Ismet Karamanaga

Stari grad u Ulcinju u smeću, ulice danima u mraku
U najljepšem primorskom Starom gradu, jesen i zima svake godine iznova donose stare i nove nevolje. Oko 45 familija sa oko ukupno oko 170 članova, ovih dana suočava se danima sa mračnim ulicama, smećem, krhkim TV prijemom i slabim telefonskim i internet vezama. Mještanin Ljatif Voglić samo jednom riječju vjerno dočarava stanje unutar drevnih zidina – strašno. On tvrdi da su ulice mračne i da nema rasvjete, što noću otežava kretanje po „ionako užasnoj kaldrmi“. “Bojim se kad stara majka noću izađe iz kuće da... Vazhdo

December 18, 2012  :: news :: Komente (5)
Tags: , ,

Legjenda e Floçkës së detit
Floçka e detit te ne, në mitologjinë tonë është një fenomen i cili mund të ndeshet edhe në mitologjinë e popujve të tjerë si p.sh tek ajo greke ku quhet sirenë, apo asaj gjermane me emrin Lorelei. Te grekët në kohën antike si femra të bukura, me bukuri dhe me këngë kanë terhequr vëmendjen e detarëve duke shkaktuar gjithmonë rrezik. Gjithashtu edhe Lorelaj në mitologjinë gjermane me këngën e saj duke krehur flokët e arta me një krahër të artë, lart mbi një shkëmb, aty ku është rreziku më i madh, tërheq... Vazhdo

April 21, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Legjenda e Floçkës së detit
Tags: , , , , ,

Karamanaga: Puna ime si ciceron Nga Ulqini,Shkodra deri në DUBROVNIK
Nga Ismet Karamanaga Si ciceron kam punuar për shumë agjensi turistike nga vendi dhe nga bota. Kam pasur nder të shoqëroj grupe dhe personazh të ndryeshme nga të gjithë sferat e jetës, nga ato të thjeshtat deri në ato me grada të larta shkenctare. Të njohur dhe të pa njohur, me autobuse nepër Mal të Zi dhe në Shqipëri, me barkë deri në Dubrovnik dhe në afërsin e bregut të detit të Ulqinit dhe gjithmon me një kujdes zë posaçëm. Ende edhe sot si ciceron shoqëroj grupe dhe personazh të ndryeshme nepër Kalanë... Vazhdo
Ismet Karamanaga i  Ibrahim – Bimo Bušati
Na fotografiji snimljenoj u nešto drugačijem, promijenjenom Pristanu, Ismet Karamanaga i Ibrahim – Bimo Bušati. Čovjek sa šeširom je Bimo Bušati, za koga je jednom “neko” rekao da je zaista pravi gazda, i mora mu se priznati jer se tako i ponaša. Vlasnik je “Antigone” jednog od najekskluzivnijih restorana u Starom gradu. Šešir mu zaista prelijepo stoji, i za informaciju čitaocima, i onima koji ga manje poznaju, ima veliku kolekciju raznih šešira. Dok je radio u opštini, svaki dan je imao šešir... Vazhdo
Sadik Haxhicani: Mjeshter që gurit ia jep shpirtin,dhe ai flet
Sadik Haxhicani dhe i biri Tahiri.. një trashigmi brez pas brezit, një mjeshtri virtuoze, dhe guri i cili nën tingujt e daltës dhe çekiçit fiton formën dhe frymën e këtyre mjeshtrave të pa lodhur..më duket se flasin me gur… Sadiku është një njeri modest i “butë” siç thotë populli i ynë. Fletë shumë pak, posaçërishtë duke letuar gurin. Edhe djemt, Tahiri dhe Xhemali e kanë marrë “xenatin” nga Sadiku. Ky “trio”, për pdo ditë, përveç Xhumasë punon, më mire të them tash në fillim modelon dhe... Vazhdo

December 6, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Sadik Haxhicani: Mjeshter që gurit ia jep shpirtin,dhe ai flet
Tags: , , ,

