Jakup Krasniqi

Mehmet Bardhi përgëzoi udhëheqësinë e Kosovës në përvjetorin e pavarësisë
Kryetari i Lidhjes Demokratike nĂ« Mal tĂ« Zi, zotĂ«ri Mehmet Bardhi, me rastin e 1-vjetorit tĂ« shpalljes sĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s, u dĂ«rgoi telegram urimi udhĂ«heqĂ«sve mĂ« tĂ« latĂ« tĂ« Shtetit tĂ« KosovĂ«s dhe kryetarĂ«ve tĂ« partive parlamentare: Fatmir Sejdiu, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Ramush Haradinaj, Nexhat Daci e Behxhet Pacolli, nĂ« tĂ« cilin, pĂ«rveç tĂ« tjerave thuhet: – Me rastin 17 shkurtit 2009, 1-vjetorit tĂ« shpalljes sĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s shtet tĂ« pavarur dhe sovran, nĂ« emĂ«r tĂ« Lidhjes Demokratike... Vazhdo
Krasniqi: Beogradi, politike terrori e genocidi
Kryetari i Kuvendit te Kosoves, Jakup Krasniqi, i cilesoi arrestimet e fundit ne Luginen e Presheves si brutale, ndersa akuzoi Beogradin se nuk eshte shkeputur ende nga polika e terrorit dhe e genocidit. “Arrestimet e fundit janĂ« nĂ« funksion tĂ« frikĂ«simit tĂ« popullsise shqiptare ne Lugine”, u shpreh Krasniqi ne nje konference per shtyp. Sipas tij, qellimet per zhvendosjen e njerezve nuk do te arrihen, ndersa u beri thirrje autoriteteve te Beogradit qe te tregojne pergjegjesi per keto momente historike. “Ne u bĂ«jmĂ«... Vazhdo

December 27, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Krasniqi: Beogradi, politike terrori e genocidi
Tags: , ,

Jakup Krasniqi ka paralajmëruar që Mali i Zi së shpejti do ta njohë pavarësinë e Kosovës
Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi ka paralajmĂ«ruar qĂ« Mali i Zi sĂ« shpejti do ta njohĂ« pavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s. Indirekt, kĂ«to deklarata janĂ« konfirmuar edhe nga Kryeministri malazias, Milo Djukanovic. PrishtinĂ«, 21 qershor — Kryetari i Kuvendit tĂ« KosovĂ«s, Jakup Krasniqi ka thĂ«nĂ« se ka konfirmim pozitiv nga zyrtarĂ«t mĂ« tĂ« lartĂ« malaziasĂ« qĂ« sĂ« shpejti zyrtarisht do ta njohin pavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s.“Kemi konfirmimin pozitiv nga zyrtarĂ«t mĂ« tĂ« lartĂ« se Mali i Zi, sĂ« shpejti zyrtarisht do ta pranojĂ« pavarĂ«sinĂ«... Vazhdo

June 24, 2008  :: Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Jakup Krasniqi ka paralajmĂ«ruar qĂ« Mali i Zi sĂ« shpejti do ta njohĂ« pavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s
Tags: , , , , , , , ,

Crna Gora brzo priznaje Kosovo
Predsjednik skupĆĄtine kosova Jakup Krasni?i za “Vijesti” Podgorica – Predsjednik SkupĆĄtine Kosova Jakup Krasni?i kazao je da „imaju pozitivnu potvrdu” najviĆĄeg crnogorskog rukovodstva da ?e uskoro „zvani?no” priznati nezavisnost Kosova. „Imamo pozitivnu potvrdu od najviĆĄeg rukovodstva Crne Gore da ?e uskoro zvani?no priznati nezavisnost Kosova, jer Crna Gora ne ĆŸeli da ide naprijed protiv smjera evropskih procesa”, kazao je Krasni?i „Vijestima” odgovarajaju?i na pitanje kada o?ekuje da ?e Crna Gora priznati... Vazhdo

June 23, 2008  :: Politika, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Crna Gora brzo priznaje Kosovo
Tags: , , ,

Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve në Mal të Zi përgëzon popullin e Kosovës me rastin e shpalljes së pavarësisë
U korrigjua padrejtĂ«sia historike Ulqin – Bashkimi Demokratik i ShqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi e ka uruar popullin e KosovĂ«s me rastin e shpalljes sĂ« aktit historik tĂ« DeklaratĂ«s pĂ«r PavarĂ«sinĂ« e KosovĂ«s si shtet i pavarur dhe sovran. BDSH vlerĂ«son se pavarĂ«sia e shtetit tĂ« KosovĂ«s u lind nga rrugĂ«timi i stĂ«rmundimshĂ«m i popullit shqiptar tĂ« KosovĂ«s rreth njĂ« shekulli, duke u pĂ«rballur me sfidat mĂ« çnjerĂ«zore e gjenocidale tĂ« llojit bizantin nga regjimi serb. “PavarĂ«sia e KosovĂ«s Ă«shtĂ« akt historik... Vazhdo

February 25, 2008  :: Politika :: Comments Off on Bashkimi Demokratik i ShqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi pĂ«rgĂ«zon popullin e KosovĂ«s me rastin e shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ«
Tags: , , , , , , , , , ,

Kuvendi i Kosovës miraton qeverinë e re
Paralmenti i KosovĂ«s ka miratuar tĂ« mĂ«rkurĂ«n qeverinĂ« e re tĂ« Hashim Thaçit dhe ka rizgjedhur Fatmir Sejdiun si president.PĂ«r z.Thaçi dhe kabinetin e tij qeveritar kanĂ« votuar 85 deputetĂ« nga 112 sa ishin nĂ« sallĂ«. Vazhdo  Vazhdo