Hajro Ulqinaku

Hajro Ulqinaku dhe obsesioni për detin
(Me rastin e përurimit të librave të rinj të autorit, botuar nga Art Club,Ulqin ) Ali Salaj   Shkrimtari ynë i njohur , Hajro Ulqinaku ishte dhe mbeti një idhull për shumë gjenerata intelektualësh dhe krijuesish jo vetën në Malin e Zi por në tërë hapësirën shqiptare. Hajroja me metaforën e tij shumështresore dhe interesante për detin nguliti  aventurat e veçanta artistike , të cilat përditë e më shumë reflektojnë tek lexuesit e të gjitha moshave. Sa herë që shihemi apo ndëgjohemi në telefon Hajroja... Vazhdo

May 25, 2013  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Hajro Ulqinaku dhe obsesioni për detin
Tags:

Magjia letrare e Hajro Ulqinakut
 Nga Asllan Bisha Hajro Ulqinaku është autor i 20 veprave letrare për fëmije. Shkrimtar i detit magjik i cili se la kurrë të qetë edhe kur ishte larg vendlindjes. Një copë det e kishte në shpirt në zemer e mbante me veti dhe në jetën e tij. Kjo dashuri e përcolli gjatë gjithë jetës. Dhe këtë e ndau me fëmijë. Dhe personazhet e tij të vendlindjes u bënë pronë e fëmijëve të Kosovës, por me kohë edhe personazhe gjithkombëtare. Hajro Ulqinaku tani u paraqit me një libër të rinj “Trilon” që është libër... Vazhdo

December 12, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Komente (1)
Tags: , ,

Ardita Rama: Ulqin ti Kala nga Hajro Ulqinaku
Foto: Edin Taipi PËRURIMI I LIBRIT ULQIN, TI KALA NGA HAJRO ULQINAKU BIBLIOTEKA E QYTETIT, E HËNË, MË 20.06.2011, ORA 20 SHETITJE NË ULQIN Ulqini – florini – me këto fjalë fillon autori Hajro Ulqinaku librin e tij të tretë kushtuar vendlindjes së tij. Ashtu thotë vetë ai. Ulqini, monedhë e artë me tri sipërfaqe, tri libra. I pari Thesar popullor, përmbledhje e krijimtarisë popullore nga trevat tona, i dyti Poetët për Ulqinin- Ulqin, ti det , përmbledhje e poezive të poetëve të ndryshëm kushtuar Ulqinit dhe i... Vazhdo

July 8, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ardita Rama: Ulqin ti Kala nga Hajro Ulqinaku
Tags: , , ,

Libër i dashurisë për Ulqinin
U përurua përzgjedhja me prozë “Ulqin, ti Kala”, e përgatitur nga shkrimtari Hajro Ulqinaku Pas dy përmbledhjeve, “Ulqin, ti legjendë” (folklor për Ulqinin) dhe “Ulqin, ti det” (poezi për Ulqinin), shkrimtari Hajro Ulqinaku ka publikuar përzgjedhjen e tretë me prozë “Ulqin, ti Kala”, përurimi i të cilit u bë të hënën në Bibliotekën e Qytetit në Ulqin. Në këtë libër të botuar nga Asociacioni “Ulqini” janë përfshirë 53 autorë të vendit dhe të huaj, të cilët kanë shkruar për Ulqinin.... Vazhdo

June 27, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Libër i dashurisë për Ulqinin
Tags: , , ,

