IN MEMORIAM

Ndahet nga jeta “babai” i speleologjise shqipetare Gëzim Uruçi
Ditën e hënë, më 17 dhjetor 2012, u nda nga jeta Prof. Gezim Uruçi dhe padyshim njëri nga speleologët më të shquar në historinë e sepeleologjisë shqiptare./ NGA RAJMONDA MOISIU/ Profesor Uruçi konsiderohej nga të gjithë si “babai” i speleologjisë në vendin tonë, gjë të cilën ai e kishte vërtetuar më së miri.Profesor Gëzim Uruçi, ishte vetëm 5 vjeç, kur në vitin 1950 së bashku me babanë e tij, zbuluan shpellën e Gajtanit pranë fshatit Gur i Zi në Shkodër. Ky ishte vetëm fillimi i një pasioni të... Vazhdo

December 19, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ndahet nga jeta “babai” i speleologjise shqipetare Gëzim Uruçi
Tags: ,

Humb jetën në aksident rrugor 21-vjeçari Aldin Kurti – Video
Një 21-vjeçar nga Ulqini i Malit të Zi ka humbur jetën në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme si shkak i një aksidenti në aksin rrugor Lezhë-Shkodër, në vendin e quajtur Plezhë. Makina tip Wolksvagen Golf 5 me targa të Ulqinit, e cila drejtohej nga 21-vjeçari Altin Kurti ka dalë nga rruga, duke u përplasur me trafik ndarësen. Dyshohet se shkak i aksidentit ka qenë përgjumja e të riut, i cili udhëtonte nga Tirana drejt Ulqinit. Mësohet se 21-vjeçari i aksidentuar është i afërm i kreut të Lëvizjes... Vazhdo
Ndërroi jetë Fuad Nimani
Ju njoftojmë se ndërroi jetë , në moshën 64-vjeçare,Fuad NIMANI. Profesor i matematikës ,Nënkryetar i UDSH-së (1993-1998), Kryetar i UDSH-së (1998-2002),Kryetar i Komunës së Ulqinit (2002-2006) dhe Ministër në Ministrin për mbrojtjen e popujve pakicë dhe grupeve etnike në Mal të Zi (2006-2009). Sot më 26 prill (e enjte) mbahet mbledhja komemorative në sallën e madhe të komunës së Ulqinit prej orës 12:00.   Stafi i Lajmeve nga Ulqini dergon ngushllimet e sinqerta familjes  Nimani.  Vazhdo

April 26, 2012  :: Lajmet / Vijesti :: Komente (5)
Tags: ,

In Memoriam: Đerđ Noc Martini – Video
Istaknuti crnogorski – ulcinjski slikar Đerđ Noc Martini preminuo je u srijedu veče u Podgorici, nakon kraće bolesti. Rodjen je u Štoju – Ulcinj 1945.godine Pedagošku akademiju, odsjek likovno vaspitanje završio je u Nikšiću, u klasi profesora Nikole Gvozdenovića. Diplomirao je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogrdau 1972.godine na odsjeku slikarstvo, kod redovnog profesora Đorđa Bošana. Samostalno i grupno izlaže od 1972.godine, u zemlji i inostranstvu. Studijska putovanja: Francuska, Njemačka, Italija, Španija,... Vazhdo

April 21, 2012  :: news :: Comments Off on In Memoriam: Đerđ Noc Martini – Video
Tags: , , , ,

Ismet Karamanaga i  Ibrahim – Bimo Bušati
Na fotografiji snimljenoj u nešto drugačijem, promijenjenom Pristanu, Ismet Karamanaga i Ibrahim – Bimo Bušati. Čovjek sa šeširom je Bimo Bušati, za koga je jednom “neko” rekao da je zaista pravi gazda, i mora mu se priznati jer se tako i ponaša. Vlasnik je “Antigone” jednog od najekskluzivnijih restorana u Starom gradu. Šešir mu zaista prelijepo stoji, i za informaciju čitaocima, i onima koji ga manje poznaju, ima veliku kolekciju raznih šešira. Dok je radio u opštini, svaki dan je imao šešir... Vazhdo
IN MEMORIAM: Bim Bushati
Njoftojme te gjithe lexuesit qe ne Ulqin vdiq në moshen 61 vjeçare Bim Bushati ,njëri nga figurat me te shquara te gastronomis Ulqinake. Bim Bushati për ata që e kan frekantuar ishte pronari i restaurantit “ANTIGONA” ne Kala të Ulqinit. Stafi i Lajmeve nga Ulqini dergon ngushllimet e sinqerta familjes  Bushati.  Vazhdo