Gucia

PDIU kundër copëtimit të komunës së Plavë  dhe Gucisë
DeklaratĂ« pĂ«r media Partia DrejtĂ«si Integrim dhe Unitet kundĂ«rshton copĂ«timin e komunĂ«s sĂ« PlavĂ« -GucisĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi   Partia DrejtĂ«si Integrim dhe Unitet kundĂ«rshton vĂ«nien nĂ« jetĂ« tĂ« vendimit tĂ« Kuvendit Komunal tĂ« PlavĂ« -GucisĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi qĂ« synon ndarjen e kĂ«saj komune dhe krijimin e komunĂ«s sĂ« GucisĂ«. NĂ«se zbatohet ky vendim komuniteti i vogĂ«l shqiptar qĂ« ka mbijetuar nĂ« trojet e veta edhe pas emigracionit dhe asimilimit masiv do tĂ« pĂ«rçahet nĂ« dy njĂ«si administrative dhe pesha politike... Vazhdo

February 4, 2013  :: Rajoni / Region :: Comments Off on PDIU kundĂ«r copĂ«timit tĂ« komunĂ«s sĂ« PlavĂ« dhe GucisĂ«
Tags: , ,

QytetarĂ«t e GucisĂ« votuan pro-KomunĂ« – Video
Sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« KĂ«shillit Koordinues, nĂ« Guci votuan 2.669 votues, nga tĂ« cilĂ«t vetĂ«m 3 vota ishin kundĂ«r formimit tĂ« KomunĂ«s sĂ« GucisĂ«, shkruan CDM. NĂ« referendumin konsultativ pĂ«r formimin e KomunĂ«s sĂ« GucisĂ«, sipas rezultateve tĂ« para preliminare, nĂ« referendum dolĂ«n vetĂ«m 35% tĂ« votuesve nĂ« KomunĂ« tĂ« PlavĂ«s kurse nĂ« Guci rreth 58% tĂ« votuesve. Sipas ligjit pĂ«r organizimin territorial, sĂ« parit rezultatin e referendumit konsultativ e konfirmon Kuvendi Komunal i komunĂ«s nga e cila formohet komuna e... Vazhdo

January 9, 2013  :: Rajoni / Region :: Komente (1)
Tags: ,

Sot në Plavë mbahet referendumi për statusin e Komunës së Gucisë
BanorĂ«t e PlavĂ«s deklarohen sot nĂ« referendumin konsultativ pĂ«r iniciativĂ«n qĂ« Gucia sĂ«rish tĂ« ketĂ« statusin e KomunĂ«s. Kryetari i Kuvendit komunal tĂ« PlavĂ«s Said Çekiq ka deklaruar se pret rezultat pozitiv tĂ« votimit nĂ« referendum dhe se Gucia sĂ« shpejti do tĂ« jetĂ« KomunĂ« nĂ« vete. Sipas fjalĂ«ve tĂ« tij ministria pĂ«r punĂ« tĂ« brendshme dhe administratĂ« publike do tĂ« formojĂ« Komisionin tĂ« cilin do ta pĂ«rbĂ«jnĂ« pĂ«rfaqĂ«suesit e qeverisĂ« si dhe njĂ« pĂ«rfaqĂ«sues i iniciativĂ«s , pra i Kuvendit komunal tĂ« PlavĂ«s. Komisioni... Vazhdo

January 8, 2013  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Sot nĂ« PlavĂ« mbahet referendumi pĂ«r statusin e KomunĂ«s sĂ« GucisĂ«
Tags: , ,

Forca,LDnëMZ dhe UDSH: Jo referendumit për komunë të Gucisë
NĂ« njĂ« takimi tĂ« zhvilluar me 4 Dhjetor, partitĂ« nacionale shqiptare qĂ« veprojnĂ« nĂ« KomunĂ«n e PlavĂ«s, Lidhja Demokratike nĂ« Mal tĂ« Zi, Unioni Demokratik i ShqiptarĂ«ve dhe Forca e Re Demokratike, kanĂ« ardhur me qĂ«ndrim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t qĂ« referendumi konsultativ pĂ«r formimin e KomunĂ«s sĂ« GucisĂ« duhet bojkotuar. Ata apelojnĂ« te tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e KomunĂ«s sĂ« PlavĂ«s, pjesĂ« e sĂ« cilĂ«s Ă«shtĂ« edhe Gucia, pa dallim nga kombĂ«sia apo feja, qĂ« me 08.01.2013 kur do tĂ« zhvillohet referendumi, tĂ« mos dalin nĂ« votime... Vazhdo

