intervista

Pirro Cako: “Gjeniu i vogel”, nje eksperience e bukur, por shume delikate
Pirro Cako, kantautori i mirenjohur, prej disa javesh ka marre nje rol sa te bukur aq edhe delikat per te, sic shprehet edhe ai vete ne nje interviste te dhene per suplementin “Koha Tjeter”. Ai per 15 jave do te jete ne rolin e anetarit te jurise se super-spektaklit “Gjeniu i vogel”. Por, si e ka pritur Pirro kete ftese dhe si eshte ndjere ne kete rol te ri, mund ta mesoni duke lexuar intervisten e plote. Ju keni disa jave qe jeni vendosur ne rolin e anetarit te jurise se “Gjeniut te vogel”, si ndjeheni? Eshte nje eksperience... Vazhdo

March 25, 2013  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Pirro Cako: “Gjeniu i vogel”, nje eksperience e bukur, por shume delikate
Tags: , , , , , , , ,

Rikthehet Rita me zĂ«rin e saj magjeps! – Video
KĂ«ngetarja Rita Lulgjuraj tashmĂ« e njohur pĂ«r publikun shqiptarĂ«,me zĂ«rin e saj magjeps, pas njĂ« pauze tĂ« gjatĂ«, ka publikuar nĂ« kanalin YouTube coverin e kĂ«ngĂ«s “Blue Jeans”. KĂ«ngetarja shumĂ« simpatike,me vizjone tĂ« gjĂ«ra nĂ« kĂ«tĂ« drejtim, flet pĂ«r fillimet e saja dhe planet pĂ«r tĂ« ardhmen. Kush e zbuloj talentin tĂ«nd,dhe kur? – PrindĂ«rit e mi ishin tĂ« parĂ«t qĂ« vĂ«rejtĂ«n prirjen time pĂ«r muzikĂ«, qĂ« nĂ« fĂ«mijĂ«ri, dhe kĂ«shtu fillova tĂ« ndjek shkollĂ«n e ultĂ« tĂ« muzikĂ«s nĂ« Ulqin. Kush tĂ« mbeshtetĂ«... Vazhdo

March 20, 2013  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Rikthehet Rita me zĂ«rin e saj magjeps! – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Sabri Fejzullahu paralajmëron një verë të nxehtë
I shumĂ«kĂ«rkuari Sabri Fejzullahu nuk ka tĂ« ndalur me projektet e tij tĂ« njĂ«pasnjĂ«shme, ai na bĂ«n tĂ« ditur se aktualisht Ă«shtĂ« duke punuar nĂ« albumin e tij tĂ« ri, i cili pritet tĂ« dalĂ« nĂ« muajin qershor. “Albumi do t’i pĂ«rmbajĂ« 10 kĂ«ngĂ«, ku 6 prej tyre janĂ« tĂ« pĂ«rfunduara. Jam duke punuar mjaft shumĂ« nĂ« kĂ«tĂ« album dhe besoj se do t’u sjellĂ« njĂ« verĂ« tĂ« nxehtĂ« me kĂ«ngĂ«t qĂ« jemi duke i realizuar”, ka thĂ«nĂ« ai pĂ«r “ZĂ«ri”. NĂ« kĂ«tĂ« album Sabriu do tĂ« paraqitet edhe me njĂ« duet tĂ« ri me... Vazhdo

March 16, 2013  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Sabri Fejzullahu paralajmĂ«ron njĂ« verĂ« tĂ« nxehtĂ«
Tags: , , , , , , , , , ,

