Jozefina Topalli

Topalli: Nderim Ulqinit,Vlorës, Shkupit dhe Prizrenit,akteve të themelimit të shtetit shqiptar
Kuvendi i jep komunĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« shenjĂ« simbolike botimin e Akteve tĂ« Themelimit tĂ« shtetit shqiptar. Fjala e kryetarit tĂ« komunĂ«s sĂ« Ulqinit, zotit Nazif Cungu NĂ« kuadĂ«r tĂ« aktiviteteve pĂ«r 100-vjetorin e pavarĂ«sisĂ«, Kuvendi i ShqipĂ«risĂ« zhvilloi sot njĂ« ceremoni nderimi tĂ« komunave tĂ« Prizrenit, Çairit nĂ« Shkup, Ulqinit dhe BashkisĂ« sĂ« VlorĂ«s, gjatĂ« sĂ« cilĂ«s krerĂ«ve tĂ« kĂ«tyre komunave iu dorĂ«zuan nĂ« shenjĂ« simbolike Aktet e Themelimit tĂ« shtetit shqiptar. NĂ« emĂ«r tĂ« komunĂ«s sĂ« Ulqinit, aktet... Vazhdo

October 19, 2012  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on Topalli: Nderim Ulqinit,VlorĂ«s, Shkupit dhe Prizrenit,akteve tĂ« themelimit tĂ« shtetit shqiptar
Tags: , , , , ,

PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ali Salaj, kryetar i ri i “Art Club”-it tĂ« Ulqinit
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” nga Ulqini zgjodhi nĂ« Kuvendin e saj zgjedhor, tĂ« mbajtur tĂ« premten, kryetar tĂ« ri gazetarin dhe kritikun e filmit Ali Salaj. Ai Ă«shtĂ« kryeredaktor i gazetĂ«s “Koha javore” dhe korrespondent i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r Malin e Zi. PjesĂ«marrĂ«sit e Kuvendit vlerĂ«suan kontributin dhe rezultatet e arritura nga kryetari i deritashĂ«m, mr. Haxhi Shabani, sidomos nĂ« fushĂ«n e botimeve. Kryetari i ri i “Art Club”-it premtoi se pĂ«rkundĂ«r vĂ«shtirĂ«sive... Vazhdo

March 17, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ferma e dhive nga Selatin Gjeloshi nĂ« KravarĂ« – Video
VlerĂ«simet pĂ«r prodhimtarinĂ« blegtorale te dhive nga prodhuesi Ulqinak nga Kravari Ă«shtĂ« u kryer prej shume vitesh. SidoqoftĂ« shumĂ« nga fermerĂ«t nuk janĂ« nĂ« dijeni pĂ«r praktikat e vlerĂ«simit te fitimeve me pĂ«rcaktimin e prodhimtarisĂ« efektive dhe joefektive. MundĂ«sia qe tĂ« dokumentohen dhe analizohen tĂ« dhĂ«nat bazuar nĂ« performancen e kafshĂ«s dhe krahasimi i tyre me mesataren e performances sĂ« kopesĂ« Ă«shtĂ« mjet i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r vlerĂ«sim. Selatin Gjeloshi si menaxhues tĂ« fermĂ«s, prodhuesit blegtoral duhet... Vazhdo
Intervistë me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
NjĂ«ri ndĂ«r hotelet mĂ« tĂ« njohura nĂ« Ulqin Hoteli “Mediteran”, i cili gjendet pak metra lart plazhit Rana, kĂ«to ditĂ« kishte njĂ« numĂ«r tĂ« mjaftueshĂ«m tĂ« turistĂ«ve kryesisht tĂ« huaj.Koha me temperatura tĂ« larta ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve. Sipas drejtorit tĂ« Hotel Mediteranit z.Selatin Gjeloshi kĂ«to ditĂ« ka shumĂ« turistĂ« qĂ« na vijnĂ« nga Gjermani, Çekia, Polonia, Hungaria,Kosova dhe vendet tjera dhe kjo vĂ«rteton faktin se nĂ« Ulqin po rikthehen turistĂ«t... Vazhdo

