Ibrahim Berjashi

Art Club botoi vĂ«llimin me poezi “Gati u harruem” tĂ« autorit Ibrahim Berjashi
POEZI MATANË KLISHEUT (Fragment i recensionit) DorĂ«shkrimi me poezi “Gati u harruem” i Ibrahim Berjashit imponohet nĂ« radhĂ« tĂ« parĂ« si njĂ« kompleks tematiko-motivor. Ky kompleksitet pĂ«rqĂ«ndrohet nĂ« radhĂ« tĂ« parĂ« nĂ« aftĂ«sinĂ« autoriale qĂ« tĂ« amalgamojĂ« pĂ«rvoja tĂ« ndryshme brenda njĂ« teksture poetike: historinĂ« me tĂ« gjitha reminishencat e saj, mitin dhe legjendĂ«n me referencialitetin e tyre tĂ« gjithĂ«kohshĂ«m, aktualitetin me tĂ« gjitha segmentet e tij qĂ« ndĂ«rvepron me ndĂ«rgjergjen njerĂ«zore. Duke u lidhur... Vazhdo

February 15, 2013  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Art Club botoi vĂ«llimin me poezi “Gati u harruem” tĂ« autorit Ibrahim Berjashi
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Partia Demokratike organizon Koktej 23.12.në Hotel Mediteran
Me rastin e Njevjetorit te themelimit dhe festave te fundvitit, Partia Demokratike organizon Koktej me daten 23 dhjetor ne ambijentet e Hotel “MEDITERAN” ne ora 20.00h Ju mirepresim!  Vazhdo

December 21, 2012  :: AnketĂ« / Anketa :: Comments Off on Partia Demokratike organizon Koktej 23.12.nĂ« Hotel Mediteran
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Intervistë me Fatmir Gjekën,bartës i listës së Koalicionit shqiptar,numër 7 në listën zgjedhore
7 pyetje z. Fatmir Gjeka,bartĂ«s i listĂ«s sĂ« Koalicionit shqiptar, numĂ«r 7 nĂ« listĂ«n zgjedhore “JEMI BASHKË”, PËR TË FOLUR ME NJË ZË Gjeka:Vota e shqiptarĂ«ve pĂ«r ne Ă«shtĂ« e shenjtĂ« dhe obligim moral,njerĂ«zor dhe mbi tĂ« gjitha kombĂ«tar  pĂ«r njĂ« cilĂ«si mĂ« tĂ« mirĂ« ekonomike,qytetare dhe nacionale nĂ« Mal tĂ« Zi.Do tĂ« jemi pjesĂ«marrĂ«s nĂ« edicionin e ardhĂ«m tĂ« Parlamentit tĂ« Malit tĂ« Zi. SHPI:Z Gjeka, Koalicionin shqiptar,Lidhja Demokratike nĂ« Mal tĂ« Zi, Partia Demokratike dhe Alternativa Shqiptare,shqiptarĂ«t,... Vazhdo

October 5, 2012  :: Intervista / Intervju :: Komente (7)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Partia Demokratike  nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me  Alternativen Shqiptare
Ulqin,16 qershor 2012- DitĂ«n e premte nĂ« Ulqini,Partia Demokratike / PD/ e cila udhĂ«hiqet nga Fatmir Gjeka dhe Alternativa shqiptare /ASH/ nga Tuzi nĂ«nshkruan marrĂ«veshje pĂ«r veprim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t politik. LiderĂ«t e kĂ«tyre dy subjekteve politike u deklaruan se qĂ«llimi i kĂ«saj marrĂ«veshjeje Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« nxiten edhe partitĂ« tjera nacionale shqiptare pĂ«r t u bashkuar. Fatmir Gjeka, kryetar i PD, deklaroi se tash disa muaj e kemi arritur kĂ«tĂ« ujdi politike, por tani e zyrtarizojmĂ« nĂ« Ulqin edhe themi se ne jemi tĂ« hapur... Vazhdo
Familjet Ulqinake,Ana Malit dhe Kraja mikpritës i femijëve Kosovar + Foto + Video
Ne kuader te veprimtarive per shenimin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, shoqata e gruas ANIMA nga Ulqini dhe grupi i grave intelektuale nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja , kane organizuar per te gjashtin vit pushime falas ne qytetin e Ulqinit per 100 femije jetim nga Kosova. Femijet kane mberritur ne Ulqin te shtunen me 9 qershore reth ores 14:00 dhe jane sistemuar ne familjet bamirese ne Ulqin. Gjate diteve qe jane duke qendruar ne Ulqin, femijet nga Kosova pervec qe kane shijuar plazhin e Ulqinit, kane bere vizita edhe... Vazhdo
NĂ« festivalin “Drini poetik 2012” nĂ« Prizren,nderohet poeti Ibrahim Berjashi
Poeti nga Ulqini, IBRAHIM BERJASHI, nga Festivali ndĂ«rkombĂ«tar i poezisĂ« “DRINI POETIK 2012”,i cili u mbajt mĂ« 9 dhe 10 qershor nĂ« Prizrenin historik, tĂ« organizuar Lidhja e shkrimtarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s, u kthye me çmimin “METAFORA III”. Poezia e Berjashit, “Ç` ma livdojshin nji vashĂ«â€, nga shkrimtarja Beatriçe Baliqi,kryetare e jurisĂ«, u vlerĂ«sua si njĂ« ndĂ«rthuerje e spikatur estetike dhe filozofike, me mesazhe dhe metafora lirike, tĂ« krijuar larg skemĂ«s letrare tĂ« poezisĂ« konvencionale.Kjo shkrimtare elbasanase... Vazhdo
Ibrahim Berjashi: Apel të zgjedhurve tanë!
PĂ«rkeqĂ«sohet edhe mĂ« shumĂ« gjendja ociale, morale, shĂ«ndetĂ«sore dhe psikike e pensionistĂ«ve tĂ« KosovĂ«s, shtetas tĂ« Malit tĂ« Zi,tĂ« cilĂ«t nuk arrijnĂ« tĂ« realizojnĂ« atĂ« qĂ« u takon, pensionin. ËshtĂ« obligim njerĂ«zor,politik dhe kombĂ«tar qĂ« zyrtarĂ«t shqiptarĂ« nĂ« Malin e Zi tĂ« pĂ«rpiqen maksimalisht pĂ«r ta zgjidhur pozitivisht kĂ«tĂ« hall tĂ« kĂ«tyre njerĂ«zve tĂ« hyrĂ« thellĂ« nĂ« moshĂ«n e pleqĂ«risĂ«. Ibrahim Berjashi I imponuar nga nje histori e dhimbshme, fatkeqe dhe shqetesuese,perseri e shtroj para opinionit... Vazhdo