Xhensila Myrtezaj: ”Historia moderne e Hirushes”
E dashur, e Ă«mbĂ«l dhe shumĂ« e suksesshme. Xhensila Myrtezaj Ă«shtĂ« njĂ« emĂ«r shumĂ« premtues, qĂ« e ka treguar veten kohĂ«ve tĂ« fundit nĂ« muzikĂ«. KĂ«ngĂ« tĂ« bukura, ashtu siç Ă«shtĂ« dhe vetĂ« ajo, e dashuruar dhe nĂ« njĂ« lidhje serioze, kĂ«ngĂ«tarja sharmante vjen nĂ« njĂ« rrĂ«fim ku tregon ndoshta gjĂ«ra qĂ« mĂ« herĂ«t nuk kemi pasur rastin t’i dĂ«gjojmĂ« pĂ«r tĂ«. Si e kalon njĂ« 24 orĂ«sh i juaji? Mendoj se nuk ka 24 orĂ«sh fiks asnjĂ« njeri, nĂ« pĂ«rgjithĂ«si ditĂ«n mundohem tĂ« alternoj punĂ«n, shkollĂ«n dhe zbavitjen,... Vazhdo

January 24, 2013  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Xhensila Myrtezaj: ”Historia moderne e Hirushes”
Tags: , , , , , , , , , ,

Komuna e Ulqinit : Kufiri në Sukubinë të jet i hapur për mallrat komerciale
Komuna e Ulqinit kĂ«rkon qĂ« vendkalimi SukubinĂ« – Muriqan tĂ« pĂ«rdoret edhe pĂ«r qarkullimin e mallrave, mirpo ekspertĂ«t janĂ« kundĂ«r pĂ«r shkak tĂ« infrastrukturĂ«s. Ulqin – Me kĂ«rkesĂ«n e afaristĂ«ve, Komuna e Ulqinit ka kĂ«rkuar nga Sektori pĂ«r menaxhimin e integruar të kufijve dhe vendkalimeve kufitare të MinistrisĂ« sĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme qĂ« vendkalimi kufitar SukubinĂ« – Muriqan tĂ« hapet sa mĂ« shpejt edhe pĂ«r qarkullimin e mallrave. Komuna e Ulqinit i Ă«shtĂ« drejtuar me kĂ«rkesĂ« mĂ« 17 tetor tĂ«... Vazhdo

January 21, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dasmat dhe ceremonite martesore ne AnĂ« tĂ« Malit – Video
E kaluara gjithmonĂ« tĂ«rheq… Pas sugjerimeve tĂ« lexuesve tanĂ« nga treva tĂ« ndryshme tĂ« AnĂ«s sĂ« Malit, menduam tĂ« nisim njĂ« cikĂ«l tĂ« traditĂ«s sĂ« hershme dhe ritualeve mbi proceset mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme jetĂ«sore, siç janĂ« dasma. VendosĂ«m ta nisim nga  Ana Malit, pĂ«r respekt tĂ« lexuesve tanĂ« atje, tĂ« cilĂ«t kanĂ« qenĂ« tĂ« parĂ«t qĂ« na kanĂ« dhĂ«nĂ« njĂ« ide tĂ« tillĂ«. PĂ«r tĂ« folur pĂ«r dasmĂ«n e AnĂ«s sĂ« Malit, sigurisht qĂ« mĂ« parĂ« duhej parĂ« me pleqrit e AnĂ«s Malit e tĂ« takoheshin njerĂ«zit e duhur.... Vazhdo

January 18, 2013  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Doli nga shtypi numri 38 i revistĂ«s Buzuku – Video
Material nga fusha tĂ« ndryshme NĂ« numrin e saj mĂ« tĂ« ri (38), i cili doli nĂ« fund të dhjetorit, revista “Buzuku” ofron materiale me vlerĂ« dhe shumĂ« interesante pĂ«r lexuesin e saj. Krahas raporteve mbi veprimtaritĂ« e ndodhura nĂ« periudhĂ«n ndĂ«rmjet botimit tĂ« dy numrave, siç janĂ« manifestimet kushtuar 100-vjetorit tĂ« PavarĂ«sisë sĂ« ShqipĂ«risĂ« dhe shfaqja e premierĂ«s sĂ« koreodramĂ«s “Kalendari”, ndarja e Çmimit “Nderi i Kombit” pĂ«r MalĂ«sinĂ« e Madhe, manifestimi “Ora e Maleve” në RozhajĂ«,... Vazhdo