June 21, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Shqiptarët në Mal të Zi  nuk mund të krahasohen me malazezët në Kosovë
Reagim ndaj njĂ« deklarate  tendencioze e ministrit tĂ« punĂ«ve tĂ« jashtme tĂ« Malit tĂ« Zi Para pak kohĂ«sh, nĂ« PrishtinĂ« u zhvillua takimi i ministrit tĂ« JashtĂ«m dhe Integrimeve Europiane tĂ« Malit tĂ« Zi, Millan Roqen  me ministin e punĂ«ve tĂ« jashtme tĂ« KosovĂ«s, Enver Hoxhaj. Siç raporton e pĂ«rjavshmja nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi, “Koha Javore” ( e datĂ«s 2 qershor 2011) , nĂ« mes tjerash,temĂ« e bisedimeve tĂ« tyre ishte edhe “rregullimi i statusit tĂ« bashkĂ«sisĂ« nacionale malazeze nĂ« KosovĂ«â€. Me kĂ«tĂ«... Vazhdo
TĂ« krijohet Albumi dhe video – Ana Malit nga ajri
Ana Malit ka shumĂ« pĂ«r tu ofruar turistĂ«ve pĂ«rsa i pĂ«rket bukurisĂ« sĂ« saj natyrore tĂ« shumĂ«llojshme, kulturĂ«s, trashĂ«gimisĂ« dhe vendeve arkeologjike. Gjithashtu ajo ka dhe klimĂ« tĂ« mrekullueshme Mesdhetare. Ana Malit  ofron potencial tĂ« pafund pĂ«r investitorĂ«t tĂ« cilĂ«t duan tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga oportunitete tĂ« paeksploruara nĂ« turizĂ«m dhe tĂ« ndihmojnĂ« nĂ« zhvillimin e kĂ«saj industrie dhe ta bĂ«jnĂ« atĂ« sektor kyç nĂ« ekonominĂ« e vendit. Sugjerimi i projektit “Ana Malit nga ajri”,tĂ« jet vĂ«llimi dhe botimi... Vazhdo
Shfaqet dokumentari- Shkolla e vjeter në Katerkollë -2 qeshor, në Qendrën për Kulturë-Ulqin
Diten e enjte, me datĂ« 2 qeshor 2011, nĂ« QendrĂ«n pĂ«r KulturĂ«-Ulqin nĂ« ora 20.00 shfaqet premiera e dokumentarit “Shkolla e vjeter nĂ« KaterkollĂ« simbol i dijes dhe vetĂ«dijes”, me skenar tĂ« Luljeta Avdiu Cura.NĂ« dokumentar marrin pjesĂ« disa nga nxĂ«nĂ«sit dhe mĂ«suesit e parĂ« tĂ« asaj shkolle e cila pĂ«r fat tĂ« keq Ă«shtĂ« lĂ«nĂ« nĂ« mĂ«shirĂ« tĂ« fatit. Prania juaj nĂ« shfaqje Ă«shtĂ« njĂ«herit edhe pĂ«rkrahje pĂ«r kĂ«tĂ« shkollĂ« qĂ« ka qenĂ« burimi i intelegjencĂ«s sĂ« AnĂ«s sĂ« Malit. Premiera e filmit dokumentar... Vazhdo
Kryetari i Komunës së Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga, ishte i pranishëm  në përurimin e urës së re mbi Lumin Buna në Shkodër
NĂ« ceremoninĂ« e pĂ«rurimit merrnin pjesĂ« kryeministri Berisha, kryeparlamentarja z.nj Jozefina Topalli, ministri i PunĂ«ve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit z. Sokol Olldashi, ministri pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe pakicave tĂ« Malit tĂ« Zi z. Ferhat Dinosha, kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit z. GĂ«zim Hajdinaga dhe personalitete tĂ« tjera tĂ« larta shtetĂ«rore dhe ata tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s. Ura mbi BunĂ« ka njĂ« sistem hapjeje dhe mbylljeje, i cili nuk pengon lundrimin nĂ« lumĂ«. Me njĂ« gjatĂ«si prej 2755 metrash dhe... Vazhdo
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli takohet me homologun malazez Ranko Krivokapiç:”ShqipĂ«ria dhe Mali i Zi, progres tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m drejt anĂ«tarĂ«simit nĂ« BE – Video
“Mes Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ« ekziston  njĂ« model bashkĂ«punimi dhe dialogu  i shkĂ«lqyer. NĂ« kĂ«tĂ« frymĂ« nisi sot takimi mes Kryetares sĂ« Kuvendit Jozefina Topalli dhe Kryetarit  tĂ« Parlamentit tĂ« Malit tĂ« Zi, Ranko Krivokapiç Kryetarja e Kuvendit shprehu bindjen se kjo vizitĂ« e nivelit tĂ« lartĂ«, nxit mĂ« tej raportet e bashkĂ«punimit mes dy vendeve, nĂ« frymĂ«n e prespektivĂ«s sĂ« pĂ«rbashkĂ«t evropiane. TĂ« dy kryetarĂ«t e Kuvendeve ndanĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n ide se ShqipĂ«ria dhe Mali i Zi , duhet tĂ« nxisin njĂ«ri... Vazhdo

February 10, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli takohet me homologun malazez Ranko Krivokapiç:”ShqipĂ«ria dhe Mali i Zi, progres tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m drejt anĂ«tarĂ«simit nĂ« BE – Video
Tags: , , ,

Page 1 of 212