July 12, 2011  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Ibrahim Berjashi: Apel tĂ« zgjedhurve tanĂ«!
Tags: , , , ,

Calimera mbledh nĂ« Ulqin emra tĂ« shquar tĂ« letĂ«rsisĂ« – Video
Ulqin, 7 qershor – TĂ« organizuar nga Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club”, manifestimi tradicional “Calimera” /Ish-Kalimerja poetike/, sjell nĂ« Ulqin kĂ«tĂ« fundjavĂ« emra tĂ« mirĂ«njohur jo vetĂ«m tĂ« letĂ«rsisĂ« shqipe. Kryetari i kĂ«saj shoqate tĂ« mirĂ«njohur tĂ« zhvillimit dhe promovimit tĂ« kulturĂ«s shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi, Mr. Haxhi Shabani tha ditĂ«n e martĂ« pĂ«r KosovaLive se edicioni i sivjetmĂ« i kĂ«tij manifestimi letrar, kĂ«tĂ« javĂ« Ulqinit do t’i sjellĂ« personalitete tĂ« shquara tĂ«... Vazhdo

June 7, 2011  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Calimera mbledh nĂ« Ulqin emra tĂ« shquar tĂ« letĂ«rsisĂ« – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Pesë autorë shqiptarë prezantohen para publikut malazias
Ulqin, 11 prill – NĂ« botimin e ShoqatĂ«s sĂ« ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” tĂ« Ulqinit,doli nga shtypi pĂ«rzjedhja e pĂ«rkthyer nĂ« gjuhĂ«n malazeze tĂ« pesĂ« autorĂ«ve tĂ« cilĂ«t jetojnĂ« dhe krijojnĂ« nĂ« Malin e Zi – Asllan Bisha, Ibrahim Berjashi, Fran Camaj, Anton Gojçaj dhe Haxhi Shabani, tĂ« cilĂ«t, nĂ« fakt, vlerĂ«sohen si shkrimtarĂ«t qĂ« ia kanĂ« vĂ«nĂ« themelet letĂ«rsisĂ« shqiptare nĂ« Malin e Zi. Kjo Ă«shtĂ« hera e parĂ« qĂ« opinioni kulturor malazias ka rastin tĂ« njihet me autorĂ«ve shqiptarĂ«... Vazhdo
Gjendje e rëndë ekzistenciale të ish-punëtorëve kosovarë,shtetas të Malit të Zi
TĂ« kujt jemi ne ish-punĂ«torĂ«t e kosovĂ«s? Shkruan:Ibrahim Berjashi/ korrespondent I Rilindjes, Ulqin NĂ« Ulqin, por edhe nĂ« qendrat tjera nĂ« Malin e Zi,shtetas tĂ« kĂ«tij vendi,Ă«shtĂ« njĂ« numĂ«r tĂ« konsiderueshĂ«m ish- punonjĂ«s tĂ« ndĂ«rmarrjeve dhe institucioneve tĂ« KosovĂ«s, tĂ« cilĂ«t nĂ« fund tĂ« viteve 80-tĂ« e kur KosovĂ«n e okupoi regjimi vrastar I Millosheviqit,kanĂ« mbetur nĂ« rrugĂ« tĂ« madhe, pa punĂ« pa tĂ« ardhura,pa ekzistencĂ«. NjĂ« numĂ«r I tyre ka arritur tĂ« punĂ«sohet nĂ«pĂ«r shkolla,administrata lokale, apo... Vazhdo

Page 1 of 212