January 18, 2013  :: KulturĂ« / Kultura, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Doli nga shtypi numri 38 i revistĂ«s Buzuku – Video
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Shoqata Ana e Malit në Staten Island,(NY), me kryesi të re
Me 13 Janar 2013 u mbajt Kuvendi Zgjedhor i ShoqatĂ«s Shqiptaro-Amerikane “Ana e Malit”, nĂ« Staten Island,(NY), ku muarĂ«n pjesĂ« njĂ« numĂ«r i konsiderueshĂ«m i pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« diasporĂ«s sĂ« AnĂ«s Malit qĂ« jetojnĂ« nĂ« New York dhe rrethinĂ«. PĂ«r punĂ«n dhe aktivitetin e ShoqatĂ«s nĂ« tre vitet e kaluara foli kryetari i deritashĂ«m, z. Naser Çobaj.I ftuar special nga vendlindja ishte mr. Sabri Salaj, kryetar i BashkĂ«sisĂ« Lokale nĂ« KatĂ«rkollĂ«  (nĂ« AnĂ« tĂ« Malit), i cili foli pĂ«r mundĂ«sitĂ« e bashkĂ«punimit nĂ« mes... Vazhdo

January 15, 2013  :: Bota :: Komente (7)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mbahet Kuvendi VI Zgjedhor të UDSH-së në Ulqin
NĂ« Kuvendin e gjashtĂ« Zgjedhor  tĂ« Unionit Demokratik tĂ« ShqiptarĂ«ve, tĂ« mbajtur nĂ« Ulqin, mĂ« 23.12.2012 vit, prej 102 delegatĂ«ve tĂ« ftuar nga Ulqini,Tuzi,Rozhaja,Plava dhe Gucia marrĂ«n pjesĂ« 90 delegat  dhe e zgjodhĂ«n kryesin e re tĂ« KĂ«shillit Qendror (organit ma tĂ« lart tĂ« partisĂ«) prej 25 anĂ«tar dhe kryetarin e partisĂ« sĂ« UDSH-sĂ«. Kryesia e punĂ«s sĂ« Kuvendit tĂ« VI Zgjedhor Mehmed Zenka Hadixhe Gjoni Enver Dedushaj Fadil Kajoshaj Jasmina Hasa PĂ«r anĂ«tarĂ« tĂ« KĂ«shillit Qendror  u zgjodhĂ«n :  Dega e... Vazhdo

January 15, 2013  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti, Politika :: Komente (7)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pirro Çako: Me InvĂ«n tani jemi miq
Pirro Çako mĂ« nĂ« fund foli. Foli dhe foli gjatĂ«, nĂ« njĂ« bisedĂ« tĂ« çlirĂ«t me prezantuesin Adi Krasta. Duke filluar nga raporti i shumĂ«pĂ«rfolur me Sisin, 23-vjeçaren qĂ« prej mĂ« shumĂ« se njĂ« viti bashkĂ«jeton me kantautorin, e deri tek marrĂ«dhĂ«nia qĂ« ka sot me ish-gruan, sopranon e famshme Inva Mula. I biri Anthony dhe “Ashensori”, albumi i ri qĂ« e kthehu Çakon nĂ« tregun diskografik
 Me kĂ«tĂ« vajzĂ«n e re, a je ti i kĂ«naqur, a je i qetĂ«? A Ă«shtĂ« kjo njĂ« bashkĂ«jetesĂ« simpatike? Po, unĂ« jam shumĂ« i qetĂ«.... Vazhdo

January 14, 2013  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Pirro Çako: Me InvĂ«n tani jemi miq
Tags: , , , , , , , , , ,

Page 1 of 712345...Last »