Perurimi i librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku
Ne organizim te QENDRES PER KULTURE – BIBLIOTEKA dhe ASOCIACIONIT ULQINI Ju ftojme te merrni pjese ne perurimin e librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku ne botim te Asociacionit Ulqini. Perurimi do te mbahet te henen me 20 qershor 2011, ne Sallen e bibliotekes se qytetit me fillim ne ora 20. Me kete rast per librin do te flasin: Ardita Rama – recensionin per librin, Hajro Ulqinaku – Autor dhe Gazmend Çitaku – botues, drejtor i Asociacionit Ulqini.   Prania juaj nderon autorin dhe organizatoret   Per... Vazhdo
Asociacioni Ulqini: Libra me vlerë shkencore
Asociacioni “Ulqini” promovoi librat “Glosar – fjalorth i detarisë i të folmes së Ulqinit” dhe “Flota shekullore detaro-tregtare e Ulqinit” Ulqin – Asociacioni “Ulqini” promovoi të mërkurën në Bibliotekën e Qytetit librin e autorit Hajro Ulqinaku “Glosar – fjalorth i detarisë i të folmes së Ulqinit” dhe librin e dr. Maksut Haxhibrahimit “Flota shekullore detaro-tregtare e Ulqinit”. Kryetari i këtij asociacioni, Gazmend Çitaku, tha se po fillojnë vitin 2011 me një edicion të ri.... Vazhdo
Vështrim mbi romanin “Limani i qetësisë” të Hajro Ulqinakut
Fëmijët e detit Leksiku (breg)detar është shumë i theksuar në këtë roman. Narratori numëron, disa herë gjatë zhvillimit të romanit, njërin pas tjetrit emrat e llojeve të ndryshme të peshqve (qefulli, bofka, gjanca, bukurina, shapurina, merxhani, sargjet…, por edhe algat, gocat-mushullat, kërmijt, iriqët, kuajt e detit… ), herë të tjera ato të florës së ishullit (ulliri, lari, trëndafilat e egjër, manaferrat, agavat e lulëzuara, kivi, rozmarina, sherbelja, livanda, rrushi, fiqtë “lingidingi”…),... Vazhdo

November 25, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Vështrim mbi romanin “Limani i qetësisë” të Hajro Ulqinakut
Tags: , , , ,

Në Ulqin u përurua “Libri për Ulqinin dhe Ulqinakët” i Hajro Ulqinakut
Në bibliotekën e qytetit në Ulqin u përurua “Libri për Ulqinin dhe Ulqinakët” i Hajro Ulqinakut Thellim i studimeve mbi historinë e detarisë së Ulqinit “Në këtë libër, Hajro Ulqinaku ka treguar se ulqinakët kanë krijuar me djersën dhe mendjen e vet, historinë dhe kulturën vetjake, origjinale, autoktone, të brumosur gjatë shekujve, në kushte të caktuara historike, në të cilat kanë jetuar dhe janë zhvilluar”, tha redaktori i librit, dr. Maksut Haxhibrahimi. Shkrimtari Hajro Ulqinaku ka vazhduar... Vazhdo

September 24, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Në Ulqin u përurua “Libri për Ulqinin dhe Ulqinakët” i Hajro Ulqinakut
Tags: , , , , , , , , , ,

Ftesë për perurimin e librit për Ulqinin dhe Ulqinakët – Foto
Te nderuar Ju njoftojme se te maretn me 14 shtator 2010 me fillim ne ora 20, ne sallen e bibliotekes se qytetit behet perurimi i librit LIBRI PER ULQININ DHE ULQINAKET te autorit HAJRO ULQINAKU. Per librin do te flase prof. dr. Maksut Haxhibrahimi. Oragnizatore: Qendra per kulture – Biblioteka e qytetit Bashkimi i krijuesve shqiptar ne MZ Asociacioni Ulqini Jeni te mireseardhur #gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-4... Vazhdo

September 13, 2010  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Ftesë për perurimin e librit për Ulqinin dhe Ulqinakët – Foto
Tags: , , , ,

Hajro Ulqinaku përktheu librin Molla e Artë
Në libër përfshihen mite greke për figura të ndryshme si Jasoni, Odiseu, Perseu, Edipi, Sfinksi, etj., legjenda, përralla dhe tregime popullore nga vende të ndryshme të botës. Shkrimtari Hajro Ulqinaku përveç punës së tij si krijues, që një kohë të gjatë i është përkushtuar përgatitjes, përkthimit dhe ka bërë përzgjedhjen për një sërë librash. Në këtë vazhdë është edhe libri “Molla e artë”, i cili në fakt është ribotim i këtij libri që për herë të parë u botua nga “Flaka” në... Vazhdo

Page 1 of 3123