Një njeri i kulturës Dr.Nail Draga
Më në fund në “Qendrën e kulturës” të Ulqinit një njeri i kulturës dr.Nail Draga. Duke pasur parasysh “tmerrin” e dy dekadave të kaluara, nga vitet e 90 e deri me sot, dhe ato, të cilët e kanë udhëheqë kulturën e qytetit tonë, themë se dr. Nail Draga, është një shpresë e madhe… Një shpresë për të gjithë ato, të cilët vite me radhë kanë qenë të lënën pas dore.. Por, edhe një shpresë për ato punëtorët e kulturës mbrenda Qendrës dhe jasht saj,… Naili nuk ka sjellë... Vazhdo
NEKROLOG e një politike e cila do të shënohet në margjinën e historisë së qytetin tonë..
Në fillim të shtatorit kanë ndodhur ndërrime të mëdha në skenën politike të qytetit tonë. Të gjithat pa dyshim do të ndikojnë shumë në zhvillimin e qytetit në përgjithësi. Ndërrime në skenën politike të papritura, ndërrime që ndërruan në imazhin e Ulqinit, por edhe ato të cilat kanë kthyer shpresën te shumë qytetar të këtij qyteti në mes të Evropës. Befasia është, aq më tepër e madhe, duke ditur se partitë në pushtetin lokal për “Ulqinin Evropian” e kanë pasur të fituar edhe një mandat,... Vazhdo
Džo Abazović i Ismet Karamanaga…Nostalgija za Starim dobrim vremenima našeg turizma…
Džo Abazović i Ismet Karamanaga…Nostalgija za onim “Starim dobrim vremenima” našeg turizma… Do devedesetih godina prošlog vijeka Ulcinj je bio na čelu crnogorskog turizma, sa milionima noćenja inostranih gostiju, uglavnom njemačkog govornog područja u vremenu od aprila do novembra…Danas je grad zapostavljen i nalazi se na margini turizma i turističkog prometa, sa samo sedam posto na nivou Republike Crne Gore.. ” Maćehinski” odnos Vlade Republike Crne Gore prema našem gradu, kao i nesposobnost... Vazhdo

May 27, 2011  :: news :: Comments Off on Džo Abazović i Ismet Karamanaga…Nostalgija za Starim dobrim vremenima našeg turizma…
Tags: , , , , ,

O maslini: Ugledni Ulcinjski profesor germanistike kao i jedan od najboljih poznavalaca istorije grada Ismet Karamanaga
Još iz antičkih vremena, maslina je spoj raznih kultura, simbol snage, mira i l…jubavi, a njen plod, svjetlost, lijek i hrana milionima ljudi kroz istoriju. Kod nas je dospjela sa toplih obala Afrike, gdje je i našla pogodno i karakteristično tlo.Upravo kombinacija svih tih osobina, jeste proizvod djevičanskog ulja. U svakoj kapi ulja osjeća se dominantan miris ploda naše masline, našeg podneblja, jedinstvenog u svijetu…Više od devetnaest hiljada se nalazi u Valdanosu, koje su još davnih 80. tih oduzete i zapostavljene…vratite... Vazhdo
U përurua libri i Prof. Dr. Ruzhdi Ushakut – Ulqini
U përurua libri i Prof. Dr. Ruzhdi Ushakut “ulqini në përmasa kërkimi dhe frymëzimi” Gërshetim i fiksionit dhe realitetit historik “Ky libër e tregon Ushakun një dijetar sinkretik dhe mjeshtër sinkronik e diakronik, krahësimtar, filolog race, i dashuruar me arkeologjinë, kronikat, mitologjinë ilire, antikitetin, mesjetën, koreografinë, muzikën, skulpturën, grafikën, folklorin, për të prerë, skalitur, një profil të përveçëm të një antropologjie kulturore të Ulqinit historik”, tha studiuesi dr.... Vazhdo

Page 1 of 41234