Hashim Thaçi

Gjendje e rëndë ekzistenciale të ish-punëtorëve kosovarë,shtetas të Malit të Zi
Të kujt jemi ne ish-punëtorët e kosovës? Shkruan:Ibrahim Berjashi/ korrespondent I Rilindjes, Ulqin Në Ulqin, por edhe në qendrat tjera në Malin e Zi,shtetas të këtij vendi,është një numër të konsiderueshëm ish- punonjës të ndërmarrjeve dhe institucioneve të Kosovës, të cilët në fund të viteve 80-të e kur Kosovën e okupoi regjimi vrastar I Millosheviqit,kanë mbetur në rrugë të madhe, pa punë pa të ardhura,pa ekzistencë. Një numër I tyre ka arritur të punësohet nëpër shkolla,administrata lokale, apo... Vazhdo
Thaçi: Së shpejti shkëmbimi i ambasadorëve me Malin e Zi
PODGORICE – “Mali i Zi dhe Kosova do të shkëmbejnë së shpejti ambasadorët, dhe ndërmjet dy vendeve nuk ka asnjë kontest”, deklaroi kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi. “Procesi i shkëmbimit të ambasadorëve do të nisë dhe besoj që kjo të bëhet së shpejti”, ka deklaraur Thaçi për mediat malazeze. Ai ka thënë se vendosja e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës është një lajm i mirë, jo vetëm për dy vendet, por edhe për tërë rajonin. “Për perspektivën tonë... Vazhdo

July 5, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Thaçi: Së shpejti shkëmbimi i ambasadorëve me Malin e Zi
Tags:

Kryeministri Hashim Thaçi priti Ferhat Dinoshën
Prishtinë, 22 mars – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot ministrin për mbrojtjen të drejtave të njeriut dhe pakicave në Republikën e Malit të Zi, Ferat Dinosha. Në takim, siç njoftohet nëpërmjet një komunikate,  është diskutuar për gjendjen aktuale politike në Kosovë dhe në rajon, për raportet mes Kosovës dhe Malit të Zi, si dhe për pozitën e komunitetit shqiptar në Mal të Zi. Kryeministri Thaçi në takim theksoi rëndësinë e thellimit të raportetve të gjithanshme mes... Vazhdo
Mehmet Bardhi përgëzoi udhëheqësinë e Kosovës në përvjetorin e pavarësisë
Kryetari i Lidhjes Demokratike në Mal të Zi, zotëri Mehmet Bardhi, me rastin e 1-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, u dërgoi telegram urimi udhëheqësve më të latë të Shtetit të Kosovës dhe kryetarëve të partive parlamentare: Fatmir Sejdiu, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Ramush Haradinaj, Nexhat Daci e Behxhet Pacolli, në të cilin, përveç të tjerave thuhet: – Me rastin 17 shkurtit 2009, 1-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës shtet të pavarur dhe sovran, në emër të Lidhjes Demokratike... Vazhdo
Tahir Tahiri uroi presidentin Sejdiu në përvjetorin e pavarësisë së Kosovës
Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi, Tahir Tahiri, nëpërmes një shkrese,  uroi të hënën presidentin e Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiun me rastin e 17 shkurtit, njëvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, duke u shprehur i bindur se Kosova  do të dijë të përballet me të gjitha sfidat e reja në rrugën e saj drejt BE-së dhe integrimeve euro-atlantike.  “Në këtë përvjetor të rëndësishëm për popullin e Kosovës, mbarë  kombi shqiptar, dhe ne shqiptarët në Malin... Vazhdo
Thaçi nuk pret kushtëzime nga Mali i Zi
Kryeministri Hashim Thaçi, ka deklaruar se nuk pret kurrfarë kushtëzimesh me rastin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike me Malin e Zi. Duke komentuar kërkesën e Presidentit malazias Filip Vujanovic që, para vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, malazeztë të futen në Kushtetutën e Kosovës dhe që të krijohen kushtet për kthimin e popullatës joshqiptare, Thaçi ka theksuar se qeveria e tij po punon në krijimin e kushteve për kthimin e të gjithë atyre të cilët kanë braktisur Kosovën. “Dy shtetet tona kanë... Vazhdo

January 15, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Thaçi nuk pret kushtëzime nga Mali i Zi
Tags: , , , ,

Lëvizja e lirë në rajon,bien kufinjte Shqiperi-Kosove
Shqipëria dhe Kosova – shembull i bashkëpunimit dhe lëvizjes së lirë në rajon Me ftesë të Presidentit të Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, Presidenti i Shqipërisë, z. Bamir Topi, po qëndron për një vizitë dyditëshe në Kosovë, në krye të një delegacioni të gjerë të përfaqësuesve të institucioneve të Shqipërisë dhe përfaqësuesve të biznesit nga ky shtet. Në vizitën e tij të dytë si president i Shqipërisë dhe të parën pas shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës, Presidenti... Vazhdo

January 8, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Lëvizja e lirë në rajon,bien kufinjte Shqiperi-Kosove
Tags: , , , ,

AAK, qeveria Thaçi si ajo Musolini
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e konsideron vitin 2008 si vit të qeverisjes së degraduar dhe ka vlerësuar se vendi është duke shkuar rrugës për t’u shndërruar në një regjim diktatorial. Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ardian Gjini, ka pohuar se shembull për këtë është kontrollimi i plotë i Kuvendit nga Qeveria edhe frikësimi i medias. Gjini e ka quajtur ironi të thartë dhe të panevojshme mënyrën e reagimit të institucioneve të Kosovës ndaj vizitave të ministrave të qeverisë serbe në Kosovë. KTV  Vazhdo

December 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on AAK, qeveria Thaçi si ajo Musolini
Tags: , , ,

100 vjet nga alfabeti shqip
Kryeministrat Sali Berisha, Hashim Thaci dhe Nikola Gruevski kane marre pjese ne ceremonine solemne per nder te 100 vjetorit te Kongresit te Manastirit. Gruevski, ne fjalen pershendetese ka deklaruar se vendimi i ketij kongresi, ai per alfabetin shqip, nuk ishte ne dem te asnje populli dhe aq me teper atij te Maqedonise. “Vendimet e dala nga Manastiri para 100 viteve nuk ishin ne dem te ndonje populli ne vecanti, aq me pak ndaj atij maqedonas. Popujt tane gjithmone kane jetuar prane njeri-tjetrit”, eshte shprehur Gruesvski. “Jubileu... Vazhdo

November 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on 100 vjet nga alfabeti shqip
Tags: , , ,

Hashim Thaçi: Pres që Mali i Zi së shpejti të njohë Kosovën
Hashim Thaçi: Pres që Mali i Zi së shpejti të njohë Kosovën Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se pret që Mali i Zi së shpejti do ta njohë pavarësinë e Kosovës. “Mali i Zi nuk ngurron me njohjen e pavarësisë së Kosovës. Jam i bindur se kjo do të ndodhë në një të ardhme të afërt”, e transmetojnë mediat malazeze kryeministrin kosovar. Thaçi ka shtuar se më e rëndësishmja është që Kosova ka vendosur marrëdhënie të mira me Malin e Zi, dhe që si fqinjë të mirë, “do të... Vazhdo

April 20, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Hashim Thaçi: Pres që Mali i Zi së shpejti të njohë Kosovën
Tags: , , , , ,

Page 1 of 212