«s sĂ« magjistraturĂ«s, tĂ« cilĂ«n e mbrojti me sukses nĂ« vitin 2006 nĂ« Universitetin e PrishtinĂ«s.Plot 452 vjet pas botimit tĂ« tĂ« ashtuquajturit “Meshari” tĂ« Dom Gjon Buzukut – pĂ«r tĂ« cilin shkencĂ«tarĂ«t supozojnĂ« se ka jetuar (vepruar)... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi në vitin 2007
Pa njĂ« vizion pĂ«r tĂ« ardhmen NĂ« RepublikĂ«n e Malit tĂ« Zi forcat politike shqiptare dĂ«shmuan edhe nĂ« vitin qĂ« lamĂ« pas mungesĂ«n e njĂ« vizioni pĂ«r tĂ« ardhmen, bazuar nĂ« bashkĂ«punimin ndĂ«rmjet tyre. Vihet re se shqiptarĂ«t nĂ« kĂ«tĂ« republikĂ«, pĂ«r arsyen e pĂ«rçarjes qĂ« mbizotĂ«ron nĂ« forcat politike Vazhdo  Vazhdo

January 14, 2008  :: AnketĂ« / Anketa :: Comments Off on ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi nĂ« vitin 2007
Tags: , , , , , , , , , , ,