January 6, 2013  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Forca,LDnĂ«MZ dhe UDSH: Jo referendumit pĂ«r komunĂ« tĂ« GucisĂ«
Tags: , , ,

Loro Markiqi: Kuptimi i ngjashmërive të Suedezeve ne Finlande
ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi kanĂ« filluar tĂ« kĂ«rkojnĂ« tĂ« drejtat e veta nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« organizuar tek nĂ« vitet e nĂ«ntĂ«dhjeta  Respektimi apo mosrespektimi i te drejtave dhe kuptimi i ngjashmerive dhe ndryshimeve ne realizimin e te drejtave te popujve pakice ne shtetet respektive, me te drejtat e shqiptareve ne MZ, se pari duhet te kemi te dhena te shumta. Ja disa qe kete materie e ilustrojne me se miri. Numri i popullit pakice dhe territori Suedezet ne Finlande numrojne rreth 23.000 vete dhe kryesisht jetojne ne territor kompakt,... Vazhdo
Shqiptarët e Malit të Zi dhe standardet e dyfishta të Brukselit
Nga Adri Nurellari Facebook Themeluesit e EuropĂ«s sĂ« bashkuar, Shuman dhe Monet, kanĂ« besuar se vizioni i tyre do tĂ« mundĂ«sonte njĂ« paqe jetĂ«gjatĂ« nĂ« Ballkan. Edhe pĂ«r vendet qĂ« dolĂ«n nga komunizmi, integrimi europian Ă«shtĂ« hamendĂ«suar se nĂ« mĂ«nyrĂ« graduale shĂ«rben si motivues i ndĂ«rtimit dhe konsolidimit tĂ« paqes, si dhe i pajtimit ndĂ«retnik. Duke parĂ« tragjedinĂ« ballkanike tĂ« viteve ‘90, Brukseli u shtoi tre kritereve anĂ«tarĂ«suese tĂ« KopenhagĂ«s sundimi i ligjit, demokracia dhe ekonomia e tregut, edhe kushtin... Vazhdo
Diaspora mund ta shpëtojë Ulqinin nga kolapsi ekonomik
Ulqini, Tuzi e Plava, qendrat ku gravitojnĂ« shqiptarĂ«t nĂ« Malin e Zi, mbyllĂ«n edhe njĂ« vit me shumĂ« sfida politike dhe ekonomike, ku veçohet papunĂ«sia e cila ka marrĂ« dimensione shqetĂ«suese dhe qĂ« shoqĂ«rohet me njĂ« mungesĂ« tĂ« perspektivĂ«s.   KosovaLive  Vazhdo
Një tërmet dridh Plavën
PlavĂ«, 13 janar – Enti seizmologjik i Malit tĂ« Zi ka kumtuar se ditĂ«n e enjte rreth orĂ«s 9:00 ka regjistruar tĂ«rmet tĂ« intensitetit tĂ« vogĂ«l, 2 km nĂ« perĂ«ndim tĂ« PlavĂ«s. Fuqia e tĂ«rmetit nĂ« epiqendĂ«r ishte 2,6 ballĂ« sipas shkallĂ«s Rihter, pĂ«rkatĂ«sisht 4 gradĂ« sipas shkallĂ«s sĂ« Merkalit. Ky Ent thekson se epiqendra e kĂ«saj dridhje tĂ« tokĂ«s Ă«shtĂ« vlerĂ«suar nĂ« njĂ« thellĂ«si prej 3 km. Ky tĂ«rmet, sipas KosovaLive, pĂ«rveç shqetĂ«simeve tĂ« qytetarĂ«ve, nuk ka pasur mundĂ«si qĂ« tĂ« shkaktojĂ« dĂ«me materiale... Vazhdo

January 14, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on NjĂ« tĂ«rmet dridh PlavĂ«n
Tags: , , ,