ismail kadare

Leterisa ure lidhese midis popujve – Video
Në kuadër të projektit ndërkombëtarë “ Dy gjuhë një libër” të cilin sëbashku e realizojnë  organizata joqeveritare “ Prostori” nga Podgorica  dhe Universiteti “ Luigj Gurakuqi “nga Shkodra, në Podgoricë u bë promovimi i librit  “ Darka e Gabuar ” e Ismail Kadarese  në gjuhën malazeze. Pas veprës  “Gjenerali i  Ushtrise së Vdekur” ky ështe romani  i  dytë me rradhë i Kadaresë që vjen ne gjuhën sllave. Interesimi  per veprimtarine letrare të   Ismail  Kadarese në qarqet intelektuale... Vazhdo
Kryeministri i Malit të Zi Igor Llukshiq priti Ismail Kadaren
Podgoricë, 28 tetor – Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, dhe kryeministri i Malit të Zi, Igor Lukshiq, janë pajtuar se vendet ballkanike duhet të bashkëpunojnë në të gjitha fushat, në frymën parimeve të Unionit Evropian. Kjo, me qëllim që të shfrytëzohet potenciali që kanë njerëzit në Ballkan. I pari i Qeverisë malazeze, ka pritur të enjten në një takim shkrimtarin me nam. “Dy gjuhë – një libër” – projekt kulturor ndërkombëtar i organizuar nga organizata joqeveritare “ProStory”... Vazhdo

October 28, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Kryeministri i Malit të Zi Igor Llukshiq priti Ismail Kadaren
Tags:

Ismail Kadare sonte mysafirë në Podgoricë
Shkrimtari i njohur shqiptarë Ismail Kadare do të prezantojë sonte krijmtarinë e vetë të pasur shumëvjeçare në fushën e letërsisë në Qendrën Kulturo- informative Budo Tomoviq në Podgoricë, e cila do të fillojë në orën 20. Ismail Kadare me veprat e veta definon identitetin kulturor dhe krijues të Shqipërisë . Ai disa herë ka qen kandidat për çmimin Nobel. Shkrimtari i njohur, vjen në Mal të Zi, në kuadër të projektit ndërkombëtarë “Dy gjuhë një libër” të cilin së bashku e realizojë Organizata... Vazhdo

October 27, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ismail Kadare sonte mysafirë në Podgoricë
Tags:

Panairi i librit në Ulqin – nga 28 korrik deri më 4 gusht
TIRANE-Mbi 60 botues nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnje- Hercegovina do të marrin pjesë në Panairin tradicional të Librit “Ulqini 2010”, që do të zhvillohet në Ulqin (Mali i Zi) nga 28 korrik- 4 gusht, të organizuar nga Bashkia e këtij qyteti dhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë. Mbështetur këtë vit nga Komuna e Ulqinit, nën kujdesin e kryetarit të saj, Gëzim Hajdinaga, panairi i sivjetshëm është i pari që çel veprimtaritë me librin në stinën verore, për t’i hapur rrugë më pas... Vazhdo
Kadare: Cenimi i Skenderbeut, turp per vendin
Shkrimtari Ismail Kadare ka vizituar qytetin e tij te lindjes, Gjirokastren, pas 8 vjetesh. Arsyeja e kesaj vizite ishte per te pare punimet per rikonstruksionin e shtepise se tij, por shkrimtari ka zhvilluar edhe nje takim me banoret, lexuesit dhe autoritetet lokale. Gjate ketij takimi, Kadare ka folur per debatet me te fundit ne lidhje me diskutimin e figures se Skenderbeut. “Shkurt, Skenderbeu eshte nje nga figurat me te medha te Shqiperise”, eshte shprehur Kadare Ai tha se sulmi qe i behet figures se Skenderbeut do te thote te... Vazhdo

November 18, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Kadare: Cenimi i Skenderbeut, turp per vendin
Tags:

Rexhep Qosja: Kadareja – Mit i krijuar nga komunizmi
Debati mes dy figurave qendrore te kultures shqiptare, akademikut dhe mendimtarit kosovar Rexhep Qosja dhe shkrimtarit Ismail Kadare duket se eshte perhere “i ndezur”. Deklaratat e rradhes vijne nga Ulqini, ku mbremjen e 26 korrikut, ne kuader te Panairit te Librit Shqip, Qosja qe nje prej personaliteteve te ftuara te ketij edicioni. E ka cilesuar shkrimtarin Kadare si “mit te krijuar nga komunizmi”. Por duke mos lene pa permendur edhe meritat e tij krijuese, qe jane te ngerthyera me “te meta krijuese ideologjike... Vazhdo

August 19, 2008  :: Intervista / Intervju, Kulturë / Kultura :: Comments Off on Rexhep Qosja: Kadareja – Mit i krijuar nga komunizmi
Tags: ,

Mbi deklaratat e Rexhep Qoses në Ulqin
Siç njofton shtypi, Rexhep Qosja, shkrimtar dhe akademik i Kosovës, shfrytëzoi rastin e panairit të librit në Ulqin, për të bërë një sulm kundër shkrimtarit Ismail Kadare. Nuk do të merremi me këtë sulm, që përsëriste sulme të tjera të tij: Ismail Kadareja na qenkësh shkrimtari më stalinist, më komunist, një mit i komunizmit dhe, si përfundim, më i dëmshmi i letrave shqipe. Logjika e sulmit? Të hiqet ky shkrimtar nga letërsia shqipe? Ta quash një shkrimtar “mbrojtës dhe eksponent i komunizmit”, “mit... Vazhdo